Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 09:05
Reklama

Bandera jak Piłsudski? Wołyniacy protestują

Policja i prokuratura sprawdzą, czy podczas uroczystości w Sahryniu nie doszło do gloryfikowania nazistowskiej ideologii banderowskiej. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego z uczestników wydarzenia złożył działacz zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.
Bandera jak Piłsudski? Wołyniacy protestują

10 marca 1944 r. oddziały AK i BCh zlikwidowały kuszcz, czyli bazę ukraińskich nacjonalistów w Sahryniu (gm. Werbkowice). Wśród zabitych byli też cywile. Decyzja o ataku na kuszcz sahryński została podjęta pod wpływem ustaleń wywiadu podziemia, który informował o tym, że 16 marca 1944 r. dojdzie do ataku bojówek ukraińskich na polskie wioski. Chodziło więc o niedopuszczenie do masowych rzezi na skalę wołyńską. Podczas ataku na Sahryń zginęło 150-300 Ukraińców, choć strona ukraińska podaje, że ofiar mogło być 600-800.

Głównymi organizatorami uroczystości rocznicowych były środowiska ukraińskie w Polsce. Do Sahrynia przybyło w sobotę (10 marca) ponad 100 osób, w tym wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk, prezes Związku Ukraińców w Polsce Petro Tyma, a także duchowni. – Sama uroczystość przebiegła godnie, z powagą i spokojnie, choć każde wystąpienie kończyło się banderowskim zawołaniem "Sława Ukrainie!", na co zgromadzeni odpowiadali "Herojam sława!" – informuje obecny na uroczystościach w roli obserwatora Wiesław Huk ze Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu.

Nie dla Bandery!

Nasz rozmówca zauważył w uformowanej przed uroczystościami kolumnie banderowską flagę, która jednak szybko została schowana i nie była już później eksponowana. – I gdy już się wydawało, że Ukraińcy przyjechali do Sahrynia po to, żeby się pomodlić za ofiary, jeden z uczestników ubrany w wyszywankę w banderowskich barwach z wpiętym w klapę marynarki znaczkiem nacjonalistycznej partii Svoboda, wygłosił przemówienie wysławiające UPA, Banderę i Szuchewycza – opowiada Wiesław Huk. – Powiedział, że Bandera zawsze będzie bohaterem narodowym Ukrainy takim samym, jak Piłsudski dla Polaków.

Według Wiesława Huka, doszło do gloryfikowania na terenie Polski nazistowskiej ideologii banderowskiej, co w świetle znowelizowanej ustawy o IPN jest czynem prawnie zabronionym. Na wniosek działacza zamojskiego stowarzyszenia zabezpieczająca uroczystości policja wykonała na miejscu czynności przewidziane prawem. – Będziemy sprawdzać, czy podczas uroczystości nie doszło do publicznego propagowania faszystowskiego ustroju lub do nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych – powiedział nam Artur Kubik, szef Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie.

Jak się nam udało ustalić, przemówienie wygłosił Ołeksandr Pirożyk, zastępca przewodniczącego rady obwodu wołyńskiego. W niektórych mediach ukraińskich pojawiły się informacje, że ze strony polskiej doszło do... prowokacji. – Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby na terenie Polski wysławiać Banderę, Szuchewycza i innych zbrodniarzy – uważa Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

Zapewnia, że stowarzyszenie reagować będzie zawsze na łamanie prawa. – Tak jak nie można publicznie gloryfikować Hitlera i nazistów, tak samo powinno być z Banderą i OUN/UPA – twierdzi prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Badań Wschodnioeuropejskich UCRAINICUM KUL w Lublinie. – Kłopot w tym, że banderyzm stał się na Ukrainie ideologią powszechną i obowiązującą.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lach 16.03.2018 07:58
Kiedyś żydzi panoszyli się teraz ukraińcy .Pytanie po co ich teraz sprowadzają ,to tylko problemy z nim są i będą narastać .Jak to może być że polak robi na czarno w warszawie a ukrainiec legalnie. Winni są władze obecne to znaczy pis .Jak tak dalej będzie wołyń reaktywacja nastąpi .Polak głupi przed i po szkodzie .Taka jest prawda ,zero myślenia tylko fałsz obłuda zakłamanie . Czas pognać pis ,oni doprowadzo do tragedi swoim brakiem rozumu.

