Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 19:20
Reklama

Biłgoraj: Pożegnanie z Dechnikiem

Pomnik Józefa Dechnika zniknął w końcu z przestrzeni publicznej. – To dla mnie bardzo smutny dzień, nawet niebo dziś płacze – powiedział po przeprowadzonej rozbiórce burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.
Biłgoraj: Pożegnanie z Dechnikiem

O przymiarkach do demontażu pomnika pisaliśmy w poprzednim numerze "Kroniki Tygodnia" ("Pomnik Dechnika miał zniknąć, nie znika"). Władze Biłgoraja dotrzymały słowa i we wtorek (21 maja) jedna z podkarpackich firm przeprowadziła rozbiórkę. – To dla mnie bardzo smutny dzień, nawet niebo dziś płacze – powiedział nam w deszczowy wtorek burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. – Dziś usunięty został pomnik człowieka, który pokazał swoim życiem, że nawet w złych, nieprzyzwoitych czasach można było być dobrym człowiekiem i coś dobrego zrobić. Na szczęście jeszcze wielu mieszkańców pamięta o nim i o jego dokonaniach.

Popiersie Dechnika zostało przewiezione na teren Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju. Burmistrz tłumaczy, że miasto nie miało wyboru. – Pani dyrektor szkoły muzycznej dostała wezwanie nakazujące rozbiórkę pomnika w terminie do 24 maja, więc nie było na co czekać – mówi Janusz Rosłan.

Przypomnijmy, że usunięcia pomnika domagał się od zeszłego roku wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Miało to związek z ustawą dekomunizacyjną. Władze miasta próbowały przekonywać, że pomnik nie propaguje komunizmu. W zeszłym roku dokonano zmiany tablicy umieszczonej na pomniku. Zamiast "Budowniczy Polski Ludowej" – zgodnie z podjętą uchwałą Rady Miasta – znalazł się na niej napis "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj". Zebrano też ponad 1 200 podpisów mieszkańców sprzeciwiającym się usunięciu pomnika. Nic to nie pomogło, a Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Biłgoraju, na terenie której stał monument, otrzymała prawomocną decyzję o jego usunięciu. Dzieło dopełniło się 21 maja.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: DEKOMUNIZACJA W ZAMOŚCIU TRWA

CZYTAJ TAKŻE: USUWANIE KOMUNIZMU Z PRZESTRZENI PUBLICZNEJ


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bodek510 30.05.2019 19:32
Teraz w tym miejscu powinna stanąć duża dmuchana kaczka.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zawisza CiemnyTreść komentarza: Tylko jedna z parafianek zauważyła, że gość się kiwa a reszta parafianek patrzyła, czy księdzu stoi czy nieData dodania komentarza: 09.08.2022, 19:15Źródło komentarza: Skandal w parafii. Pijany ksiądz miał problem z udzieleniem komuniiAutor komentarza: onTreść komentarza: Jak byś Esterko tego uniknęła? Alko byś nie sprzedała czy coś.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:48Źródło komentarza: Hrubieszów: Zabił nożem kuzynaAutor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Czekamy na oficjalne otwarcie i możliwość pooglądania wewnątrz na zew.natrz prezentuje się na prawdę okazałe. jako wizytówka miasta czekamy na zakończenie pracData dodania komentarza: 09.08.2022, 16:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Gmach byłego Syndykatu Rolniczego wyremontowany. "Perła" odzyskała blaskAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: TyPOwe dla bolszewika. Ale brać emeryturę (wypracowaną za zabijanie Polaków) to można ?Data dodania komentarza: 09.08.2022, 15:36Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: qdTreść komentarza: Tam, tu, tej, tamtejszy, tutejszy... zęby bolą jak się to czyta. Nie jesteśmy durni, przecież wiadomo że chodzi o HorodłoData dodania komentarza: 09.08.2022, 12:12Źródło komentarza: Gm. Horodło: Bronią jedynej poczty w gminieAutor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknot
Reklama
Reklama