Uroczyste otwarcie 4. edycji Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego „Roztoczańska Wiosna 2026” odbyło się w piątek, 8 maja, w Gminnym Ośrodku Kultury w Krynicach. Dokonał go komisarz i pomysłodawca roztoczańskich plenerów, artysta fotografik Mirosław Chmiel – wiceprezes Fotoklubu RP. Uczestników wydarzenia powitał również wójt gminy Krynice Jacek Wiśniewski. W inauguracji udział wzięli przedstawiciele środowisk fotograficznych oraz samorządowych. Obecny był prezydent Zamościa Rafał Zwolak, władze Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców: prezes Alicja Przybyszowska, prezydent Kapituły Fotoklubu RP Małgorzata Dołowska, sekretarz dr Marek Sutkowski oraz członkowie zarządu Kapituły: Agata Kucharska i Krzysztof Kuzko.
CZYTAJ TEŻ: Zbliża się Noc Muzeów. Co szykuje Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera?
Do Krynic przyjechali również przedstawiciele Związku Polskich Fotografów Przyrody, m.in. Mariusz Lewandowski – prezes Okręgu Mazowieckiego ZPFP, Dorota Liese-Romanowska z zarządu głównego ZPFP oraz Elżbieta Rogaczewska, wiceprezes Zarządu Okręgu Mazowieckiego. Międzynarodowego charakteru wydarzeniu dodali goście z Kijowskiego Fotoklubu – Andrij Chekanovskij oraz Stanisław Potanin.
W tegorocznej edycji pleneru udział wzięło aż 45 fotografów z całej Polski – od Olsztyna po Nowy Sącz. Przez cały weekend artyści odwiedzili kilka miejscowości i zdokumentowali piękno Roztocza, jego krajobrazy, architekturę i codzienne życie mieszkańców.
Wydarzeniu towarzyszyły także wystawy fotograficzne. Uczestnicy mogli oglądać ekspozycję prac z ubiegłorocznego pleneru „Roztoczańska Wiosna 2025” oraz pokonkursową wystawę VI Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Moje Roztoczańskie Drzewo”.
Organizatorzy i partnerzy wydarzenia podkreślają, że plener to nie tylko spotkanie artystów, ale także dobra promocja regionu. Efekty pracy fotografów będą sukcesywnie publikowane w mediach społecznościowych oraz materiałach promujących Roztocze i gminę Krynice.
![Roztocze w kadrach. Fotografowie z całej Polski spotkali się na Plenerze Fotograficznym [ZDJĘCIA] Otwarcie 4. edycji Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego „Roztoczańska Wiosna 2026”.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/xl-roztocze-w-kadrach-fotografowie-z-calej-polski-spotkali-sie-na-plenerze-fotograficznym-zdjecia-1778491491-full.jpg)

Napisz komentarz
Komentarze