– Jeszcze kilka lat temu to była zmora – mówi pan Piotr. I wspomina podróże miejskimi autobusami, kiedy pasażerowie np. głośno puszczali muzykę z telefonów.
– Teraz to się zmieniło, bo wiele osób ma słuchawki. Jednak i tak spotykam sytuacje, gdy ktoś ogląda internetowe filmiki bez słuchawek albo bardzo głośno rozmawia przez telefon. Wiem wtedy wszystko; kto z kim i kiedy, a także jakie ludzie mają choroby i kiedy idą z tym do lekarza. Nie jest to przyjemne – dodaje.
Pasażerowie nie mogliby rozmawiać przez głośnik
Dlatego krakowscy radni przygotowali projekt uchwały, która wprowadza zakaz korzystania z telefonów komórkowych w sposób uciążliwy dla współpasażerów w komunikacji miejskiej. Proponują, aby w regulaminie przewozów znalazł się zapis zakazujący „użytkowania telefonu komórkowego oraz innych urządzeń elektronicznych z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego lub głośnika multimedialnego, w szczególności odtwarzania multimediów dźwiękowych”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Lubelskie: Myśliwy zastrzelił myśliwego. Znowu pomylił człowieka z dzikiem?
W praktyce oznaczałoby to, że pasażerowie nie mogliby rozmawiać przez głośnik ani słuchać muzyki bez słuchawek. Celem tej zmiany jest poprawa komfortu podróży i ograniczenie hałasu w pojazdach komunikacji miejskiej.
Propozycja ma poparcie prezydenta Krakowa, a także Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego
Przepis okazał się martwy
To nie pierwsze takie podejście w Polsce. Podobny zakaz funkcjonował krótko w Warszawie. „W przepisach był zapis o zakazie korzystania z telefonów w miejscach oznaczonych piktogramami” – potwierdził stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego.
Przepis okazał się jednak martwy.

![Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA] Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-zamosc-posiedzenie-zarzadu-zwiazku-kombatantow-rp-i-bylych-wiezniow-politycznych-zdjecia-1764851715-11.jpg)
![W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA] W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-w-zamosciu-na-swieta-jak-w-disneylandzie-zdjecia-1764847581-4.jpg)
![Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA] Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-warsztaty-makramy-w-jezierni-zdjecia-1764837659-26.jpg)


















Napisz komentarz
Komentarze