młody 15.03.2018 17:11
Polityka PiS u Miejsca pracy dla Ukraińców Jak najwiecej Zapraszamy do Polski Osiedlajcie się A POLACY?A POLACY WON! widzimy wszyscy do czego to zmierza!

wrdi 15.03.2018 14:15
dobrym gestem podczas tych tzw uroczystości w Sahryniu byłoby zapalenie przez uczestników znicza w miejscu zamordowania siedmiorga dzieci i zakonnicy oraz słożenia wieńca w Turkowicach pod pomnkiem upamiętniajacym tę potworną zbrodnię, bo zbrodnię na dzieciach, mało tego przeciez po zamordowaniu dzieci z sierocińca, dodatkowo zamordowali dziecko ukraińskiego, które widząc wojsko w polskich mundurach powiedzało że upa zamordowało dzieci, to wojsko to byli opowwcy przebrani w polskie mundury i nie zawachali się zamordować również dziecko ukiekraińs

miro 15.03.2018 15:26
A Wy skladacie wience na grobach ukraińskich podczas swoich uroczystosci?

Feliks 15.03.2018 17:34
No własnie pomnik siostry Longiny i chłopców świadczy o tzw bohaterach upa

sahryniak 15.03.2018 08:20
MYSLĘ ŻE TRZEBA SIĘ JAKOŚ STARAĆ O POPRAWNW STOSUIUNKI Z UKRAINĄ TYLKO ŻE DO TANGA TRZEBA DWOJGA! WYSKOKI TAKICH CZY INNYCH GRUP MNIEJSZOŚCIOWYCH NIE POWINNY WPLYWAC NA DOBRE SASIEDZKIE RELACJE CZASEM WSZYSTKIE STRONY PONOSZA EMOCJE I WPADAMY W SKRAJNOŚCI NA UKRAINIE ZYJE WIELU PORZĄDNYCH LUDZI PODOBNIE JAK W POLSCE JEŻELI JEDNAK BANDERYZM STAJE SIE NA UKRAINIE POWSZECHNY TO JA POLAK MAJACY TEZ WCZESNIEJ POWIĄZANIA RODZINE Z UKRAINCAMI TEGO NA PEWNO NIE POPIERAM!PRZESTAŃMY SIE WZAJEMNIE OPLUWAC ODRZUCMY TO CO NAS DZIELI A BANDERYZM NA PWENO! BUDUJMY PRZYSZŁOŚĆ NA INNCH BOHATERACH BO INACZEJ UTONIEMY W BAGNIE NIENAWISCI

pan 14.03.2018 21:04
Tak jak by do tej pory na upainie było inaczej , tam nawet milicja żebrze :) , nie wiem czy nie lepiej jak byśmy mieli za miedzą Koreę północna niż twór bezpaństwowców , przypominam że upaina nie złożyła nadal dokumentów legalizującą ich państwowość do ONZ , nawet Palestyna dostała swoje państwo a Ukraina to jest według prawa samozwańcza .... ? bojówka ? terytorium zależne ? grom wie co to w ogóle jest .

Putin- *ujlo! 15.03.2018 20:20
Ile ci płacą, ruskí bocie?

CDN 14.03.2018 20:46
JAK SIE DOWIADUJEMY NASI PRZYJACIELE UKRAINSCY RZUCILI GRANAT NA CMENTARZ ORLAT LWOWSKICH NASZE MEDIA TO WYCISZAJA NO TAK PRZYJAZN JEST NAJWAZ NIEJSZA NA PEWNO OSKARZA PUTINA

Putin-*ujlo! 15.03.2018 20:24
Widzisz Pan, ty tez wiesz czyja sprawka!

j23 16.03.2018 11:40
Do Putin ujlo Putin jest ok!Jak leje banderowców to lepiej dla Polski!

