Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:27
Reklama

Kwestujemy, pomagamy...

1 i 2 listopada, na cmentarzach w naszym regionie pojawią się wolontariusze. Po raz kolejny będą zbierać pieniądze na renowację starych pomników, nagrobków i krzyży.
Kwestujemy, pomagamy...

W tym roku Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu będzie zbierał fundusze na renowację zamojskiej nekropolii już po raz jedenasty. Jak co roku, 1 listopada od godz. 8 do 18, na cmentarzu parafialnym kwestować będą m.in. dziennikarze, artyści, ludzie kultury, sportu, samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, grup rekonstrukcyjnych, przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, członkowie stowarzyszeń katolickich, harcerze i zuchy.

W ubiegłym roku, podczas X jubileuszowej zbiórki, kwestowało ok. 120 osób. Zebrano 18 tys. 134 złote i 10 gr. Ponadto w puszkach kwestarskich znalazło się 12 zagranicznych monet: kopiejki, stotinki, pensy, euro i eurocenty.

Do tej pory dzięki zgromadzonym podczas kwest środkom udało się wyremontować 25 nagrobków, dwie barokowe kamienne latarnie oraz zabytkową kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w roku ubiegłym wyremontowano: nagrobek Bronisławy ze Strzyżowskich Ułasewicz zm. w 1909 r. i nagrobek Bobiarczukowej zm. w 1906 r. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c.

 – Corocznym celem zbiórki jest ratowanie zabytkowych zniszczonych, rozpadających się i niemających opiekunów nagrobków. Dziękujemy za ubiegłoroczną hojność i prosimy o przychylność dla kwestujących w tym roku – mówi Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Wszystkich nagrobków, które wymagają opieki, jest ok. 200. To obiekty wpisane na listę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest też komisja pod przewodnictwem pana Stanisława Orłowskiego, która będzie decydować o tym, które z nagrobków będą remontowane. Kiedy zbiórka się zakończy, zobaczymy ile mamy środków i wspólnie zastanowimy się, co trzeba najpilniej wyremontować – dodaje Kot.

Więcej o kwestach na cmentarzach w całym regionie, m.in. w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Zwierzyńcu, Łukowej piszemy w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama