Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 1 lutego 2026 12:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Moje serce zostało za Jałtą (TYLKO W GAZECIE)

Wojenne dzieje rodziny Wydźgów, właścicieli skierbieszowskich włości.
Moje serce zostało za Jałtą (TYLKO W GAZECIE)
Według rosyjskiej propagandy niemieckie i austro-węgierskie oddziały prące w 1915 r. na wschód miało cechować szczególne okrucieństwo. Po drugiej stronie widziano to inaczej. Może o tym świadczyć anioł "współpracujący" z niemieckim wojakiem przedstawiony na tej pocztówce z 1916 r.

Autor: Fot. Ze zbiorów autora

Wielka Wojna wyrzuciła z domów kilka milionów osób. Na wschód musieli w 1915 roku uciekać także mieszkańcy Zamojszczyźny. Nie byli to tylko prawosławni chłopi, jak często się uważa. Na daleką tułaczkę musieli wyruszyć także katolicy, a wśród nich rodziny ziemiańskie. Taki los spotkał członków rodziny Wydźgów, dziedziców majątku w Skierbieszowie.

Dalszy ciąg tej opowieści znajdziesz w nowej Kronice Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZTreść komentarza: Nie dość, że sama strzela, to jeszcze sama się załadowuje. Albo bawili się chcąc sprawdzić, o co chodzi, albo ten który "zabezpieczał" materiał dowodowy, nie nie zgadł, że trzeba ją rozładować (o ile to broń samopowtarzalna) .Data dodania komentarza: 31.01.2026, 21:07Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: PytamTreść komentarza: To jak sama strzela czy coData dodania komentarza: 31.01.2026, 16:01Źródło komentarza: Najpierw postrzeliła dziecko, potem wystrzeliła na komendzieAutor komentarza: Z Lublina .Treść komentarza: Ostatnio w Niemcach byłem !Data dodania komentarza: 31.01.2026, 13:39Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: mecenasTreść komentarza: Tylko tyle i jak głupio!co tu ma piernik do wiatraka? Uciekł na Węgry i słusznie !Dzisiaj w tym wymiarze ni esprawiedliwości siedziałby wiele miesiecy w areszcie bez wyroku i nawet aktu orkarzenai!Data dodania komentarza: 31.01.2026, 11:06Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchuAutor komentarza: pianaTreść komentarza: Boże, spuść nogę i kopnij w d..ę kolejno tych pieniaczy ,którzy mówią nie wiadomo w jakim języku.Data dodania komentarza: 31.01.2026, 10:25Źródło komentarza: Lubelska Policja w 2025 roku: 1. miejsce w kraju w wykrywalności bójek i kradzieży samochodówAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ZOMO HAhaData dodania komentarza: 31.01.2026, 10:08Źródło komentarza: Rondziarze skutecznie polują na swoje ofiary i wyłudzają kasę
Reklama
Reklama
Reklama