Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 31 stycznia 2026 07:26
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Sędziowie z Zamościa nie zgadzają się na odwołanie prezesów sądów. "Żurek odbił się od ściany"

Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu odrzuciło wnioski ministra sprawiedliwości Waldemara Żurka o odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów w Zamościu, Biłgoraju, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim, Tomaszowie Lubelskim i Krasnymstawie.
Sąd Okręgowy w Zamościu.
Sąd Okręgowy w Zamościu.

Autor: Fot. Leszek Wójtowicz

„Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu jednoznacznie przeciwko wnioskowi ministra sprawiedliwości W. Żurka w sprawie odwołania prezesów okręgu zamojskiego. Można? Można. Jak to możliwe, że w niektórych okręgach sędziowie, którzy powinni być strażnikami prawa, aprobują dyskryminujące praktyki ministra?” – napisała w mediach społecznościowych 22 sierpnia po południu prezes Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Czytaj też: Ministra Żurka czystki w sądach. Zawieszono sędziów z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Hrubieszowa i Biłgoraja

Do sprawy odniósł się korzystający z prawa do azylu na Węgrzech były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (PiS), który mandat posła zdobył w okręgu wyborczym nr 7 (Chełm). „Żurek znów odbił się od ściany – tym razem wschodniej! Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu odrzuciło wszystkie jego wnioski o odwołanie prezesów sądu okręgowego i rejonowych na Zamojszczyźnie” – zaznaczył Romanowski, a później dodał, że „proces demolowania wymiaru sprawiedliwości coraz częściej trafia na opór, a coraz więcej sędziów rozumie, że Donald Tusk i jego ekipa pchają sądownictwo prosto w przepaść”.

Lista ministra

Pod koniec lipca nowy szef resortu sprawiedliwości Waldemar Żurek oświadczył, że jego priorytetem będzie „przywrócenie w Polsce praworządności”, a następnie przekazał listę z 46 nazwiskami sędziów (prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych z całego kraju), którzy mają stracić swoje stanowiska, bo podpisali listy do „neoKRS” albo są „neosędziami”. W tym gronie znalazło się aż 10 sędziów z terenu działania Sądu Okręgowego w Zamościu. Na liście zawieszonych w pełnieniu czynności prezesów i wiceprezesów sądów, wobec których wszczęto procedurę odwołania, znaleźli się: Mirosław Baranowski i Andrzej Sak – prezes i wiceprezes Sądu Okręgowego w Zamościu, oraz wiceprezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju Barbara Gałka, prezes Sądu Rejonowego w Hrubieszowie Adam Pisiewicz, wiceprezes Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim Tomasz Orzeł, Wojciech Osiński i Arkadiusz Kopańko – prezes i wiceprezes Sądu Rejonowego w Krasnymstawie, Krzysztof Pliszka – prezes Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim, a także Adam Abraszek i Konrad Łaszkiewicz – prezes i wiceprezes Sądu Rejonowego w Zamościu.

Procedury ich odwołania zostały wszczęte 30 i 31 lipca, a resort zwrócił się do kolegiów sądów o opinie w tej sprawie.

Odrzucili wnioski

W skład kolegium, które opiniowało wnioski ministra, wchodzą prezes sądu okręgowego oraz prezesi sądów rejonowych w tym okręgu (Biłgoraj, Hrubieszów, Janów Lubelski, Krasnystaw, Tomaszów Lubelski i Zamość). Kolegium zebrało się na posiedzeniu w piątek (22 sierpnia) po południu. W głosowaniu nie mogli wziąć udziału zawieszeni w pełnieniu czynności prezesi, dlatego prezesów sądów rejonowych w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim reprezentowali ich zastępcy, natomiast w przypadku zamojskiego sądu okręgowego oraz sądów rejonowych w Krasnymstawie i Zamościu, gdzie zawieszono prezesów i wiceprezesów, w posiedzeniu kolegium wzięli udział pełniący obecnie funkcję prezesów przewodniczący wydziałów w poszczególnych jednostkach z najdłuższym stażem, a więc sędzi Elżbieta Winiarska (SO w Zamościu), Renata Zielińska (SR w Krasnymstawie) oraz Jolanta Baran (SR w Zamościu).

Jak przekazała m.in. prezes KRS, wnioski Waldemara Żurka zostały odrzucone w Zamościu jednogłośnie. Na oficjalny komunikat w tej sprawie trzeba poczekać do poniedziałku (25 sierpnia).

Pozytywna opinia upoważnia ministra do odwołania prezesa lub wiceprezesa sądu, natomiast w przypadku negatywnej opinii Waldemar Żurek może przedstawić Krajowej Radzie Sądownictwa zamiar ich odwołania. Przypomnijmy, że wcześniej wnioskom ministra sprawiedliwości sprzeciwiły się kolegia sądów okręgowych w Gdańsku, Katowicach i Radomiu.

Przeczytaj: Sąd Najwyższy: dług alimentacyjny nie przedawnia się. Dłużnik nie ucieknie przed odpowiedzialnością

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czytelnik 25.08.2025 22:01
Wypowiedział się Romanowski obrońca prawa będący na bqnocji po ucieczce z Polski przed wymiarem sprawiedliwości..i ten typ był ministrem szok...a sąd jaki jest w Zamościu każdy wie. Szczególne jak przejrzy kto się podpisywał na listach poparcia do Neo-KRS a później awansował. Patologia. PiS lubi to.

