Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 20 stycznia 2026 09:07
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Bądź EKo w Zamościu: Bądź z nami Eko

Spółdzielnia Socjalna "Sami Swoi", która działa przy ul. Waleriana Łukasińskiego prowadzi różne działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz edukacji ekologicznej. Specjalizuje się szczególnie w upcyklingu.
Bądź EKo w Zamościu: Bądź z nami Eko

Co jakiś czas wymyślamy coś nowego. Zrobiliśmy fotele i motocykl z opon, zegar na ścianę z filiżanek, obrazy z korków. Niektóre z tych prac udaje się nawet sprzedać – mówi Barbara Farjon, szefowa spółdzielni.  

Oprócz warsztatów upcyklingu, spółdzielnia organizuje szkolenia z zakresu ekologii, gry i zabawy czasów minionych z wykorzystaniem surowców wtórnych. Edukuje ekologicznie dzieci i młodzież. Uczy dzieci oraz seniorów prawidłowej segregacji odpadów. Wykonuje przedmioty codziennego użytku (przyborniki, wieszaki, kwiaty ozdobne z butelek PET i wytłaczanek, ramki, sznury do bielizny, podstawki, zabawki, ozdoby wiszące oraz stojące i wiele innych rzeczy) z przedmiotów uznawanych za nieprzydatne.

 – Zbieramy rzeczy, sprzęty AGD, meble i tym podobne, które segregujemy, w razie potrzeby odnawiamy lub reperujmy i oddajemy potrzebującym – mówi Barbara Farjon.

Członkowie i pracownicy spółdzielni pilotują akcję dla potrzebujących "Wymiana ciepła". Każdy może wziąć ubranie pozostawione na wieszaku przez innych, którzy takich ubrań nie potrzebują. To może być ciepła kurtka, płaszcz, polar. To akcja, która wśród mieszkańców Zamościa cieszy się dużym powodzeniem oraz jednocześnie ogranicza ilość wyrzucanych ubrań.

W siedzibie spółdzielni znajduje się kącik z "Wędrującą książką – przeczytaj i podaj dalej", który wpisał się na stałe w wystrój.

 – Tą akcją zachęcamy do czytania i ograniczamy ilość makulatury – tłumaczy Barbara Farjon.

Naszą chlubą i dumą spółdzielni jest wystawa przedmiotów z okresu PRL-u w galerii strzelniczej. W dwunastu pomieszczeniach znajdują się przedmioty codziennego użytku, dokumenty, pieniądze, książki, darowane lub znalezione przez spółdzielców i mieszkańców Zamościa oraz okolic. Wystawa została podzielona tematycznie np. w kuchni znajdują się przedmioty kuchenne, w klasie przedmioty szkolne i dotyczące harcerstwa. Wystawa jest powrotem sentymentalnym dla ludzi, którzy urodzili się tu i wychowali.

