Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 19:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama baner reklamowy
Potężne eksplozje tuż przy linii granicznej

Drżały domy w Kryłowie i Małkowie. Rosyjski atak na Nowowołyńsk, 5 km od polskiej granicy

To była niespokojna noc dla części mieszkańców powiatu hrubieszowskiego. Potężne eksplozje w ukraińskim Nowowołyńsku, tuż przy linii granicznej, zatrzęsły polskimi domami. Rosyjskie drony uderzyły w infrastrukturę krytyczną, wywołując pożar i odcinając prąd u tysięcy odbiorców. Cień tragedii z Przewodowa znów padł na przygraniczne miejscowości.
Wstrząsy i huk odczuwalne były m.in. w Hrubieszowie, Kryłowie, Małkowie Kolonii oraz Werbkowicach. Odległość Nowowołyńska od polskiej granicy to zaledwie 5 kilometrów.
Wstrząsy i huk odczuwalne były m.in. w Hrubieszowie, Kryłowie, Małkowie Kolonii oraz Werbkowicach. Odległość Nowowołyńska od polskiej granicy to zaledwie 5 kilometrów.

W środę 18 marca, tuż przed północą, media społecznościowe zapłonęły od pytań zaniepokojonych mieszkańców regionu.

„Czy coś spadło w okolicach Hrubieszowa? Widziałem duży rozbłysk wracając z Chełma” – napisał jeden z użytkowników grupy „Kontrole policji w powiecie hrubieszowskim”. „Dokładnie 19.34” – doprecyzował inny internauta.

CZYTAJ TEŻ: Nożownik zaatakował policjantkę. Padły strzały, mężczyzna zginął na miejscu

Kolejny uczestnik tej zamkniętej grupy facebookowej powiązał odgłosy eksplozji z atakiem Rosjan na przygraniczny Nowowołyńsk na Ukrainie.

„Raczej bym obstawiał to, u mnie był słyszalny huk koło godz. 20. Jakby coś zagrzmiało właśnie na Ukrainie. Nieraz, gdy jest burza i walą pioruny na Ukrainie, blisko granicy, to również są słyszalne w Hrubieszowie czy Werbkowicach” – dodał inny internauta.

Atak rosyjskich dronów na Wołyniu

Wstrząsy i huk odczuwalne były m.in. w Hrubieszowie, Kryłowie, Małkowie Kolonii oraz Werbkowicach. Odległość Nowowołyńska od polskiej granicy to zaledwie 5 kilometrów, co sprawia, że każda tego typu eksplozja jest bezpośrednio odczuwalna przez Polaków mieszkających przy pasie granicznym.

„Przed 20 akurat byłem na dworze i zrobiło się jasno, jak przy wschodzie słońca”, „U mnie w Kryłowie przed dwudziestą słychać było wybuch, cały dom zadrżał”, „W Małkowie Kolonii również był odczuwalny wstrząs” – to trzy kolejne komentarze pod postem „Czy spadło coś na Hrubieszów?”.

CZYTAJ TEŻ: Ukraina w Unii Europejskiej. Polacy są na tak pod jednym warunkiem

Mieszkańcy szybko powiązali te fakty z rosyjskim atakiem na Nowowołyńsk – górnicze miasto na Ukrainie położone zaledwie 5 kilometrów od granicy z Polską. Na takim dystansie fala dźwiękowa i rozbłyski są odbierane niemal tak, jakby do zdarzenia doszło po polskiej stronie.

Czarny scenariusz: 30 tysięcy ludzi bez prądu

Atak rosyjskich dronów typu Shahed (kamikadze) był precyzyjnie wymierzony w ukraińską energetykę. Mer Nowowołyńska, Borys Karpus, potwierdził najgorsze przypuszczenia – zniszczenia w lokalnej elektrowni są bardzo poważne.

Skutki uderzenia: na miejscu przez wiele godzin pracowały liczne zastępy straży pożarnej. Ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych straciło dostęp do energii.

Kryzys wodny: brak prądu unieruchomił pompy, zmuszając władze do awaryjnego uruchomienia agregatów.

