Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 15:14
Reklama

W ramach sztuki można zrobić wszystko

Stare ramki na zdjęcia czy nieużywane pudełka dostają nowe życie, na podobraziach można stworzyć wyrafinowane dzieło sztuki, nawet jeśli nigdy nie miało się talentu do malowania. Wszystko wykonane przy użyciu profesjonalnych preparatów zapewniających trwałość rękodziełu i czasem bardzo niepozornych materiałów…
W ramach sztuki można zrobić wszystko
Autor: W Ramach Sztuki

Podczas tworzenia sztuki niejednokrotnie wychodzi się poza rzeczywistość. Oryginalność zaprojektowanych W Ramach Sztuki przedmiotów polega na połączeniu różnych technik rękodzieła i mediów, np. dekorowania z użyciem powertexu, tkanin, szablonów, past strukturalnych, farb akrylowych, mgiełek, odlewów gipsowych, kwiatów papierowych, kulek 3d, dekorów metalowych i tak naprawdę wszystkiego, co podpowie nam wyobraźnia.

Używanie profesjonalnych produktów jest bardzo ważne. Przy nich ma się pewność, że stworzone dzieło jest nie tylko niepowtarzalne, ale i trwałe. Dla osób nieobeznanych z taką formą sztuki, nieoceniona jest obecność i pomoc trenera Powertexu. Joanna Patron w swoim sklepie z rękodziełem od kilku lat prowadzi warsztaty, podczas których dzieli się z uczestnikami szeroką wiedzą na temat zastosowań, możliwości wykorzystania preparatów i łączenia ich. Wielu odkryło dzięki niej nowe hobby.

Co zaskakujące, technika dekorowania czy stwarzania różnych rzeczy za pomocą powertexu i mixmediów jest na tyle wdzięczna i prosta, że wyzwania mogą się podjąć nawet przedszkolaki. Robią to z powodzeniem.

Jestem bardzo dumna z najmłodszych uczestników moich warsztatów. Radzą sobie jak profesjonaliści. Chłoną wiedzę bardzo szybko i trzeba przyznać, że mają wspaniałą wyobraźnię, której niekiedy dorosły podczas robienia tej samej rzeczy może im pozazdrościć – mówi Joanna Patron, dyplomowany instruktor Powertexu i właścicielka galerii z rękodziełem W Ramach Sztuki w Zamościu.

Dla młodych osób kreatywne warsztaty W Ramach Sztuki są doskonałą alternatywą dla pozaszkolnych zajęć, które rozwijają wyobraźnię, kształtują poczucie estetyki i często pomagają odkryć nowe pasje. To cenna rzecz w dzisiejszym świecie. Dla dorosłych warsztaty bywają odskocznią od codziennych obowiązków w domu i w pracy.

Wśród uczestników warsztatów mixmediowych najczęściej są kobiety. Mężczyźni powoli się do tego przekonują. A przecież wszyscy wiemy, że sztuka nie jest tylko babskim zajęciem. Tak czy inaczej, to głównie panie pozwalają sobie na tę przyjemność – dodaje Joanna Patron.

Bywają takie, które nigdy wcześniej o użytej technice nie słyszały. Inne z kolei zawsze chciały poczuć się jak artystki, ale nigdy nie miały możliwości. Ale kiedy już raz spróbowały, każdy wolniejszy dzień wykorzystują na rozwijanie nowego hobby.

Trzeba przyznać, że jest ono tym bardziej satysfakcjonujące, że pozostawia po sobie ślad.

Każda wykonana przez uczestników warsztatu praca staje się ich własnością. Na zajęciach używamy wszystkiego, co znajduje się na półkach W Ramach Sztuki. Niczego nie trzeba przynosić z domu. Za to po zakończeniu zajęć do domu trafiają prawdziwe cudeńka, które podziwia z pewnością nie jeden domownik czy znajomy. Jestem przekonana, że dodaje to motywacji do rozwijania się w tej dziedzinie – mówi Joanna Patron.

Techniką mixmediową tworzy się różne dekoracje. Idealne do domu i na specjalne okazje. Przykład?

