Poszukiwany dawca szpiku dla Łukasza z Zamościa

  • 21.09.2016, 15:35 (aktualizacja 22.09.2016, 12:18)
  • Kronika Tygodnia | Wiadomości z regionu Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lub.
Poszukiwany dawca szpiku dla Łukasza z Zamościa
Łukasz Zwolan ma 26 lat, jest uzdolnionym grafikiem, wokalistą i młodym tatą. Niedawno zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Pilnie potrzebuje naszej pomocy. Twierdzi, że znalezienie odpowiedniego dawcy to dla niego jak trafić szóstkę w totka.

Diagnozę choroby postawiono Łukaszowi 1 września tego roku. Już wtedy było wiadomo, że koniecznością jest przeszczep szpiku czyli znalezienie dawcy.

Niestety kandydatura mojej siostry nie przeszła, więc szukamy dawcy niespokrewnionego. Ile to potrwa? ciężko zdefiniować... ale głęboko wierzę, że się znajdzie... - napisał Łukasz na swoim profilu.

Potencjalnym dawcą może być każdy zdrowy człowiek w wieku 18-50 lat. Badanie zgodności polega jedynie na włożeniu wacika pod język. Wystarczy zgłosić się do Oddziału Krwiodawstwa w Zamościu, przy Szpitalu JP II lub innego oddziału w kraju czy za granicą i zarejestrować na badanie dodając, że chce się zostać dawcą szpiku dla Łukasza Zwolana.

Czynniki dyskwalifikujące dawcę do oddania szpiku to m.in. ciężkie, przewlekłe lub nawracające choroby dotyczące różnych układów: choroby serca, choroby krwi, padaczka i inne schorzenia neurologiczne, anemia, choroby nerek i układu moczowego, kiła, gruźlica, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, choroby skóry np.łuszczyca, przebyte wirusowe zapalenie wątroby. Jeśli Ciebie nie dotyczą powyższe problemy zdrowotne możesz zostać dawcą i uratować życie.

Kronika Tygodnia | Wiadomości z regionu Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lub.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
JK
JK 13.09.2020, 16:53
Zostanę dawcą nerki. Zdrowy, bez nałogów. Grupa A . [email protected]
StasR
StasR 24.09.2016, 12:50
Jestem zarejestrowany ale nie w Polsce, czy z innych krajów też sprawdzają dawców np z GB?
Magier
Magier 21.09.2016, 22:18
Jeżeli jestem zarejestrowany w bazie dawców to muszę zgłaszać się jeszcze raz żeby "pomóc "?
ja
ja 22.09.2016, 09:40
Już nie musisz, bo jesteś w bazie.

Pozostałe