Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 05:06
Przeczytaj!
Reklama
Reklama Baner A1 SMS Zamość

Lex szarlatan wchodzi do gry. Znachorzy mogą zapłacić nawet 1 mln zł

Ta ustawa ma uderzyć w szarlatanów, znachorów i pseudomedyczne praktyki. Projekt został właśnie przyjęty. Ma zastopować leczenie bez uprawnień.
Przyjęte przez rząd przepisy zawierają narzędzia, które mają zapewnić skuteczną ochroną obywateli przed pseudomedycyną.
Przyjęte przez rząd przepisy zawierają narzędzia, które mają zapewnić skuteczną ochroną obywateli przed pseudomedycyną.

Autor: Canva

Ochrona pacjentów przed niebezpiecznymi działaniami

Projekt zmian przepisów – jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia – przygotował Rzecznik Praw Pacjenta we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. To odpowiedź na narastający problem szarlatanerii i oszustw, które uderzają w osoby, które walczą z chorobami.

– Przygotowana ustawa ma postawić tamę procederom polegającym na przypisywaniu działania leczniczego preparatom oraz reklamowaniu usług i metod jako świadczeń zdrowotnych, mimo że w rzeczywistości nie są one skuteczne w leczeniu chorób, a wręcz szkodliwe dla pacjenta – wyjaśnia Jolanta Sobierańska-Grenda, ministra zdrowia.

PRZECZYTAJ: Film o symulacji masowego wypadku wyświetlono na Akademii Bialskiej

A Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, dodaje, że nowe przepisy… – …zapewnią pacjentom odpowiednią ochronę przed niebezpiecznymi działaniami osób, które cynicznie wykorzystują ich w celach biznesowych i świadomie wprowadzają w błąd, siejąc dezinformację medyczną. 

I podkreśla: – Naszym obowiązkiem jest skutecznie chronić pacjentów przed niebezpiecznymi praktykami.

Cel nowych przepisów: walka z dezinformacją medyczną

Nowe przepisy pozwolą Rzecznikowi Praw Pacjenta wyeliminować:

  • diagnozowanie i leczenie chorób bez stosownych uprawnień medycznych,
  • oferowanie i stosowanie u pacjentów metod bezwartościowych medycznie, niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną, a są przedstawiane, reklamowane i oferowane jako skuteczne w leczeniu chorób,
  • dezinformację medyczną, czyli działania wprowadzające w błąd i polegające na publicznym rozpowszechnianiu lub promocji metod niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną, jako skutecznych w leczeniu chorób, lub kwestionowaniu uznanych metod leczniczych,
  • prowadzenie działalności leczniczej bez uzyskania wpisu do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

PRZECZYTAJ: Partnerstwo uczelni i klubu. Co razem mogą Akademia Zamojska i KS Hetman Zamość?

Lista kar, na jakie narażają się znachorzy

Przyjęte przez rząd przepisy zawierają narzędzia, które mają zapewnić skuteczną ochroną obywateli przed pseudomedycyną. Są to:

wysokie kary pieniężne – do 1 mln zł – nakładane na oszustów medycznych,

•  rygor natychmiastowego wstrzymanie niezgodnych z przepisami praktyk,

•  ostrzeżenia publiczne, czyli komunikaty RPP informujące obywateli, że działania określonego podmiotu mogą być niebezpieczne,

•  decyzje nakazujące wstrzymanie podejrzanych praktyk, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu pacjentów, do czasu zakończenia postępowania.

Dodajmy, że postępowaniami przeciwko pseudomedykom będzie się zajmował Rzecznik Praw Pacjenta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pokrzywdzona i schorowana matka i babcia 01.05.2026 12:27
Witam serdecznie. Wielkie podziękowania za naświetlenie problemu, ponieważ wiele ludzi jest poszkodowanych z powodu takich praktyk nieodpowiednio przygotowanych i wykształconych "zielarzy". Znam takie osoby od lat, piszą w komentarzach i mailach do mnie, ja sama też jestem pokrzywdzona i mam problemy zdrowotne i inne z powodu "takiego szarlatana". Szukam pomocy i nie wiem gdzie ją znaleźć, choć jest juz wiele opinii, które świadczą o szkodliwych praktykach Tego człowieka. Mogę udostępnić wiele materiałów, podać świadków, nawet pracowników Tego człowieka, który manipulując i używając szkodliwych praktyk a nawet paramedycznych, często okultystycznych z tego co piszą ludzie, jednocześnie powołując się na Świętych, szczególnie św. Ojca Pio w swojej działalności (czego nawet nie popiera kościół katolicki) stawia diagnozy dotykając przez parę sekund pulsu w nadgarstku itp. Często mówi, że klienci nie muszą znać diagnozy, bo po co maja się stresować. Stosuje też wiele innych absurdalnych praktyk. Ktoś musiałby się dokładnie zająć Jego działalnością, praktykami a szczególnie tym, czy ma zezwolenie na to po ukończonych tylko kursach. Już wiele osób czytając na stronie internetowej widzi nieścisłości i manipulowanie ludźmi i wiedzą. Dodam, że człowiek ten oprócz tego przez wiele lat wykorzystuje osoby słabe psychicznie o małej wiedzy i wierze, jak ludzie piszą, a szczególnie atrakcyjne kobiety ( sa dowody) do swoich prywatnych celów i niegodnych. Kościół katolicki już się odciął od Niego a On jako były szafarz nadal wykorzystuje białą albę do jakichś praktyk, niedawno jeszcze udzielał komunii św, mając już zakaz, ale tam gdzie Go jeszcze nie znają. Wiekszość klientów rozpoznaje fałsz w Jego działaniu i odchodzi, jednak ciągle są osoby, które wierzą w Jego zdolności nadprzyrodzone (teraz zmienił narrację, kiedy wypłynęły o Nim informacje i pisze, że nie jest cudotwórcą). Wiele osób, które mają wiedzę na tematy psychologiczne, religijne widzi, że tam nie m spójności, że coś tam nie gra, poświadczą to na pewno też niektórzy Księża, zakonnicy, którzy Go poznali a których wykorzystywał jako uwiarygodnienie swojej działalności. Proszę o kontakt mailowy i pomoc, udostępnię wiele materiałów i dowodów pomocnych w tej sprawie. Jestem już schorowaną starsza osobą, przez Niego w dużej mierze i sama nie dam rady się tym zająć osobiście, straciłam kontakt z córką i wnukiem przez tego człowieka od kiedy zaczęłam mówić prawdę o Nim, to już trwa 13 lat, inne kobiety piszą, że również odsuwał ich od matki i źle o nich mówił. Powodem jest to, aby inni nie dowiedzieli się o tym jakie stosuje praktyki i jak nieuczciwe. Dodam, że od wielu lat i od Jego byłej żony i innych osób, które Go znają i tego co sama od Niego i córki słyszałam dowiaduję się, że jest człowiekiem, który kłamie na każdym kroku i manipuluje ludźmi, co jest przecież jak na człowieka, który mówi o sobie, że kieruje się wartościami chrześcijańskimi jakąś niesamowitą hipokryzją i absurdem co najmniej. Dla Kościoła też, na który się powołuje i Boga jest jednoznaczne z tym, że Jego działania nie „pochodzą od Boga” Świadczy o tym również to, ze zabrania swoim klientom mówić pewne rzeczy o sobie, takie jak nadprzyrodzone zdolności i złe opinie o innych. Widzi ponoć choroby z czym się źle czuje a diagnozy jakie stawia są tylko aktualne przez parę minut, czy jakiś krótki czas. Widoczna jest manipulacja psychicznie słabymi i chorymi potrzebującymi pomocy ludźmi. Nie sposób tu wszystko opisać, potrzebne jest zaznajomienie się z materiałami a mam ich sporo (maile prywatne do mnie, w których piszą to samo rózne osoby, komentarze zeskanowane i inne zapisane dowod) i potrzebna jest kompetentna osoba, najlepiej odpowiedni prawnik, dziennikarz sledczy, który mógłby się z Nim skontaktować i z poszkodowanymi i zająć sprawą nareszcie, aby więcej osób nie cierpiało. Można też zauważyć, że są o Nim dobre komentarze, ale najczęściej są to Jego znajomi, całe rodziny, czy biuro rachunkowe itp., których prosił o to, bo komentarze te pojawiły się w większej ilości po tych negatywnych. Ja nie mam tej możliwości a tam gdzie próbowałam mówiono mi, że nie mają kompetencji i wiedzy na te tematy, ale mam w posiadaniu jak wspomniałam wiele pomocnych dowodów, które potwierdzą moje podejrzenia i innych. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za pomoc.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja Treść komentarza: Słuchajcie barany Czy wy nie widzicie że to reżim Tuska niszczy Polskę?Wypisujecie takie idiotyzmy że szok Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Z Treść komentarza: Szpital to nie biuro, ani fabryka gwoździ, a praca lekarza to nie jest taka zwykła praca, tylko rodzaj służby. Tak, tak, przecież to Służba Zdrowia. A tam, gdzie jest służba, 24-godzinne dyżury to normalna rzecz. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:35 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Emerytka . Treść komentarza: Taka jest prawda bo widze to na codzien w mojej rodzinie ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:38 Źródło komentarza: Debata w SP7 w Zamościu: czy szkoła bez telefonów jest możliwa? Autor komentarza: Miejscowy 48L. Treść komentarza: PiSuaru patologia reka ,reke myje nie dadza sie sprzedac . Jak takie dranstwo moze tyle zarabiać ! Wytłumaczenie bezszczelne patologi bo brakuje lekarzy ! Cała mafia oszustow w tych stronach pozostała i sie panoszą na wysokich stanowiskach . Wstyd i hanba ludzi bez ambicji na ścianie wschodniej skad pochodze i nie da sie na to patrzec ze narod ich tutaj jeszcze popiera . Zrobiono im pranie mozgu i zachowuja sie jak sekta . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:33 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: Ocena . Treść komentarza: Truteń patologi 8- letniej mafii jaka pastwiła sie oszustwami na niespotykana skale szukaja oszczerstw aby tylko wygrac wybory , gdyż brakuje im wypasionego koryta i powrotu oszustow z zagranicy . A czlowiek z tv . Zero to blazen propagandy pisowskiej jak Republika i w Polsce 24 pod dyktatura czlowieka z Żoliborza . Hipokryto hańby ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:06 Źródło komentarza: „Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy”. Szokujące słowa byłego ordynatora szpitala w Warszawie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Brak słów na obecne zarządzanie ...nic się nie da bo to bo tamto a kasa na stołki leci a co mają powiedzieć mieszkańcy którzy nie mają tu pracy??? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Zamość: TBS w ogniu krytyki. Przez impas w budownictwie radni rozważają likwidację spółki
Reklama
Reklama
Reklama