Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:04
Reklama

Uroczystości patriotyczne w Telatynie

Mszą świętą w intencji poległych w 1939 roku podczas II wojny światowej rozpoczęły się uroczystości patriotyczne w kościele filialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Telatynie, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Andrzej Bastrzyk. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Tomaszowie Lubelskim pod batutą kapelmistrza mjra Bogdana Pałczyńskiego.
Uroczystości patriotyczne w Telatynie
Autor: Fot. UG Telatyn

W wydarzeniu, oprócz mieszkańców gminy uczestniczyli: wójt Dariusz Kozłowski, przewodniczący Rady Gminy Jarosław Romanowski, sekretarz gminy Mieczysław Szaruga wraz z pracownikami Urzędu Gminy, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Telatynie Alicja Górnik, delegacja – uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Telatynie na czele z dyrektor Barbarą Wójcik, harcerze z19 DH ,,Modrzewie” im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Telatynie. Obecne były również dwa poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy AK – rejon Telatyn i Szkoły Podstawowej w Telatynie.

Po części oficjalnej – mszy św. i okolicznościowym wystąpieniu wójta gminy miał miejsce koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej. Powstała ona w 1907 roku. Obecnie liczy 30 członków i w większości to młodzież. W maju 2017 roku obchodziła Jubileusz 110-lecia. Od 1995 roku kapelmistrzem orkiestry dętej jest emerytowany major Wojska Polskiego Bogdan Pałczyński, który jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Tomaszowie Lubelskim. Kierownikiem orkiestry jest dh Marek Kierepka. Orkiestra zapewnia oprawę muzyczną na uroczystościach państwowych, kościelnych oraz strażackich na terenie miasta Tomaszowa oraz powiatu tomaszowskiego, hrubieszowskiego, zamojskiego, biłgorajskiego i lubaczowskiego. 23 czerwca 2019 r. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim zajęła I miejsce w XXXIV Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, który odbył się w miejscowości Nałęczów pow. puławski. Podczas przygotowanego koncertu w Telatynie można było usłyszeć wiązankę pięknych, znanych pieśni patriotycznych i partyzanckich, które wywołały chwile wzruszeń i łezkę w oku u słuchaczy. Koncert bardzo się wszystkim podobał, świadczą o tym gromkie brawa i kilkakrotne bisy.

Po koncercie uczestnicy uroczystości w towarzystwie orkiestry przeszli pod pomnik poświęcony poległym w 1939 roku, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: onTreść komentarza: Jak byś Esterko tego uniknęła? Alko byś nie sprzedała czy coś.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:48Źródło komentarza: Hrubieszów: Zabił nożem kuzynaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Czekamy na oficjalne otwarcie i możliwość pooglądania wewnątrz na zew.natrz prezentuje się na prawdę okazałe. jako wizytówka miasta czekamy na zakończenie pracData dodania komentarza: 09.08.2022, 16:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Gmach byłego Syndykatu Rolniczego wyremontowany. "Perła" odzyskała blaskAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: TyPOwe dla bolszewika. Ale brać emeryturę (wypracowaną za zabijanie Polaków) to można ?Data dodania komentarza: 09.08.2022, 15:36Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: qdTreść komentarza: Tam, tu, tej, tamtejszy, tutejszy... zęby bolą jak się to czyta. Nie jesteśmy durni, przecież wiadomo że chodzi o HorodłoData dodania komentarza: 09.08.2022, 12:12Źródło komentarza: Gm. Horodło: Bronią jedynej poczty w gminieAutor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobiety
Reklama
Reklama