CZYTAJ: Generatory jadą na Ukrainę. Tysiące Polaków przekazało już miliony złotych

Tej samej nocy celem rosyjskich ataków stał się również Lwów, gdzie drony uderzyły w regionalną siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Przewodów wciąż w pamięci

Wczorajsze wydarzenia ożywiły bolesne wspomnienia z 15 listopada 2022 roku, kiedy to w Przewodowie (gm. Dołhobyczów) spadła zbłąkana rakieta ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, zabijając dwóch mężczyzn.

Choć śledztwo w sprawie Przewodowa zostało formalnie zawieszone w styczniu 2024 roku (z powodu braku dostępu do danych z ukraińskich systemów radiolokacyjnych), polscy biegli z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia są pewni – był to pocisk systemu S-300, który wystrzelono w celu przejęcia rosyjskiej rakiety zmierzającej w stronę elektrowni w Dobrotworze.

Stanowisko NATO i Polski pozostaje niezmienne – za każdą taką tragedię i incydent przy granicy pełną odpowiedzialność ponosi Rosja, bo to jej agresja zmusza obronę powietrzną Ukrainy do walki tuż przy terytorium Sojuszu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

deubekizacja 26.03.2026 18:12
wierzycie temu co liczył głosy podczas obalania rządu Olszewskiego? brawo wy!!

Ha tfu! 25.03.2026 15:09
Pisowska trzodo krzycz Donald trump donald trump! Przez włażenie w d... Amerykanom, macie opóźniony Safe, bo snusiarz obiecal cheetosowi, że broń będą brać w usa, żadnego rozwoju fabryk w Polsce! Po d... dostala tylko policja i SG. Jak będziecie jęczeć, ze wam drony spadają na podwórko to podziękujcie "prezydentowi polskiej ciemnoty", ale wam to i tak alternatywną rzeczywistość przedstawi tv za rublika. Nie czytacie, nie jeździcie po świecie, straszycie tylko swoimi mordami, a koniec waszego wszechświata to koniec waszego pola! Haaaaa tfu!

moja rada 25.03.2026 19:59
do Ha tfu Co ty czlowiecze pierd ?SAFE to wielka pozyczka na całe dziesieciolecia! Propaganda Tuska Kosiniaka i innych że to wszystko dla wojska policji to g prawda Napaść się chcą pewne grupy a wszyscy Polacy maja to spłacac!Zacznij ku mysleć!

Ha tfu! 26.03.2026 13:55
Te wujek dobra rada zobacz oprocentowanie tej ***. To prezes nbp tworzy kreatywna księgowość, że miałby jakieś pieniądze. Złoto stanialo i juz nawet z tych bzdur, które opowiadał, byłoby 30mld mniej i to za parę lat. Ale żeby mieć zyski ze złota to trzeba je najpierw sprzedać, już nie bede ci tłumaczył mechanizmów rynkowych, że taka ilosc zlota rzucona na rynek znacząco obniżyłaby jego wartość. Poza tym z tego co opowiadał to oni by chcieli tylko sprzedać "zyski' ze złota. To tak jakbyś miał mieszkanie ktore kupiles za 200k teraz jest warte 400k ale ty byś chciał je sprzedać, wypłacić 200k zysku i dalej w nim mieszkać. Wiesz co to oznacza? Dodruk pieniadza i inflacje jak za pis. Bo "drożyzna Tuska" to macie pamięć złotej rybki, pokłosie rozkradania Polski przez poprzednia ekipę.

Taka prawda. 26.03.2026 14:21
Do moja rada ! Ciemnoto bezszczelna nie siej propaganda co sie sieje na codzien w twojej tv. Republika sekto PiSlamu z wypranym mózgiem . Trzeba sie zbroić bo nie ma innego wyjscia. Tylko tacy ludzie jak patologia 8- letnia oszustow moze Ci powiedziec bo nie maja dostępu do przekretow i oszustwa na niespotykana skale co robili blaznie! Ufasz człowiekowi ktory popiera Orbana i ludzi związanych z Putinem i wyjscia z UE . Czlowiek bez zadnego honoru i wstydu .

