Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 sierpnia 2026 02:16
Reklama
Reklama

Nowoczesny automat do zwrotu opakowań. Zamość pierwszy w województwie

Zamość jako pierwszy samorząd w województwie lubelskim uruchomił recyklomat przyjmujący opakowania objęte systemem kaucyjnym. Nowoczesne urządzenie stanęło przy hubie komunikacyjnym na ul. Peowiaków, obok przystanku kolejowego Zamość Starówka. Pieniądze za kaucję oddawane są na kartę.
Recyklomat został zamontowany i uruchomiony 16 czerwca. Fot. UM Zamość
Recyklomat został zamontowany i uruchomiony 16 czerwca. Fot. UM Zamość

Automat został dostarczony przez firmę PolKa – Polska Kaucja na mocy porozumienia z miastem. Recyklomat przyjmuje wyłącznie butelki PET oraz puszki oznaczone znakiem kaucji. Co wyróżnia urządzenie na tle podobnych rozwiązań, to sposób zwrotu pieniędzy. Użytkownik otrzymuje należną kwotę bezpośrednio na kartę płatniczą, bez konieczności drukowania vouchera i realizowania go w sklepie.

– Ten zwrotomat jest w stanie przyjąć nawet do 3 tys. butelek. To bardzo wydajna maszyna, ponieważ prasuje pojemniki w taki sposób, że efektem jest kostka. Innowacja PolKi polega na tym, że zwrot pieniędzy uzyskuje się na kartę, bez konieczności generowania vouchera – wyjaśnia Kamil Bomber z firmy PolKa – Polska Kaucja.

CZYTAJ TEŻ: Wrzucisz butelkę, a pieniądze pojawią się na karcie. Rewolucja w systemie kaucyjnym

Korzystanie z recyklomatu nie jest skomplikowane, ale na wszelki wypadek znajduje się na nim czytelna instrukcja obsługi. Co ważne, maszyna jest tak skonstruowana, że nawet zgniecioną butelkę można w niej przywrócić do stanu pierwotnego, by ostatecznie zdać i odzyskać kaucję.

Uruchomienie urządzenia nie wiązało się z kosztami po stronie miasta. Samorząd odpowiada jedynie za nadzór nad jego regularnym opróżnianiem. Jak podkreślają przedstawiciele magistratu, Zamość jest pierwszym miastem w regionie, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Kolejnym samorządem, gdzie ma pojawić się identyczny automat, będzie Krasnystaw.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

liberum 18.06.2026 14:52
To lepsze niż "wetomat"

Brak slow . 18.06.2026 21:08
Zgadza sie jak najbardziej i to rowniez popieram ! Wetoman nie ma wstydu i honoru za grosz .

ile można tego pisać? kto cię skrzywdził ? żona poszła z pisowcem w ormo? 19.06.2026 18:29
dobrze że ty masz. twoje wysrywy czuć pod każdym artykułem, piszesz w kółko jedno i to samo, pachnie to gównem którym jesteś umazany, kto ci płaci bocie za te pachnidła ?

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Leszcz Treść komentarza: Zróbcie tak jak sokół.. Kupcie całą drużynę 😂😂😂 Data dodania komentarza: 2.08.2026, 19:14 Źródło komentarza: Cosmos Józefów walczy o awans. Trener wskazuje największe problemy sezonu Autor komentarza: Zamoscianka Treść komentarza: Wplyw COVID ? !!! Po co to komu,?!!! Data dodania komentarza: 2.08.2026, 15:07 Źródło komentarza: Zamość: Stopień doktorski z wyróżnieniem. Beata Zams badała wpływ COVID-19 na serce Autor komentarza: ! Treść komentarza: Co wybuchło ?Rakieta ?Czy ładunek wybuchowy dużej mocy?Jak rakieta to gdzie te fragmenty?Gdzie odłamki? Data dodania komentarza: 2.08.2026, 08:41 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin Autor komentarza: Jurek Treść komentarza: Byliśmy z rodziną było pięknie i patriotycznie Data dodania komentarza: 1.08.2026, 20:21 Źródło komentarza: Zamość zaśpiewa 1 sierpnia. Patriotyczne wydarzenie na Rynku Wielkim Autor komentarza: kosmiczny oddział taktyczny Treść komentarza: Ktoś POliczyl już ile rakiet, dronów i balonów wleciało do polski za rządów KałOlicji ? Do statystyki dodać trzeba jeszcze białoruskie śmigłowce ! Patrzą , obserwują , analizują ale faktem jest że JEPŁO ! Takie mamy Wojsko zarządzane przez miernoty , to są DZIADY jak nasza reprezentacja Piłki Nożnej - tylko Gadamy , nie robimy !!! Data dodania komentarza: 1.08.2026, 16:02 Źródło komentarza: Alarm w Lubelskiem. Obiekt spadł pod Biłgorajem Autor komentarza: Kosmita Treść komentarza: Wszystkie rozweselające specyfiki. Data dodania komentarza: 1.08.2026, 11:19 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin
Reklama
Reklama
Reklama