Lubię przekonywać ludzi, że nie wszystko, co stare nadaje się do wyrzucenia. Przy odrobinie wyobraźni i koniecznie chęci można tchnąć nie tylko w meble, ale i zwykłe pudełka, ramki na zdjęcia czy albumy nowe życie. Podczas warsztatów zwykle na pierwszy ogień idą szkatułki. Cieszą się one dużą popularnością, ale nic dziwnego: zniszczone albo we wzory, które nie odpowiadają już gustom ich właścicieli po kilku godzinach twórczej pracy zamieniają się w dzieła sztuki z nutą klasyczną bądź współczesnym pazurem. Co najważniejsze odzyskują swoją funkcjonalność. Nie stoją już w zakurzonym kącie, ale w honorowym miejscu w domu. Podobnie jest z wieloma innymi rzeczami. Warsztaty są tematyczne i uzależnione zwykle od preferencji ich uczestników. Bardzo często zaprojektowane i wykonane na nich przedmioty stają się prezentem dla bliskich: na urodziny, na imieniny, na chrzest, na komunię, na rocznicę ślubu i na inne okazje. Podczas warsztatów wykonujemy np. anioły z powertexu (stojące, siedzące, do powieszenia), powertexową postać np. Afrykankę czy baletnicę, prace z efektem kamienia, obrazy mixmediowe z twarzą (np. przy użyciu masy pękającej), szkatułki (stylizowane na stare, antyczne, zardzewiałe albo jasne, pastelowe, kolorowe), dekoracje świąteczne m.in. bombki, stroiki, zawieszki, pisanki – słyszymy od Joanny Patron, która przy nas wykańcza obraz anioła – idealny na pamiątkę po I Komunii Świętej.

Bez wątpienia takie prezenty są wówczas pamiątkami bezcennymi, bo w ich wykonanie ktoś osobiście dołożył swoje serce i pracę własnych rąk.

Najbliższe warsztaty W Ramach Sztuki będą się odbywały 9 czerwca. Chętni mogą się zapisywać telefonicznie, dzwoniąc pod numer 797 396 777, osobiście w galerii przy ul. Bazyliańskiej 19 albo poprzez kontakt na profilu facebookowym W Ramach Sztuki.

Warsztaty mixmediowe przeznaczone są dla wszystkich chcących poznać możliwości, jakie daje technika łączenia mediów. Mile widziane są zarówno grupy zorganizowane (z przedszkoli, szkół, ośrodków kultury itd.) oraz osoby indywidualne. Joanna Patron prowadzi także kreatywne warsztaty urodzinowe. Zajęcia odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu w galerii rękodzieła przy ul. Bazyliańskiej 19 w Zamościu albo w innym wyznaczonym przez grupę chętnych miejscu (w przypadku urodzin możliwe są również w domu prywatnym).


 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: YebacpisTreść komentarza: Wielki sukces pisowskie policji zamknąć chłopaka za ogórki. A sami walą w gaz alkusyData dodania komentarza: 14.08.2022, 10:29Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: 200 porcji „maryśki” w drzwiach samochoduAutor komentarza: skierwensenTreść komentarza: droga studentko psychologii, jeśli to nie jest twój pierwszy rok i zgodzisz się być moją terapeutką, wynajmę ci mieszkanie po kosztach.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 09:57Źródło komentarza: Wielu osób nie stać na wynajęcie mieszkania. Powód? Zaporowe cenyAutor komentarza: Ciuke zamuloneTreść komentarza: Wyrastając w konfidencje na nic was nie będzie staćData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:55Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: Ciule zamuloneTreść komentarza: Prokuratura w Otwocku raz na pół roku działania podejmuje co co sie dziwić działalności państwaData dodania komentarza: 13.08.2022, 19:54Źródło komentarza: Odra umiera! Za wskazanie sprawcy tej katastrofy policja daje milion złotychAutor komentarza: -Treść komentarza: Niech ten pis pójdzie wreszcie w pis du!Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:29Źródło komentarza: Rząd chce zakazać strajków solidarnościowychAutor komentarza: GadTreść komentarza: RIPData dodania komentarza: 13.08.2022, 09:11Źródło komentarza: Odebrał sobie życie po tym, jak matka zginęła w wypadku autokaru w Chorwacji
Reklama
Reklama