Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 11:31
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Mieszkańcy podzieleni

Zamość ul. Młodzieżowa. Jedni są za ruchem jednokierunkowym, drudzy protestują

Mieszkańcy bloku przy ul. Młodzieżowej 6 oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na jego parterze opowiadają się za utworzeniem przejazdu do ul. Bołtucia i wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na tej ulicy. Miasto również było zwolennikiem takiego rozwiązania, ale zrezygnowało po protestach pozostałych mieszkańców ul. Młodzieżowej oraz przyległych ulic.
Mieszkańcy bloku przy ul. Młodzieżowej 6 (na zdjęciu: po prawej) chcą otwarcia ulicy na ul. Bołtucia.
Mieszkańcy bloku przy ul. Młodzieżowej 6 (na zdjęciu: po prawej) chcą otwarcia ulicy na ul. Bołtucia.

Autor: Leszek Wójtowicz

O zamieszaniu z tą ulicą pisaliśmy kilka tygodni temu. Temat połączenia ul. Młodzieżowej z ul. Bołtucia pojawił się po raz pierwszy kilkanaście lat temu na wniosek mieszkańców bloku przy ul. Młodzieżowej 6. Na zebraniu mieszkańcy osiedla Konopnickiej, domów jednorodzinnych z ul. Młodzieżowej oraz ul. Bołtucia jednogłośnie sprzeciwili się tej propozycji.

Za, a nawet przeciw

Sprawa ucichła, ale dwa lata temu do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono projekt wymiany nawierzchni ul. Młodzieżowej. Dzięki głosom mieszkańców projekt został wybrany do realizacji. Miasto przeznaczyło na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ulicy 120 tys. zł. To wtedy mieszkańcy dowiedzieli się, że dokumentacja obejmuje nie tylko wymianę nawierzchni, lecz także otwarcie ul. Młodzieżowej na ul. Bołtucia. 

CZYTAJ: Marcin Zamoyski jest Honorowym Obywatelem Zamościa

Zebrali ponad 80 podpisów i złożyli w Zarządzie Dróg Grodzkich w Zamościu pismo, w którym wyrazili sprzeciw wobec zmiany charakteru inwestycji. Podczas spotkania z władzami miasta i radnym przedstawiono mieszkańcom dwa warianty przebudowy ul. Młodzieżowej: otwarcie na ul. Bołtucia i przekształcenie ulicy w jednokierunkową (z wjazdem od ul. Partyzantów) albo utworzenie na niej strefy zamieszkania bez możliwości parkowania przed posesjami.

Mieszkańcy ponownie sprzeciwili się otwarciu ulicy na Bołtucia. Zadeklarowali, że nie chcą przebudowy ulicy i zmiany organizacji ruchu – wystarczy im wymiana nawierzchni wraz z infrastrukturą.

Nic na siłę

Opuszczając zebranie, byli przekonani, że sprawa została definitywnie zakończona. Szybko okazało się jednak, że zarządca oraz mieszkańcy bloku przy ul. Młodzieżowej 6 wraz z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na parterze wystosowali pismo do Rady Miasta Zamość z wnioskiem o realizację opracowanego na zlecenie ZDG projektu przebudowy ul. Młodzieżowej z jednoczesną zmianą organizacji ruchu i otwarciem jej na ul. Bołtucia. Po pojawieniu się tematu na sesji przeciwnicy otwarcia ul. Młodzieżowej złożyli kolejny protest, pod którym podpisało się już 180 osób. Petycja została wysłana do Wojewody Lubelskiego, Prezydenta Zamościa, Przewodniczącego Rady Miasta oraz Zarządu Dróg Grodzkich. W związku z sytuacją pod koniec stycznia odbyło się spotkanie mieszkańców z władzami miasta.