opl 14.03.2018 20:28
ktoś tam straszy że we Lwowie czy tez na ukrainie, będą teraz policjanci ukrainscy legitymować Polaków przyjeżdżających na groby bliskich, a więc jednak cywilizacja kończy sie na Bugu, tam żadne demokratyczne prawa nie działaja, tam się może zdarzyc wszystko,teraz postanowili że nie pozwwola remontowaćc nagrobków na cmentarzu Orląt Lwowskich, to juz jest skandal i potwarz

ert 14.03.2018 20:21
odbyły sie uroczystości rocznicowe na cmentarzu w Sahryniu przy pomniku upamiętniajacym pochowanych tam ukraińców, pojawiły elementy nacjonalistyczne, ale jakoś nikomu nie przyszło do głowy by pojechac kilka kilometrów dalej by zapalić znicz i zmowic modlitwę przy pomniku upamietniajacym zamordowane przez UPA dzieci z sierocińca turkowickiego wraz z ich opiekunka, to było takie "wojsko", mordowało dzieci, siostry zakonne, cywilna ludność - W IMIE CZEGO

judge 15.03.2018 15:29
A Ty na grobach ukrainskich modlisz sie gdy jezdzisz do polskiego pomnika?

ert 15.03.2018 20:11
Polacy nie mordowalii dzieci i zakonnice, bronili się przed bandytami z upa i to jest ta róznica

Lesio 16.03.2018 07:28
W Sahryniu nie było żadnej UPA. Kłania się znajomość podstaw wiedzy. A kto zginął w Sahryniu? Też UPA?

WIEM 16.03.2018 21:20
OO LESIO MOWI O ZNAJOMOSCI WIEDZY! CHA CHA A SAM PISZE DUROTY!LESIU BYLI UKRAIŃCY POLICJANCI ALE TEZ CZĘSTO NIE ZAWSZ E SS UPA NAPIŁES SIE DZISIAJ?

Putin-*ujlo! 15.03.2018 20:27
Nie mów tylko, ze obserwowałeś cale przedsięwzięcie z ruska lornetka wojskowa!

pilsudczyk 14.03.2018 17:17
Wieslaw Huk broni Pilsudskiego? Nie tak dawno wylewal na Niego pomyje na swoim facebooku. Prosze zajrzec. Hipokryta czy schizofrenik?

WIEM 14.03.2018 08:59
Czy wiesz ,że takie okrzyki jak-slawa ukrainie herojam slawa to pozdrowienia banderowski bojowkarzy po kazdym mordzie na Polakach!

Kresowiak 14.03.2018 08:40
Witam . Uważam że takie uroczystości powinni obchodzić także hitlerowcy pod pocztą gdańską czy sowieci pod puszczą augustowską....

myślacy 13.03.2018 21:42
Do mieszkańca Sahrynia Oj brakuje ci rozumu pogratulowac glupoty!Zero patriotyzmu!Pan Huk broni Polakow za to mu chwała!

mieszkaniec Sahrynia 13.03.2018 21:27
Polacy ktorzy teraz pojada na Ukraine na groby swoich bliskich o ile zostana tam w ogole wpuszczeni, beda co najmniej legitymowani przez tamtejsza policje. Niech za to podziekuja W. Hukowi i stowarzyszeniu z Zamoscia. Gratulujemy rozumu.

sahryniak 13.03.2018 21:11
Nikt nie przeszkadzał w Sahryniu w tej uroczystosci Jak było jednak niedawno na Ukrainie w Hucie Pieniackiej?Modlitwe przy Pomniku polskich ofiar zakłócali banderowscy bojówkarze! W Sahryniu jak widac modlitwe przeplatano z wyslawianiem zbrodniarzy! Sa na Ukrainie ludzie porzadniJednak takie tzw uroczystości niepokoja!

sahryniak 13.03.2018 20:26
PRZYJECHALI DO SAHRYNIA I WPROST PLULI POLAKOM W OCZY!A NASZA WLADZA PRAGNIE ICH TUTAJ JESZCZE WIECEJ I WIECEJ!TWORZA POLSKE DLA UKRAINCÓW MIEJSCA PRACY STUDIA ITP I NIE WIADZA ZASLEPIENI ZE BANDEROWSKA UKRAINA TO NAJWIEKSZY WRÓG POLSKI!

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama