Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 18:43
Reklama

Zamość: UPZ w walce z koronawirusem

Uczelnia Państwowa w Zamościu włączyła się w akcję wspierania m.in. służb medycznych, pracowników Poczty Polskiej i innych w zabezpieczeniu przed koronawirusem. Władze i pracownicy Uczelni przygotowali blisko sto przyłbic ochronnych oraz pomogli grupie Zamojskie Anioły w przygotowaniu prawie 1,5 tys. elementów do budowy przyłbic.
Zamość: UPZ w walce z koronawirusem
Autor: Fot. UPZ Zamość

Wybuch epidemii COVID-19 zmienił życie nas wszystkich o 180 stopni. Wprowadzono obostrzenia, w wyniku których zatrzymała się zdecydowana większość zakładów pracy, wstrzymano wszelkie imprezy masowe, a szkołach i uczelniach zajęcia odbywają się w sposób zdalny.

Wszyscy też musimy nosić na twarzach maseczki albo przyłbice. Duże zapotrzebowanie na nie sprawiło, że asortyment tych materiałów w sklepach i aptekach szybko się wyczerpał. Mieszkańcy Zamościa i regionu podobnie jak w innych częściach Polski przystąpili do produkcji maseczek i przyłbic w swoich domach, garażach i zakładach.

Na jedną z takich akcji prowadzoną przez grupę o nazwie Zamojskie Anioły trafił w Internecie kanclerz UPZ Jerzy Korniluk.

- Wsparłem finansowo akcję na jednej z platform crowdfundingowych i pomyślałem, że warto wesprzeć tę inicjatywę również w inny sposób. Skontaktowałem się z grupą Zamojskie Anioły. Z otrzymanej od nich pleksy wycięliśmy ponad 1300 ekranów do przyłbic. Postanowiliśmy też wykorzystać drukarki 3D, jakie posiada nasza Uczelnia do produkcji przyłbic. Udało się ich wykonać ponad 80. Służą one pracownikom Uczelni w ich codziennej pracy. Część z nich trafiła również do zamojskich medyków oraz osób, które z racji wykonywanych obowiązków często kontaktują się z innymi ludźmi jak np. pracownicy Poczty Polskiej - mówi kanclerz Jerzy Korniluk.

Wzór przyłbic został zapożyczony z modelu, jaki sprawdził się u południowych sąsiadów Polski, Czechów. Organizacją produkcji zajął się wykładowca kierunku mechanika i budowa maszyn UPZ dr hab. Jarosław Bartnicki. Wśród osób zaangażowanych w inicjatywę byli m.in. Tomasz Dudarewicz –kierownik Działu Administracyjno-Inwestycyjnego Uczelni i Paweł Karchut, specjalista z tego działu.

- Cieszę się, że moją pracą przyczyniam się do walki z koronawirusem. Produkcja przyłbic odbywała się na drukarce 3D. Długość produkcji przyłbicy uzależniona jest od dokładności i jakości wydruku. Im wyższa jest jakość, tym więcej czasu to zajmuje. Udało nam się wyprodukować elementy do złożenia 80 przyłbic - wylicza Paweł Karchut.

Epidemia niezaprzeczalnie skomplikowała życie nam wszystkim. Pokazała jednak bardzo ważną rzecz - w obliczu zagrożenia, albo czyjegoś nieszczęścia potrafimy się zjednoczyć i współdziałać nawet z zupełnie nieznanymi osobami. Jest to pomoc nie dla zysku, czy poklasku, ale po ludzku, by kogoś wesprzeć w trudnej sytuacji i pokazać, że razem damy radę przezwyciężyć każdy problem. Jak głosi przebój grupy Tilt: “Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie...”Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Mamy nowoą remizieData dodania komentarza: 02.07.2022, 17:34Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ten babszyl ma haka na Wnuka i zniechęcił moja córkę do posłania dziecka do tej szkoły, chociaż mieszkamy 200m od niej, ale jest dobra wiadomość my rodzice tego haka odkryliśmy i zaangażowaliśmy TVN pod koniec lipca lub początek sierpnia będzie reportaż na ten temat, na dzień dzisiejszy trwają jeszcze analizy prawne.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 14:28Źródło komentarza: Zamość: Niech dyrektorka płaciAutor komentarza: Marek JakubowskiTreść komentarza: Ochotnicza straż pożarna OSP kolonia Ostrówek gmina Milejów nowy wóz naczelnikData dodania komentarza: 02.07.2022, 12:16Źródło komentarza: Miliony na wozy dla druhów. Także dla naszychAutor komentarza: xyzTreść komentarza: A wszystko przez to, że pensja nauczyciela jest stanowczo za mała. Wielu młodych ludzi rezygnuje z tej ścieżki zawodowej, dlatego że rząd robi pod górkę. Ciało pedagogiczne się starzeje, a z mijającymi latami traci zapał i pasje do przekazania wiedzy. Zamiast ciekawie uczyć to tylko wymagają jak najwiecej (oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, bo są ludzie, którzy uczą z pasji). Często korepetycje to jedyna droga do zrozumienia, a nie wkuwania na pamięć materiału.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 12:15Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Niech nie robią z nas idiotów!Musisz mieć to tamto Talon na balon Jak pieca nie zgłosiłeś KARA I taniej węgla nie kupisz Cholerna pisowska władza Mają nas za nivData dodania komentarza: 02.07.2022, 11:56Źródło komentarza: Tańsze paliwo. Nie tylko Orlen kusi zniżkamiAutor komentarza: WiemTreść komentarza: Od 1 lipca Łukaszenka ten niedobry znosi wizy dla Polaków Jedziesz na Białoruś no i co tam widzisz Benzyna 3 zł Papierosy 8 zł Tani chleb i masło Nikt nie wymaga idiotycznych certyfikatów covidowych Ot jaka dyktatura Łukaszenki Jak zyć,Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Od 1 lipca obniżka podatku. O ile wzrosną emerytury i renty?
Reklama