Urodziny obchodził 4 kwietnia. W tym roku skończyły 105 lat. Niestety, odszedł.
Edward Zubrzycki pochodził z gm. Łabunie. Miał troje starszego i dwoje młodszego rodzeństwa. Podczas II wojny światowej Ruszów został wysiedlony. Doszło do tego 12 grudnia 1942 r. W drodze do Zamościa panu Edwardowi udało się zeskoczyć z furmanki i uciec. Dzięki temu nie trafił za druty obozu ani nie został wywieziony na roboty przymusowe do III Rzeszy. Postanowił działać, by przeciwstawić się niemieckim represjom. Poszedł do partyzantki. W oddziale BCh Feliksa Petryka („Kmiecia”) miał pseudonim „Jagoda”.
Po wojnie założył rodzinę. Z żoną Janiną (1926-2019) mieszkali w Ruszowie, a w latach 50. ubiegłego wieku przenieśli się do Zamościa. Uprawiali ziemię, pan Edward pracował też przy skupie oraz kontraktacji ziół (Herbapol), a także w zakładach zajmujących się przetwórstwem lnu i konopi przemysłowych, w tym m.in. w hrubieszowskim Hakonie. Janina i Edward Zubrzyccy przeżyli razem 75 lat. Doczekali się trojga dzieci (Henryk, Piotr i Grażyna), 8 wnuków i kilkanaściorga prawnuków.
W latach 1995-2015 kpt. Edward Zubrzycki był prezesem zamojskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCh. Z jego inicjatywy przy ul. Partyzantów w Zamościu wzniesiono pomnik BCh, a wielu szkołom na Zamojszczyźnie nadano imię Batalionów Chłopskich. Za swoje zasługi był wielokrotnie odznaczany przez władze związkowe i państwowe.
CZYTAJ TEŻ:

![Po zderzeniu z Volkswagenem Maluch rozpadł się na dwie części! [ZDJĘCIA] Po zderzeniu z Volkswagenem Maluch rozpadł się na dwie części! [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/13/sm-4x3-po-zderzeniu-z-volkswagenem-maluch-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-zdjecia-1773396150-2.jpg)
![Tomaszów Lubelski: Powiatowy Dzień Sołtysa [ZDJĘCIA] Tomaszów Lubelski: Powiatowy Dzień Sołtysa [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/13/sm-4x3-tomaszow-lubelski-powiatowy-dzien-soltysa-zdjecia-1773388562-5.jpg)
![W Telatynie świętowali Dzień Mężczyzn przy garnkach i patelniach [ZDJĘCIA] W Telatynie świętowali Dzień Mężczyzn przy garnkach i patelniach [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/13/sm-4x3-w-telatynie-swietowali-dzien-mezczyzn-przy-garnkach-i-patelniach-zdjecia-1773388899-20.jpg)



![Groźny wypadek w biłgorajskim. Fiat 126p rozpadł się na dwie części! W środku był 7-latek [ZDJĘCIA] Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali po zderzeniu Volkswagena i Fiata, do którego doszło podczas wyprzedzania.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-grozny-wypadek-w-bilgorajskim-fiat-126p-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-w-srodku-byl-7-latek-zdjecia-1773396551.jpg)




![Lubycza Królewska: Samochód z 5 osobami wjechał pod pociąg. Śmigłowce LPR zabrały rannych [ZDJĘCIA] Samochód osobowy uderzył w lokomotywę pociągu towarowego. 5 osób zostało przetransportowane do szpitali, w tym 2 śmigłowcami LPR.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-lubycza-krolewska-samochod-z-piecioma-osobami-wjechal-pod-pociag-smiglowce-lpr-zabraly-rannych-zd-1773134720.jpg)







Napisz komentarz
Komentarze