Nic ująć . 26.03.2026 17:37
Do moja rada ! Nie słuchaj patologio czlowieka skompromitowanego z pod Grand Hotelu z Sopotu ktory proponował dziwki na wynajm. Ten czlowiek ze snusem to jest zguba dla naszego kraju . Nie długo sie calkowicie przekonacie do czego dąży ten czlowiek.

MIECZYSŁAW 22.03.2026 09:55
Nawrocki okazuje się najgorszym prezydentem POLSKI

Postronny. 25.03.2026 18:38
Ten czlowiek ze snusem w mordzie z fałszywym uśmiechem nie ma ambicji , honoru i wstydu za grosz. Taka kochani jest prawda.

AA 21.03.2026 17:43
Co się martwicie Słońce Peru z trygrskiem was obroni a i Ursula też bedzie broniła. Tylko na Wisłą. Jak mówił jednen z partii uśmiechu Ch..j z tą Polską Wschodnią. Ważne że benzyna za 5,19. Ważne, że lekarz dzwoni do pacjęta. Wazne, że Marszałek chodzi z tęczowa szmata po Sejmie!!! Uśmiechnij się brygado. Jedzmy prince polo jak mówił i zachęcał Prezydent 2 - godzinny.

Seba. 23.03.2026 16:13
Szmata ciemnoto patologi jest co z tego widac z Ciebie . Patologio PiSlamu glosowales na snusa z fałszywym uśmiechem i czlowieka z skompromitowana przeszłością . Jego zachowanie budzi wstyd to co czyni na codzien . Powinienes sie wstydzic takimi ludźmi co tyle złego robia dla naszego kraju .

***** *** 23.03.2026 16:50
uśmiechamy się, głównie dlatego, że nie będzie nas bronił jaro ze swoimi rycerzami maryi itp. A ty przypomnij sobie po ile było paliwo w 2022 roku? Po ile był węgiel, o dostępności nie wspominając? i klaskaj dalej rudogębemu.

**** gwiazdkowy blaznie. 24.03.2026 16:36
Ciemnoto i niePISmienny chamie zboczony rozumem bys sie wstydził wypisywac takie brednie ibezszczelny blaznie PiSlamu. Za rzadow blaznie patologi złodziei zamykano kopalnie i brakowało paliwa na stacjach.

Co tam wybuchy 21.03.2026 07:18
Ważne że radziecki komunista Czarzasty marszałek NEO sejmu paraduje w tęczowej fladze PO sejmie triumfując z legalizacji związków partnerskich to jest primo a wybuchy na wschodzie go nie interesują, tu większość rolników a ilu u nich jest pedałow czy lesb lub innych zwyroli

POkondony 21.03.2026 07:03
250 miliardów z KPO koszt jednej elektrowni atomowej z kontroli NIK wydali w 90% na bierzącą płynność finansową reszta jachty farfocle frendzle itp dla swoich a dla zjebów ze wschodu w ramach NEO bezpieczeństwa nic 0 ale frajerów na niemców głosujących nie brakuje

Z 22.03.2026 13:12
Te, "bierzący", powtarzam, ty idź do szkoły.

Z Lublina . 23.03.2026 16:26
Frajerem blaznie i patologio oszustow i złodziei 8- letniej mafii ktora popierasz nie majac wstydu za grosz. Ci ludzie pastwili sie naszym krajem gdzie tylko sie dało . To sa teraz tego skutki niePISmienny czlowieku .

Pamiętamy 20.03.2026 07:13
Komuna obecna krzyczała o schronach jak była w oPOzycji POkażcie jeden wybudowany schron przy granicy kłamcy i oszuści

komuch z pis 20.03.2026 09:01
batyr wetuje

WETOMAT 20.03.2026 15:02
Przecież Nawrocki wszystkie najważniejsze ustawy o bezpieczeństwie Polaków WETUJE !!! ,NIE MÓWI WAM O TYM SZCZUJNIA "REPUBLIKA"????

Haha 21.03.2026 06:54
20 ustaw prezydenta w 100% zawetowana przez TfuSSka to kto WETOMAT szczujnią komuny z wypranym pustogłowiem

zakute łby 23.03.2026 16:51
od kiedy premier ma prawo weta?