– Jeżeli mieszkańcy nie chcą otwarcia ul. Młodzieżowej w kierunku ul. Bołtucia, nie będziemy tego robić wbrew ich woli. Nic na siłę. Będziemy jeszcze raz rozpatrywać projekt (trzeba będzie wprowadzić zmiany – przyp. red.) i przeprowadzimy konsultacje społeczne. Chcemy zrobić gruntowną przebudowę tej ulicy wraz z infrastrukturą – siecią wodociągową, gazową i sanitarną – zapewnił niedawno dyrektor ZDG, Paweł Łagowiec.

Jest ambaras

„Decyzja o umorzeniu postępowania administracyjnego jest dla mieszkańców budynku przy ul. Młodzieżowej 6 niezrozumiała i krzywdząca. Pomimo że projekt przebudowy i udrożnienia ul. Młodzieżowej służy bezpośrednio interesom mieszkańców, postępowanie zostało umorzone po wysłuchaniu jedynie strony sprzeciwiającej się otwarciu przejazdu do ul. Bołtucia. Tymczasem 60 rodzin zamieszkujących budynek przy ul. Młodzieżowej 6 oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w jego parterze jednoznacznie popierają realizację inwestycji i utworzenie przejazdu do ul. Bołtucia, co umożliwi dojazd do ul. Gminnej” – czytamy w piśmie do prezydenta Zamościa, Rafała Zwolaka, i dyrektora ZDG, pod którym w imieniu mieszkańców ul. Młodzieżowej 6 oraz przedsiębiorców podpisała się Beata Małyszek.

CZYTAJ TEŻ: Zamość: Młodzieżowa pozostanie ślepa. Mieszkańcy wygrali walkę o spokój na osiedlu

Według nich stan techniczny ul. Młodzieżowej sukcesywnie się pogarsza – zapadają się studzienki kanalizacyjne, pojawiają się duże nierówności. Zdaniem mieszkańców i przedsiębiorców niezbędne jest utworzenie drogi jednokierunkowej, ponieważ ruch samochodów w obu kierunkach odbywa się jednym pasem jezdni, tuż pod balkonami mieszkańców wspomnianego bloku. Dochodzi do ciągłego hałasu i uciążliwości związanych z przejazdami oraz manewrami pojazdów; w godz. 7-18 ulica regularnie jest blokowana, a służby komunalne mają problem z odbiorem odpadów. Stąd wnoszą o kontynuowanie postępowania w kierunku realizacji projektu przebudowy i udrożnienia ul. Młodzieżowej, czyli jak najszybszego utworzenia drogi jednokierunkowej z wyjazdem przez ul. Harcerską i Bołtucia.

CZYTAJ: Wiadomo kto zadba o wiekowe drzewa w Zamościu

„Realizacja inwestycji w obecnym kształcie, bez zapewnienia połączenia z ul. Bołtucia i przy jednoczesnej likwidacji miejsc parkingowych, nie przyniesie realnych korzyści dla mieszkańców. Odnowienie nawierzchni poprawi jedynie estetykę, natomiast nie rozwiąże żadnych problemów funkcjonalnych obszaru. Jesteśmy otwarci na dialog z władzami miasta i projektantem, jednak oczekujemy, że głos mieszkańców i przedsiębiorców bezpośrednio dotkniętych skutkami tej inwestycji zostanie wysłuchany i uwzględniony” – czytamy w piśmie.

Według Beaty Małyszek, przeciwnicy takiego rozwiązania w większości nie mieszkają bezpośrednio przy ul. Młodzieżowej, a „połowa ulicy i chodnik należą do Wspólnoty Młodzieżowa 6”. 

– Jakim prawem można organizować ruch dwukierunkowy jednym pasem? – pyta pan Beata.