 – Przedmioty, które się tam znalazły, na pewno trafiłyby na sortownię, a teraz po umieszczeniu ich na wystawie cieszą zwiedzających – dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Atrakcyjna działka na obrzeżach Werbkowic Cena: 249000 PLNOferujemy na sprzedaż wyjątkowo atrakcyjną działkę budowlaną o powierzchni 0,5645 ha, położoną w Werbkowicach, na południowych obrzeżach miejscowości. Nieruchomość znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie terenów zielonych oraz rzeki Huczwy.Działka położona jest przy bocznej drodze gminnej, w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej oraz gospodarstw. Lokalizacja zapewnia wygodny i szybki dojazd do centrum miejscowości, a jednocześnie gwarantuje prywatność i spokój.Podstawowe informacje:Numer działki: 925Powierzchnia: 0,5645 haKształt: prostokątWymiary: ok. 60 m x 95 mUkształtowanie terenu: płaskaStan: działka nieogrodzona, obecnie w uprawie rolnejIstnieje możliwość podziału na mniejsze działkiPrzeznaczenie w MPZP:Teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (przeznaczenie podstawowe). Dopuszczalna zabudowa: budynki mieszkalne jednorodzinne, gospodarcze i garaże, usługi oraz obiekty małej architektury.Media:prąd – słup na działcewodociąg – w drodzeświatłowód – w drodzeDziałka posiada pośredni dostęp do drogi publicznej asfaltowej oraz bezpośredni zjazd na drogę gminną. Natężenie ruchu jest niskie, ograniczone do ruchu lokalnego.Otoczenie i lokalizacja:Nieruchomość położona jest na obrzeżach Werbkowic, wśród niskiej zabudowy jednorodzinnej, pól uprawnych oraz lasów. W niedalekiej odległości przebiega linia kolejowa LHS oraz płynie rzeka Huczwa. Okolica sprzyja spacerom i aktywnemu wypoczynkowi.Atuty nieruchomości:duża powierzchnia i możliwość podziału działkispokojna, zielona okolicabliskość większej miejscowości z pełną infrastrukturą: sklepy, szkoła, przychodnie, Dom Kulturyrozwijająca się strefa podmiejska, atrakcyjna również inwestycyjnieregularny kształt i płaski teren ułatwiający zabudowędostęp do wszystkich mediów umożliwiający szybkie rozpoczęcie budowyTo idealne miejsce dla osób ceniących ciszę, przestrzeń i kontakt z naturą, a jednocześnie chcących pozostać w zasięgu pełnej infrastruktury.Nie czekaj – zadzwoń, umów się na prezentację i stwórz tu swój wymarzony dom.Zapraszam!Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również:•⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ Uzyskanie świadectwa energetycznego.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Justyna Łagoda Tel. 665 750 080Północ nieruchomości Zamośćul. Żeromskiego 322- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 15.01.2026Atrakcyjna działka na obrzeżach Werbkowic
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Oj chłopski rozumie czy wiesz że podstawą globalnego ocieplenia będzie zniknięcie prądu zatokowego. Co oznacza w naszym rejonie zimy do czterdziestu kilku stopni mrozu przy jednoczesnym wzroście globalnej średniej temperatury. Kolejny po Dudzie co klimatu od pogody nie odróżnia.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 14:34Źródło komentarza: W Zamościu temperatura spadła do minus 24 stopni. Sprawdź, co nas czeka w kolejnych dniachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jaki mróz teraz jest Bonżur merkosur jak mawiał Rafałek światowy a o tym KT milczyData dodania komentarza: 19.01.2026, 13:45Źródło komentarza: W Zamościu temperatura spadła do minus 24 stopni. Sprawdź, co nas czeka w kolejnych dniachAutor komentarza: świecidełko dla niegoTreść komentarza: No odkąd "pomarańczowy" rządzi w Ameryce to tam nie jest bezpiecznie, a Polaków na lotniskach trzepią tak jak przestępców. Prowadzą do dużej hali gdzie są setki migrantów takich jak Polacy i sprawdzają telefony, laptopy , dokumenty, traktują jak śmiecie. Mój "sen o Ameryce" prysł jak bańka mydlana.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 10:22Źródło komentarza: Kamizelka kuloodporna i hełm dla każdego PolakaAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Do komunistycznego wypranego mózgu szczur Giertych za 90 mln uciekł do włoch ale cudownie go wyczyścili i jeszcze odszkodowanie dostał NEO praworządnieData dodania komentarza: 19.01.2026, 10:00Źródło komentarza: Byliśmy blisko blackoutu, cyberprzestępcy chcieli wyłączyć w Polsce prąd. Cyfrowe czołgi już tu sąAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Wymienić rząd i będzie koniec kretynizmuData dodania komentarza: 19.01.2026, 09:51Źródło komentarza: 2026 rokiem kolejek. Dowody i prawa jazdy do wymianyAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Jaki to idiota zapewniał nas rok temu że planeta płonie RafałekData dodania komentarza: 19.01.2026, 09:50Źródło komentarza: W Zamościu temperatura spadła do minus 24 stopni. Sprawdź, co nas czeka w kolejnych dniach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama