Zamość: Zebra 3D. Piesi będą bezpieczniejsi?

  • 09.08.2018, 05:52 (aktualizacja 09.08.2018, 11:40)
  • ak
Zamość: Zebra 3D. Piesi będą bezpieczniejsi? Fot. UM Zamość
Na świecie takie rozwiązania były już stosowane. W Polsce dotychczas tylko raz. Zamość jest drugim miastem, w którym powstało przejście dla pieszych sprawiające wrażenie trójwymiarowości.

Zebra 3D została wymalowana na drodze wewnętrznej w pobliżu Krytej Pływalni. To inicjatywa Andrzeja Truska, właściciela Dobrej Szkoły, kształcącej  kandydatów na kierowców.

Pasy zostały tak pomalowane, że sprawiają wrażenie trójwymiarowości, przez co są bardziej widoczne dla kierowców. Widząc pozorną przeszkodę, kierowcy powinni odruchowo zwalniać, a to zwiększa bezpieczeństwo pieszych.

Takie zebry powstawały już na świecie m.in. we Francji, Niemczech, na Islandii, w Indiach i w Chinach. W Polsce dotychczas pasy 3D miał Lidzbark Warmiński.

Pomysłodawcą i wykonawcą trójwymiarowego przejścia dla pieszych w Zamościu jest Andrzej Trusek, właściciel szkoły nauki jazdy.

ak

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tyrecki
Tyrecki 01.10.2018, 14:16
Ja jestem na tak, zwłaszcza, że oko kierowców jest już przyzwyczajone, a w ten sposób chociaż trochę będzie można wymusić ich dodatkowe skupienie. Wszelkie znaki realistyczne czy właśnie 3d zwiększają „widocznośc” informacji, bo przyciągają wzrok. Obserwuję to na przykładzie mojego miejsca pracy, gdzie jak wywieszono znaki realistyczne od Top Design Chwaszczyno, to ich zauważalność wzrosła i w końcu ktoś zaczął się przejmować tym, że na przykład tu i tu nie można palić. Jedno, czego nam brakuje w Polsce, to jeszcze oświetlenie pieszych przed przejściami – tak, zęby kierowca widział ich stojących jadac wieczorem czy nocą.
Kermit
Kermit 10.08.2018, 10:03
Ciekawe jak to wygląda jak się jedzie z drugiej strony?
TakiTaki
TakiTaki 10.08.2018, 07:56
Swietna inicjatywa ale... załóżmy że... Jedzie sobie osoba ktora nie wie ze cos takiego "zainstalowano" odruchem jest zazwyczaj gwaltowny but na hamulec za nim jedzie rowniez taka osoba ktora nie jest swiadoma co sie stanęło i wali go w ***la aż miło!!! Dodajmy do tego pieszego ktory widzac hamujacy pojad wbija na jezdnie i mamy wesoły dzień
...
... 10.08.2018, 00:24
Oby więcej tego nigdzie nie robili. Z tego co pokazują dane, na takich przejściach zdarza się więcej wypadków niż na zwykłych... o zgrozo nikt nie pomyślał... Mam tylko nadzieję, że nie zrobią kolejnych na innych ulicach - szczególnie tych ruchliwszych.
Szybki
Szybki 09.08.2018, 18:20
A miasto bedzie sie szczycilo ze maja zebre 3d. Tylko dzieki komu prywatnej osobie za jej wlasne pieniadze. DZIEKI ANDRZEJ
dfgh
dfgh 09.08.2018, 16:30
wszędzie mogłyby takie być

Pozostałe