To jednak dopiero początek rozpracowania narkotykowego biznesu – śledczy wyłączyli z tej sprawy jeden z wątków, a w tle wciąż wybrzmiewa pytanie: czy za śmiercią młodego mężczyzny stoi mefedron?
Śmierć po „tajemniczym specyfiku”
Dramat rozegrał się pod koniec lutego tego roku. Wtedy 37-letni mieszkaniec gminy Horodło, który dotąd uchodził za w pełni zdrowego mężczyznę i nie cierpiał na żadne przewlekłe schorzenia, nagle zaczął walczyć o każdy oddech. Z relacji jego przerażonej konkubiny wynikało, że gwałtowny atak duszności nastąpił krótko po tym, jak jej partner zażył nieznaną substancję. Kobieta natychmiast wezwała ratowników medycznych. Mimo błyskawicznego przyjazdu karetki i natychmiast podjętej reanimacji życia 37-latka nie udało się uratować – mężczyzna stracił przytomność jeszcze przed przybyciem lekarza.
CZYTAJ TEŻ: Gm. Horodło. Mieli jeden cel: zastraszyć świadka i zmusić go do milczenia. Urządzili mu piekło
Przełomowe dla sprawy okazały się oględziny ciała. Zmiany w wyglądzie zmarłego jednoznacznie zasugerowały śledczym, że mogło dojść do zażycia silnego środka psychotropowego, prawdopodobnie mefedronu.
Ciało 37-latka zabezpieczono do sekcji zwłok, a próbki krwi wysłano do specjalistycznego laboratorium w Szczecinie.
– Zlecono szczegółowe badania toksykologiczne i przeprowadzenie sekcji zwłok. Jeżeli potwierdzą one, że przyczyną śmierci było zażycie środka psychoaktywnego, będziemy z całą surowością ustalać, w jaki sposób mężczyzna wszedł w jego posiadanie – informowała na wstępnym etapie śledztwa prokurator Renata Kulesza, zastępca prokuratora rejonowego w Hrubieszowie.
Mefedron, handel i narażenie życia
Równolegle z badaniem przyczyn tragedii hrubieszowscy śledczy prześwietlali lokalne środowisko narkotykowe. Efekt? 9 lipca Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie oficjalnie sporządziła akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Zbigniewowi K. z gminy Horodło, a już następnego dnia dokumenty trafiły do Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Hrubieszowie.
CZYTAJ: Czy mefedron zabił 37-latka z gminy Horodło? Śmierć po „tajemniczym specyfiku”
Z ustaleń prokuratury wynika, że Zbigniew K. (rocznik 1964) odpowie przed sądem za serię przestępstw z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz Kodeksu karnego. Trzy zarzuty dotyczą udzielania innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej (handel i odpłatne rozprowadzanie). Jeden zarzut związany jest z nielegalnym posiadaniem narkotyków. A piąty zarzut z art. 160 § 1 Kodeksu karnego dotyczy bezpośredniego narażenia człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Mimo że cała sprawa wyszła na jaw przy okazji tragicznego zgonu 37-latka, zebrane dotychczas dowody oraz opinie biegłych nie połączyły bezpośrednio zarzutów postawionych Zbigniewowi K. ze śmiercią mężczyzny. Śledczy zastrzegają jednak, że to jeszcze nie koniec układanki.
To nie koniec! Jest drugi podejrzany
Sprawa w gminie Horodło ma charakter rozwojowy. Prokuratura podjęła decyzję o wyłączeniu materiałów dotyczących drugiego wątku śledztwa do odrębnego postępowania. Materiały te objęły inną osobę, która formalnie ma już status podejrzanego i również usłyszy zarzuty związane z przestępczością narkotykową. Śledczy skrupulatnie badają kanały przerzutowe i dystrybucję nielegalnych substancji na terenie powiatu hrubieszowskiego.
Mefedron – nieprzewidywalny zabójca
Mefedron (oraz jego pochodne, jak metafedron) to wyjątkowo podstępny środek psychoaktywny. Działa silnie pobudzająco na układ nerwowy, dając efekty zbliżone do amfetaminy, kokainy i ecstasy. W Polsce został zdelegalizowany już w 2010 roku, lecz wciąż trafia na czarny rynek, często w nieznanych, zabójczych mieszankach.
Uwaga! Reakcja organizmu na mefedron jest absolutnie nieprzewidywalna. Nawet jednorazowa dawka może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, gwałtownego skoku ciśnienia, zatrzymania akcji serca lub porażenia ośrodka oddechowego i śmierci przez uduszenie.
Proces Zbigniewa K. wkrótce ruszy przed Sądem Rejonowym w Hrubieszowie. Za zarzucane mu czyny 60-latkowi grozi wieloletnie więzienie. Do sprawy będziemy wracać.
Szukasz pomocy? Nie ryzykuj życia!Jeśli ktoś z bliskich lub znajomych zmaga się z problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych, nie wolno zwlekać: 800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki (czynny codziennie w godz. 16:00–21:00) 112 – Numer alarmowy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia |


Napisz komentarz
Komentarze