Beata 25.08.2025 07:00
Bardzo dobrze, w końcu sędziowie poszli po rozum do głowy żeby zatrzymać demolkę sądownictwa.

Praworządność 24.08.2025 20:24
Wstyd na cały kraj, że dla stołków można mieć gdzieś prawo, ślubowanie sędziowskie. Obywatela surowo karzą za drobne wykroczenia, a siebie stawiają ponad prawem.

Polk 24.08.2025 17:55
Zabrac, immunitet i przywileje sędziom zabierać uprawnienie za błędy tak jak kierowcom

ławnik 24.08.2025 10:32
To sitwa , jeden drugiego kryje, wspiera w złych decyzjach itd.

Babajaga 24.08.2025 10:07
Czyli te izby popełniają przestepstwo bo bronią przestepcow ,jezeli neosedzia nie jest sedzia to jakim prawem pracuje jako sedzia..powinien byc usuniety z budynku i pozbawiony prawa wykonywania zawodu bo jest swiadomy ze cały czas łamie prawo. A ci co sprzeciwili sie ministrowi terz pod sąd bo swiadomie łamią prawo niepozwalajac ich usunac

szok 24.08.2025 08:37
Kim jest Zurek Tusk i ich bezprawie?

Miejscowy. 25.08.2025 14:41
Napewno nie PiSuar i ich element.

okm 24.08.2025 00:54
Po tym słynnym na całą Polskę wyroku kolizji ze Starowiejskiej z tirem mogą czyścić do samego dna.

Polak 23.08.2025 22:06
Teraz Zalewajkę wylać do szamba Czaskofskiego i PO smrodzie !!!

Karol 44 L 25.08.2025 11:59
Jaki z Ciebie Polak ciemny typie sekty i mafii oszustow 8-letniej patologi . Ładnie masz poorane we łbie . Ładnie kradłes razem z nimi i teraz Ci tego brakuje i bardzo dobrze .

Janusz 25.08.2025 14:50
Ty debilu zaorany.... Dawniej gdy nie było internetu, tylko najbliżsi wiedzieli żeś kretyn.

Taka prawda . 25.08.2025 19:14
Widac jak zachowuje sie bezszczelna ciemnota w tych stronach. I pachołki starego Dyktatora z Żoliborza . Błazny i pośmiechowisko jak dotąd nie spotykane . Dali sie sprzedac za miskę ryzu .

Wel 29.08.2025 10:34
Frustrat do leczenia Radecznica czeka wyznawca 8 Gwiazdek Putina I Rubcowa!!

25.08.2025 14:52
Jesteś niedorozwinięty czy wyszedłeś z psychiatryka, POpłuczyno ruskiego nasienia?

Laszczow . 25.08.2025 21:39
To jest typ pisowskiego bezmózgowia i patologi ktora wylizuje im tyłki.. Ci ludzie potrafia obrazac i zyja w nienawisci do innych chaskim wulgaryzmem .👎

MIESZKANKA 23.08.2025 16:32
Mogą się nie zgadzać jak będą mieli prywatny sąd

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Seba z Zamościa.Treść komentarza: Powinni Ciebie storpedować od tylu Twoi kolesi z ktorymi chlejesz bydlaku na codzien. Zwyrodnialcu ktory obrazasz ludzi ktorzy pilnują porzadku na codzien . Tego nie rozumiesz bo jestes codziennie naćpany i belkotasz trzy po trzy. Do Ciebie patologio BRAWO ten wpis .Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:24Źródło komentarza: Lubelska Policja w 2025 roku: 1. miejsce w kraju w wykrywalności bójek i kradzieży samochodówAutor komentarza: Tylko tyle .Treść komentarza: Gdybys tak uczył jak sie tytulujesz to widac ze cos Ci brakuje . Propaganda w tv. Republika zrobiła Ci pranie mozgu i o naprawę juz jest za pozno zeby sie leczyc. Zapomniałeś jak z patologii oszustow PiSmak ciągnął psa za swoim autem az padł w męczarniach. Jak zachowywał sie czlowiek ktory uciekł na Węgry .Data dodania komentarza: 30.01.2026, 12:32Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchuAutor komentarza: Lubelskie Smakuje i SzanujeTreść komentarza: Dobrze że ty z Lublyna czasami do Świdnika jeździsz bo byś nie wiedział jak wygląda prawdziwe miasto !!!Data dodania komentarza: 30.01.2026, 12:13Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: Zamosc.Treść komentarza: Co Ty mozesz wiedziec nikczemny patologiczny blaznie .Data dodania komentarza: 30.01.2026, 12:09Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: Nic ująć.Treść komentarza: Patologio z pranym mózgiem przestan straszyć . Zapomniałeś jak pastwili sie Twoi koledzy Ci złodzieje ktorzy teraz uciekają za granice . Jakich dorobili sie posiadłości i majątków gdzie tylko mogli bylo szabrownictwo na niespotykana skale . Bełkocie i chamoto PiSuaru.Data dodania komentarza: 30.01.2026, 11:56Źródło komentarza: S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA]Autor komentarza: nauczycielTreść komentarza: Drogi Kamil45l Zamość Kto myślacy udziela wywiadu kierując przy tym samochodem A byl to min spr i prokurator gen !Data dodania komentarza: 30.01.2026, 11:21Źródło komentarza: Stop bandytom drogowym. Nowe przepisy mają ich wyeliminować z ruchu
Reklama
Reklama
Reklama