Na pewno ten temat będzie jeszcze wielokrotnie podnoszony, a my będziemy do niego wracać.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 08.05.2026 06:11
"– Jakim prawem można organizować ruch dwukierunkowy jednym pasem? – pyta pani Beata" Szanowna pani, według pani pomysłu ruch dalej będzie puszczony jednym pasem :) niestety nie ma pani żadnego argumentu, który byłby przekonujący za takim rozwiązaniem. Proszę otworzyć parking dla przedsiębiorców, który pani zamknęła i problem się rozwiąże. Myślę że wjazd do śmietników nieruchomości która pani reprezentuje nie sprawia większych problemów, od lat to funkcjonuje. Wspaniałe że projekt przebudowy ulicy zakłada że nieruchomość, której jest pani właścicielem ma wjazd i wyjazd w obu kierunkach, a droga jednokierunkowa przypadkowo zaczyna się za pani bramą. Pani tutaj nie mieszka, proszę nie umniejszać mieszkańcom prawa do decydowania. Na zebraniach nie było pani bo pewnie pani stchórzyła żeby się skonfrontować z mieszkańcami. Jeżeli będzie pani gotowa na takie spotkanie proszę się tutaj odezwać do urzędu miasta albo przewodniczącej osiedla, a na pewno takie spotkanie będzie zorganizowane. Na spotkaniu zarządu osiedla pan Łagowiec nerwowo pani szukał ale nie znalazła pani widocznie czasu w sprawie w której pani tak mocno lobbuje.

Fejsbukowicz 07.05.2026 21:39
Nie da się komentować na FB pod tym artykułem

Mieszkaniec 06.05.2026 23:20
Mieszkańcy ulicy Młodzieżowej 6 nie pojawiają się na zebraniach osiedla ani tych dotyczących tej sprawy. Albo się pojawiają i nie ujawniają. Zmiana ulicy na jednokierunkową nie poprawi komfortu życia mieszkańców. Pani która jakimś cudem została wskazana jako reprezentant Młodzieżowej 6 nawet tam nie mieszka. Jak zrobi sobie drogę szybkiego ruchu przez swoje podwórko albo choćby rondo pod oknem będzie mogła się wypowiadać za mieszkańców. Nie mieszka to prawa głosu nie ma.

MIESZKANKA 06.05.2026 09:34
Nie może przeważać biznes nad dobrem mieszkańców

A 06.05.2026 09:05
"utworzenie na niej strefy zamieszkania bez możliwości parkowania" Jaki jest sens tworzenia stref zamieszkania, skoro nikt zakazu parkowania nie przestrzega i nikt łamania prawa nie egzekwuje? Zresztą, znając naszych kierowców, pewnie większość o takim przepisie nie słyszała. Pierwszym z brzegu przykładem mogą być ulice Koszary i Kamienna...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Prezydent Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:31 Źródło komentarza: Prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego. "Nie można czcić ludobójców" Autor komentarza: Szary Treść komentarza: Dlaczego auto nie zostało zabrane poprzednim razem. Czemu barany tego nie zrobiły ? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Trzeszczany: Jaguarem taranował radiowóz. Grozi mu wieloletnie więzienie Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Mafia rządowa oddała lekarzowi 0.5 bańki strach przed ujawnieniem ośmiornicy w WAWie przekomał mafię. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 07:17 Źródło komentarza: Noc Świętojańska w Hrubieszowie. Wianki, ognisko i śpiew nad Huczwą [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Ocena . Treść komentarza: Nie obrazaj perfidio i przydupasie PiSlamu. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 22:19 Źródło komentarza: Biała Dacia, groźby, żądanie gotówki. Tak wyłudzają pieniądze od rolników Autor komentarza: demon Treść komentarza: jaki właściciel (czyli edukacja domowa) taki sprzęt, pasują do siebie, non stop coś szwankuje Data dodania komentarza: 22.06.2026, 21:25 Źródło komentarza: Ryk silników i „podmieniane rury”. Czy w Zamościu odbywają się nocne rajdy? Autor komentarza: Do pucia Treść komentarza: Zamieszkujesz terytorium Polski, bo Polakiem chyba nie jesteś. Każdy Polak powinien znać historię i bestialstwo Ukraińców na Wołyniu. Jak czytamy lewacy i pożyteczni idioci nie znają i jeszcze się tym chwalą. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 20:08 Źródło komentarza: Prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego. "Nie można czcić ludobójców"
Reklama
Reklama
Reklama