W poniedziałek, 3 listopada, przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbył się ogólnopolski protest plantatorów tytoniu. Wśród uczestników byli również rolnicy z powiatu biłgorajskiego – z gmin Łukowa, Biszcza, Potok Górny i Obsza, czyli regionów, z których pochodzi niemal połowa polskiego tytoniu.
Czytaj też: Zobaczą warzywa na polu i kradną! Plantatorzy w powiecie hrubieszowskim są zbulwersowani
Likwidacja dopłat
Plantatorzy sprzeciwiają się planom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Komisji Europejskiej, które – ich zdaniem – mogą doprowadzić do stopniowego wygaszenia produkcji tytoniu w Polsce i całej Unii Europejskiej. Chodzi o propozycje likwidacji dopłat do upraw i wprowadzenie nowych regulacji, które, jak twierdzą protestujący, doprowadzą do bankructwa tysięcy rodzinnych gospodarstw rolnych.
– Czas, żeby Polska przestała być prymusem w spełnianiu wszystkich rekomendacji, zaleceń i dyrektyw. Ktoś w końcu musi powiedzieć twarde NIE. Bo tu są ludzie. Ministerstwo zdrowia i finansów widzi tylko słupki, nie widzi ludzi” – mówił podczas protestu jeden z rolników, cytowany przez radnego sejmiku województwa lubelskiego Michała Mulawę.
Były wicemarszałek województwa lubelskiego w mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że w proteście wzięli udział również rolnicy z powiatu biłgorajskiego, skąd pochodzi około 50 procent polskiego tytoniu.
Rząd musi stanąć w obronie rolników
– To w gminach takich jak Łukowa, Biszcza, Potok Górny czy Obsza najlepiej widać, czym jest przedsiębiorczość i ciężka praca. Rolnicy chcą uczciwie pracować i otrzymywać za swoją pracę godne wynagrodzenie. Chcą stabilności, szacunku i warunków do prowadzenia gospodarstw, a nie kolejnych przepisów i zakazów, które odbierają im sens tej pracy – napisał samorządowiec.
Podczas manifestacji plantatorzy przekazali premierowi petycję, w której domagają się odrzucenia pomysłów WHO i KE oraz aktywnej obrony interesów polskich rolników. Symbolicznym gestem było wręczenie beli tytoniu owiniętej w czarny kir – znaku żałoby po przyszłości polskiej wsi i rodzimej produkcji.
Zdaniem protestujących, ograniczenie upraw tytoniu nie tylko uderzy w rolników, ale też osłabi gospodarkę wielu regionów wschodniej Polski. Na miejsce polskiego tytoniu – jak ostrzegają – wejdą tanie surowce z Chin czy Brazylii.
– Rząd musi stanąć w obronie rolników. Mówimy NIE dla przepisów, które promują wielkie koncerny kosztem małych gospodarstw! – apelowali plantatorzy.
Przeczytaj: Rolnicy: Działania rządu to "pudrowanie trupa". Lubelszczyzna jednak podzielona w sprawie protestu

![Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA] Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/17/sm-4x3-szaleni-przyrodnicy-ratuja-cenne-murawy-na-bialej-gorze-dzialaja-uczniowie-mechanika-i-zamtop-1773733111-0.jpg)
![Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA] Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-medyczne-centrum-zdrowia-i-urody-w-zamosciu-swietuje-6-urodziny-zdjecia-1773669847-1.jpg)
![Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA] Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-belzec-powiatowy-przeglad-piesni-pasyjnej-2026-zdjecia-1773661228-4.jpg)










![Groźny wypadek w biłgorajskim. Fiat 126p rozpadł się na dwie części! W środku był 7-latek [ZDJĘCIA] Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali po zderzeniu Volkswagena i Fiata, do którego doszło podczas wyprzedzania.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-grozny-wypadek-w-bilgorajskim-fiat-126p-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-w-srodku-byl-7-latek-zdjecia-1773396551.jpg)





Napisz komentarz
Komentarze