Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 lipca 2026 22:36
Przeczytaj!
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama

„Jedno wiem, mam zginąć". Poruszająca wystawa w zamojskiej Synagodze

W Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu 22 lipca otwarto wystawę „Jedno wiem, mam zginąć. Zagłada Żydów w okupowanej Polsce”. Można ją oglądać do października.
W Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu 22 lipca otwarto wystawę „Jedno wiem, mam zginąć. Zagłada Żydów w okupowanej Polsce”. Można ją oglądać do października.
W Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu 22 lipca otwarto wystawę „Jedno wiem, mam zginąć. Zagłada Żydów w okupowanej Polsce”. Można ją oglądać do października.

Tytuł wystawy nawiązuje do poruszających słów Marjem Tyk, 19-letniej Żydówki, która przed deportacją do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz napisała na odwrocie swojej fotografii: „Jedno wiem, mam zginąć”. Zdjęcie wraz z wiadomością zostało wyrzucone z pociągu jadącego do obozu. Historia młodej kobiety stała się symbolem losu milionów polskich Żydów i Żydówek zamordowanych podczas Zagłady.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i ma charakter wystawy podróżującej. Od lipca do października będzie prezentowana w zamojskim Centrum „Synagoga” przy ul. Pereca 14. Na 17 planszach przedstawiono chronologię zagłady przeprowadzonej przez nazistowskie Niemcy. Zwiedzający poznają kolejne etapy prześladowań Żydów – od pierwszych aktów dyskryminacji i wykluczenia, przez życie w gettach, aż po masowe mordy dokonywane w ośrodkach zagłady. Wystawa ukazuje również różne formy oporu oraz podejmowane przez Żydów próby przetrwania.

CZYTAJ: Konferencja w Lubyczy Królewskiej: pamięć o ofiarach zbrodni nacjonalistów ukraińskich [PROGRAM]

Narracja ekspozycji opiera się na archiwalnych fotografiach, dokumentach i świadectwach, w tym także materiałach związanych z historią Zamościa. Szczególne miejsce zajmują indywidualne historie ofiar i nielicznych ocalałych, a także losy dzieci, które były jednymi z najbardziej bezbronnych ofiar niemieckiej polityki eksterminacyjnej.

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą m. in. ze zbiorów Muzeum POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Autorkami ekspozycji są Klara Jackl i Aleksandra Król. Projekt finansowany jest przez mieszkańców Norwegii oraz budżet krajowy w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”.

CZYTAJ: Wystawa „Każda ofiara ma imię” w Łaszczowie przypomniała historię Żydów

Oficjalne otwarcie wystawy „Jedno wiem, mam zginąć. Zagłada Żydów w okupowanej Polsce” odbyło się w środę (22 lipca).

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: nauczyciel Treść komentarza: Jak na to patrzę to dochodzę do wniosku że ci ludzie traktują Polske jako żerowisko!nie tylko w Bilgoraju Data dodania komentarza: 22.07.2026, 18:08 Źródło komentarza: Zawrotne podwyżki dla władzy w Biłgoraju, choć miasto ma ponad 51 mln zł zadłużenia Autor komentarza: Ciszy nocnej nie ma!! Treść komentarza: Jaka cisza nocna gdzie??te wyjące motory i samochody po 22 I to miedzy blokami Data dodania komentarza: 22.07.2026, 13:40 Źródło komentarza: Zamość: Turystyczna wizytówka czy „miasto-sypialnia”? Starówka w ogniu sporu o ciszę nocną Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: POdwyżki teraz nazywają nowymi cenami hiPOkryzja Data dodania komentarza: 22.07.2026, 12:02 Źródło komentarza: Hrubieszów: Nowe opłaty za śmieci i ścieki Autor komentarza: Kondolencje Treść komentarza: Takie kominy KORYTO+ też w Hrubieszowie Data dodania komentarza: 22.07.2026, 12:00 Źródło komentarza: Zawrotne podwyżki dla władzy w Biłgoraju, choć miasto ma ponad 51 mln zł zadłużenia Autor komentarza: HiPOkryzja Treść komentarza: Dyktatura Tfusska zafundowała kominy płacowe i prywatyzacyjny upadek szpitali. Szykują dla emerytów i ręcistów uchwałę by mogli przechodzić na czerwonym co zmniejszy o 90% wydatki budżetu Data dodania komentarza: 22.07.2026, 11:57 Źródło komentarza: Szokujące kulisy pracy na SOR-ach Autor komentarza: Mm Treść komentarza: Patrz w lusterka, motocykle 150km/h+ są wszędzie. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 22:32 Źródło komentarza: Zamość: Motocyklistka uderzyła w tył audi. 33-latka trafiła do szpitala
Reklama
Reklama
Reklama