Koło Gospodyń Wiejskich „Mamuśki” z Wakijowa ma za sobą już ponad 50-letnią historię. Jego przewodniczącą przez 53 lata była Wanda Watraczuk. Dziś pani Wanda ma 86 lat i choć wciąż jest dobrze zorganizowana, z tym samym temperamentem i chęcią do działania, to zdrowie czasem nie pozwala jej za wszystkim nadążyć i wszystko zrobić. Dlatego ustąpiła z funkcji na rzecz młodszych członków koła.
Śpiewające mamuśki
– Różnie bywało, wiadomo, jak to jest z kobietkami. Ale my zawsze same sobie radziłyśmy. Nikt nam na nic pieniędzy nie dawał – wspomina pani Wanda.
Za jej czasów KGW „Mamuśki” miało zespół śpiewaczy i z tego szczególnie słynęło. Na różnych uroczystościach, przeglądach i konkursach „Mamuśki” śpiewały okazjonalne pieśni. Zdobyły wiele nagród i dyplomów, cieszyły się uznaniem wśród lokalnej społeczności i były wzorem dla innych zespołów. Wiele lat bawiły publiczność, aż przyszła pora, by zejść ze sceny. 15 października 2022 roku w Samorządowym Centrum Kultury w Tyszowcach odbyła się uroczystość podsumowania i zakończenia działalności zespołu śpiewaczego „Mamuśki” z Wakijowa. Zespołowi dziękowali ówczesny burmistrz Andrzej Podgórski oraz dyrektor Samorządowego Centrum Kultury – Grzegorz Piliszczuk, który wspierał gminne zespoły i akompaniował im.
PRZECZYTAJ TEŻ: Konkurs dla mieszkańców gminy Tyszowce. Wybiorą najpiękniejsze ogrody i posesje
Po rozwiązaniu zespołu działalność koła właściwie też wygasła.
Młodzi biorą koło w swoje ręce
W Wakijowie nie znalazły się następczynie rozśpiewanych „Mamusiek”, ale pojawiły się osoby, które postanowiły, że ich koło gospodyń będzie dalej istniało. W ubiegłym roku do KGW dołączyło 6 mężczyzn i 7 kobiet (większość około trzydziestego roku życia). Świeża krew postanowiła nie dać odejść w zapomnienie tradycji KGW, a także wstąpiła do koła z zapałem realizacji swoich pomysłów.
– KGW „Mamuśki”, choć działało bardzo długo, nie było zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. My koło zarejestrowaliśmy, by móc, tak jak inne koła, pozyskiwać środki na prowadzenie działalności. Za pierwsze dofinansowanie kupiliśmy krzesła, wyposażyliśmy kuchnię i zorganizowaliśmy Dzień Matki – mówi Agnieszka Kaczoruk, od niedawna przewodnicząca koła.
PRZECZYTAJ TEŻ: Lekkoatletyka: Adrian Lepionka z Tomaszowa Lubelskiego wielką nadzieją Agrosu Zamość
Pani Agnieszka opowiada, że Dzień Matki był imprezą przypisaną „Mamuśkom” i nowi członkowie chcą, by tak zostało. 24 maja KGW urządziło więc imprezę z okazji Dnia Matki, na którą zaproszono przedstawicieli wszystkich kół gospodyń z terenu gminy Tyszowce oraz władze miasta i powiatu. Na wstępie wydarzenia była krótka część artystyczna z udziałem dzieci, a potem podziękowania dla założycielek „Mamusiek” oraz specjalne podziękowania dla wieloletniej przewodniczącej – pani Wandy.
W czerwcu KGW z Wakijowa wzięło udział w organizacji Nocy Świętojańskiej w Tyszowcach.
PRZECZYTAJ: Pod patronatem Kroniki Tygodnia. Piknik Rodzinny w rytmach country już 29 czerwca w Dobużku
Kolejną imprezę integracyjną zamierza przygotować w Wakijowie – będzie to zakończenie wakacji. W poprzednim roku odbyło się to po raz pierwszy i okazało się strzałem w dziesiątkę. Bardzo możliwe, że wpisze się więc w coroczny kalendarz wydarzeń wsi.
Co jeszcze planuje niedawno reaktywowane koło? Pani Agnieszka mówi, że wspólnie z koleżankami i kolegami planuje brać udział w konkursach kulinarnych. Zamierzają też kontynuować tradycję wicia wieńca dożynkowego. Wsparcie mają w seniorkach.
– Ja im pomogę, jak trzeba będzie. To jest moja wieś, to są moi ludzie – deklaruje między innymi Wanda Watraczuk.

![„Call center” było wabikiem, handlowali ludźmi i narkotyki [ZDJĘCIA] „Call center” było wabikiem, handlowali ludźmi i narkotyki [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/01/29/sm-4x3-call-center-bylo-wabikiem-handlowali-ludzmi-i-narkotyki-policje-powiadomil-mezczyzna-ktoremu-ud-1769669722-0.jpg)











![S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA] Od 1 lutego 2026 r. będzie więcej dróg płatnych w Polsce. Zmieni się też wysokość stawek opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-s17-w-okolicach-tomaszowa-platna-od-1-lutego-wiecej-platnych-drog-w-systemie-e-toll-lista-1769677676.jpg)



![Zamość. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [26-01-2026] Nekrologi z Zamościa [26-01-2026]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-zamosc-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-18-01-2026-1769426775.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze