Jak wyjaśniają, są to ślady tzw. drapania, czyli zachowania, które pełni ważną funkcję w komunikacji między zwierzętami. Wilki w ten sposób oznaczają swój rewir, pozostawiając zarówno sygnał zapachowy, jak i wizualny.
Czytaj też: Wilki coraz bliżej ludzi. Pojawiły się ostrzeżenia
Drapanie najczęściej odbywa się po oddaniu moczu i służy wzmocnieniu przekazu. Zapach wydzielin gruczołów znajdujących się między palcami łap trafia wówczas do podłoża, tworząc wyraźny komunikat dla innych osobników.
– To przede wszystkim informacja, że dany teren jest już zajęty. Ma ona charakter ostrzegawczy wobec potencjalnych intruzów – podkreślają pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Wilki najczęściej pozostawiają takie ślady w miejscach, którymi regularnie się przemieszczają, a więc na skrzyżowaniach leśnych dróg i ścieżek. W takich punktach zapach rozchodzi się intensywniej, dzięki czemu szybciej dociera do innych zwierząt.
Przyrodnicy z Roztoczańskiego Parku Narodowego przypominają, że tego typu ślady są naturalnym elementem funkcjonowania dzikiej przyrody i nie powinny budzić niepokoju. Wręcz przeciwnie, świadczą o obecności jednego z najważniejszych drapieżników w ekosystemie Roztocza.


Napisz komentarz
Komentarze