Obserwator. 21.03.2026 09:58
Na tego czlowieka ze snusem w mordzie nie mozna patrzec . Zachowuje sie jak blazen . Nie mozna tego czlowieka zrozumiec do czego dąży . Czlowiek bez zadnej ambicji i wstydu z szyderczym uśmiechem .

Foto Toi 19.03.2026 22:02
A nasze jełopy z rządu na ten temat milczą, nawet chyba nie wiedzą o tej sytuacji jaka się wydarzyła ! Rudego jak zapytają t POwie żr działa tarcza wschód :)

toi foto 20.03.2026 09:02
zakute łby z opozycji tez nie wszczynają alarmu

Tutejszy. 20.03.2026 10:11
Ciemnoto schron się pod budę razem z psem bedziesz bezpieczny. Ochlaptusie PiSuaru ! Co Ty mozesz powiedziec sluchajac bezszczelnego Rachonia i ludzi występujących PiSlamu zachowujesz sie jak sekta przydupasie ..

Nxjzn 19.03.2026 15:08
Daleko zaleciały, widać że opl ukraińska przestaje wyrabiać, bo to nie był żaden zmasowany atak. Niektórzy we wrześniu wątpili w to, że ruskie drony tak daleko latają, że sięgną Polski. A jednak.

Miejscowy. 20.03.2026 06:59
Miales jeden z drugim pełne gacie. Teraz widac ze trzeba sie zbroić jak tylko możliwe . Czlowiek z Buta ze snusem w mordzie nie podpisał pożyczkę SAFE z UE . Bezszczelnosc tego czlowieka nie zna granic. Narod w tych stronach jeszcze popieraja tych skompromitowanych ludzi bez wstydu, ambicji i honoru.

Nxjzn 20.03.2026 17:59
Ja akurat nie stamtąd. Wykpiwałem tych, co we wrześniu sugerowali prowokację i inne pochodzenie dronów. Snusa nie zażywam i mam na niego alergię.

styropian zamiast mózgu ? 20.03.2026 20:26
chcesz być żyrantem ***? skończ pier,dolić kocopały!

koreanski sen 21.03.2026 09:07
a już nie jest żyrantem?

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: To ilu biednym dzieciom już pomogłaś? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:50 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: mieszkaniec Treść komentarza: A jak tam sprawy sądowe? Konkretnie chodzi mi o aferę z zakupem paliwa dla karetek. Nie po myśli dyrektora, że temat ucichł? Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:49 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek” Autor komentarza: były prawownik Treść komentarza: Pan dyrektor na dzień dobry obciął premie pracownikom, to się na pensję uzbierało. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 06:47 Źródło komentarza: Zarząd Powiatu nie przyjął rezygnacji dyrektora szpitala w Tomaszowie. Cenią jego pracę Autor komentarza: teraz mądry ? Treść komentarza: Co zrobili dobrego ministrowie PIS w ciągu 8- miu lat.Radziwił, Szumowski, Cieszyński, Niedzielski, Sojka ??? Maseczki, agregatory, zastraszanie lekarzy, zwalnianie itd....... Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:13 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: znowu nagonka PISu Treść komentarza: Praca na 8 godzin, nagle przywożą na blok pacjenta z wypadku, operacja, ale juz 16.00, więc lekarze zbierają się do domu a pacjent ???? nie ma wyjścia ,musi czekać do jutra. TEGO CHCECIE ? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: "Nie jestem radnym PiS, a to nagonka na lekarzy". Dyrektor szpitala w Tomaszowie o swoich zarobkach i szumie wokół nich Autor komentarza: Najważniejszy pacjent Treść komentarza: Czy Przychodnię Rodzinną w Hrubieszowie też "przejmiecie"? przecież można być lekarzem rodzinnym jednocześnie na dyżurze w pogotowiu, Izbie przyjęć czy też na oddziele + dyżur telefonicznie nie mówiąc już o wizytach prywatnych. Ilu jest takich lekarzy? Najwyższy czas dać miejsca młodym lekarzom. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 13:54 Źródło komentarza: Lekarze z Tomaszowa Lubelskiego mają dość hejtu. „Za każdym lekarskim fartuchem stoi człowiek”
Reklama
Reklama
Reklama