Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 18 sierpnia 2022 12:01
Reklama

Oszukali 18-latka i 86-latka

18-latek stracił prawie tysiąc zł. Myślał, że finansowo wspiera matkę, która rzekomo przesłała do znajomych w sieci prośbę o pożyczkę. Dał się oszukać metodą na BLIK. Internetowi oszuści wyłudzili też prawie tysiąc zł. od 86-latka, który chciał się szybko wzbogacić inwestując w kryptowaluty.
Oszukali 18-latka i 86-latka
Autor: fot. Pixabay

W ub. tygodniu 18-latek zawiadomił policjantów, że ktoś przełamał zabezpieczenia konta na portalu społecznościowym jego matki i podszywając się pod nią do znajomych rozesłał prośbę o podanie kodu BLIK do opłacenia zakupów internetowych. Nastolatek zareagował na  tę prośbę, potwierdził transakcję na prawie 500 zł. Po chwili na kolejną prośbę ponownie  podał kod BLIK. Tym razem zatwierdził transakcję na kwotę 459 złotych.

- W czasie, kiedy 18-latek potwierdzał transakcje zarówno on jak i matka byli w domu, dzieliła ich tylko kondygnacja budynku. Był przekonany, że o opłacenie zakupów prosi mama wiec nie przyszło mu do głowy, aby zejść na dół i zapytać mamę czy rzeczywiście potrzebuje finansowego wsparcia. Gdyby to zrobił, nie straciłby pieniędzy. – mówi  starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło, rzecznik prasowy KMP w Zamościu.

Kolejny poszkodowany- 86-latek z powiatu zamojskiego przeglądając Internet zainteresował się ogłoszeniem o możliwości szybkiego zysku. Na swoim komputerze zainstalował program, który miał mu umożliwić inwestowanie. Jak opowiadał później policjantom, zadzwonił do niego konsultant, który wytłumaczył mu, że aby można było pomnażać pieniądze należy najpierw wpłacić określoną kwotę. Starszy pan  wpłacił na wskazane konto blisko 1000 złotych.

- Następnego dnia ponownie zadzwonił konsultant i wówczas 86-latek powiedział mu, że rezygnuje i chce zwrotu pieniędzy. Obiecano seniorowi, że pieniądze wrócą na jego konto w ciągu 24 godzin. Jednak tak się nie stało, zaniepokojony o swoje oszczędności poszedł do banku zmienić kody dostępu do konta. Dowiedział się, że na jego dane zostały złożone trzy wnioski kredytowe. Na szczęście żaden z kredytów nie został jeszcze udzielony. Pieniędzy nie odzyskał, więc sprawę oszustwa zgłosił policjantom.- opowiada Dorota Krukowska- Bubiło. I ostrzega przed przestępcami, którzy działają w Internecie.

- Przestępcy działają także na portalach społecznościowych. Przełamują zabezpieczenia kont użytkowników portalu i podszywając się pod właścicieli wysyłają prośby o pilny przelew lub też uregulowanie niewielkiej opłaty. Dokładnie czytajmy otrzymywane wiadomości, a prośby o pożyczkę weryfikujmy. Przed wsparciem znajomego nawiążmy z nim kontakt i upewnijmy się, czy rzeczywiście jest to nasz prawdziwy znajomy. Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, jak też haseł do kont. Nie powinniśmy także instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza, jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny.- ostrzega Krukowska- Bubiło.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jack 09.02.2021 23:45
To naprawdę świetna wiadomość i radzę wszystkim, którzy potrzebują prawdziwej ***, aby złożyli wniosek przez ten e-mail ([email protected]) lub WhatsApp: +12522852093, cieszę się, że otrzymałem pożyczkę, o którą prosiłem

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: HrubieszowianinTreść komentarza: Jak dzwonisz na SOR że potrzebujesz pomocy to mówią że karetki nie ma proszę przyjechać a tu takie pieniążki sa wypłacane.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 08:55Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Sytuacja finansowa miasta jest nieciekawa nie wiem skat taki pesymist przecierz miasto wyludnia się a w mieście dochodowego przemysłu brakData dodania komentarza: 18.08.2022, 07:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Będą kolejne obligacjeAutor komentarza: JaTreść komentarza: Ja palę gazem i tylko tym !!! , Chyba mam dostać 500 dopłaty do gazu a w sumie to gazownia a nie ja gotówkę otrzyma i co będę siedział w domu w futrze z jutro i czapką uszatka.A sąsiad biznesmen ma kominek i łapy wyciągnie po kasę 😀a tak nazeka???Data dodania komentarza: 18.08.2022, 07:15Źródło komentarza: 3 tysiące złotych na węgiel. Już można składać wnioski [WZÓR]Autor komentarza: OjojTreść komentarza: Jeszcze chwila takiego zarządzania i to miasto zostanie zlicytowane. Tak się kończy budowanie zamków na piasku. Coraz więcej ludzi przegląda na oczy i dowiaduje się, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej niż to co wypisuje się na fejsbuczku.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 23:28Źródło komentarza: Hrubieszów: Będą kolejne obligacjeAutor komentarza: lepsza zmianaTreść komentarza: O masz żyć nie umierać. a nawet chyba 5 lat nie rządziData dodania komentarza: 17.08.2022, 22:53Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitalaAutor komentarza: NeonowkaTreść komentarza: Tutaj leży pewien Jerzy. Pokój jego duszy. W prawo metr w lewo metr leżą jego uszy.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 21:49Źródło komentarza: Hrubieszów: Co najmniej 20 tys. zł nagrody jubileuszowej dla dyrektora szpitala
Reklama
Reklama