Gm. Zwierzyniec: Pamiętają o pomordowanych w Sochach

  • 31.05.2019, 11:01
  • bn
Gm. Zwierzyniec: Pamiętają o pomordowanych w Sochach Na uroczystości w Sochach co roku przybywa wiele osób. To nie tylko mieszkańcy Zamojszczyzny.
To było jedno z najtragiczniejszych, wojennych wydarzeń na Zamojszczyźnie. 1 czerwca 1943 r. Niemcy wymordowali około 200 mieszkańców miejscowości Sochy (gm. Zwierzyniec). W rocznicę pacyfikacji odbędą się w tej wsi uroczystości patriotyczno-religijne.

1 czerwca 1943 r. Niemcy otoczyli Sochy. Doszło do pacyfikacji. Oprawcy podpalili zabudowania wsi, a potem strzelali do każdego napotkanego Polaka. Nie oszczędzali nawet małych dzieci. Po wymordowaniu mieszkańców Soch zbombardowano wieś. Po zabudowaniach pozostały zgliszcza (ocalały tylko dwa domy, obora i stodoła).

Ile osób wówczas zginęło? Na pamiątkowej tablicy umieszczonej na cmentarzu w Sochach możemy przeczytać, że podczas pacyfikacji zabito 185 mieszkańców wsi. Było to 88 mężczyzn, 52 kobiety i 45 dzieci. Władysław Sitkowski w swojej książce pt. "Sochy dawniej i dziś" wyliczył natomiast, że podczas niemieckiej akcji zginęły 194 osoby. Ta niesłychana zbrodnia wstrząsnęła okupowaną Polską.

Nie zapomniano o niej także dzisiaj. Uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia odbędą się w Sochach w sobotę (1 czerwca). Uczestnicy zbiorą się o godz. 10.30 przy miejscowej kaplicy. Potem zaplanowano tam część artystyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu. O godz. 11 rozpocznie się msza. Następnie zostaną złożone wieńce i kwiaty na cmentarzu ofiar pacyfikacji.

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 31.05.2020, 09:51
Pamięć i współczucie na zawsze. Hołd Ofiarom i ich bliskim.

Pozostałe