Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 4 lutego 2026 10:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Oszustwo na... Czyste Powietrze. Naciągacze zastawiają pułapki

Program Czyste Powietrze to system, który od lat wspiera właścicieli domów w termomodernizacji. Od lat próbują na tym skorzystać również oszuści.
Program Czyste Powietrze to system, który od lat wspiera właścicieli domów w termomodernizacji. Od lat próbują na tym skorzystać również oszuści.
Program Czyste Powietrze to system, który od lat wspiera właścicieli domów w termomodernizacji. Od lat próbują na tym skorzystać również oszuści.

Autor: Canva

Na początek przypomnijmy: operatorami programu są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz gminy, które przystąpiły do programu. Ich zadaniem jest bezpłatna pomoc mieszkańcom przy składaniu wniosków i późniejszym rozliczaniu dotacji. 

Warto o tym pamiętać, aby nie dać się oszukać.

Tylko oficjalne instytucje udzielają bezpłatnej pomocy

Dostęp do środków z programu Czyste Powietrze jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych instytucji. Są to WFOŚiGW, gminy oraz uruchomione przez nie punkty konsultacyjno-informacyjne. To właśnie tam można uzyskać kompleksową pomoc przy składaniu wniosku, wyborze rozwiązań technicznych, a także późniejszym rozliczaniu inwestycji. Wszystkie te usługi są dla mieszkańców bezpłatne.

PRZECZYTAJ: Joanna Senyszyn poczuła wiatr w żaglach. Chce mieć własną partię. "Lewica to ja"

Wprowadzenie operatorów miało na celu zlikwidowanie przypadków wyłudzeń i zawyżania cen usług oraz materiałów budowlanych. Wcześniej często dochodziło do sytuacji, w których nieuczciwe firmy oferowały „pomoc” w realizacji inwestycji w ramach programu, jednocześnie zawyżając koszty prac lub sprzedając urządzenia nieodpowiednie do danego budynku.

Uwaga na oszustów!

Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował oficjalne ostrzeżenie przed osobami, które podszywają się pod jego przedstawicieli. Coraz częściej pojawiają się przypadki, w których nieuczciwi wykonawcy kontaktują się z mieszkańcami i oferują im usługi rzekomo w ramach programu Czyste Powietrze. 

PRZECZYTAJ: Smród, brud, koszmar maltańczyków. Starsza pani tak hodowała psy [ZDJĘCIA]

Jak wyjaśnia NFOŚiGW, fundusz nie wysyła swoich pracowników ani współpracowników masowo w teren, nie prowadzi sprzedaży usług ani produktów oraz nie prowadzi takich programów jak „Nasz prąd” czy „Nasze ciepło” (oficjalne programy to Mój Prąd i Moje Ciepło).

Każde podejrzane działanie powinniśmy zgłosić do NFOŚiGW lub odpowiedniego wojewódzkiego funduszu.

Gminy powinny czuwać nad bezpieczeństwem wnioskodawców

Fundusz zaleca, żeby wszystkie wydarzenia związane z Czystym Powietrzem, odbywające się na terenie gminy, zostały wcześniej sprawdzone pod kątem wiarygodności organizatora. Udostępnianie pomieszczeń lub udział w wydarzeniach należy ograniczyć do sprawdzonych partnerów. 

– Gminy powinny także informować mieszkańców o ryzyku związanym z wyborem wykonawców, którzy próbują podpisywać umowy z beneficjentami – tłumaczy NFOŚiGW.

Należy pamiętać, że wyłącznie oficjalni partnerzy programu mają prawo do posługiwania się logotypami NFOŚiGW i programu Czyste Powietrze. Jakiekolwiek użycie tych oznaczeń przez osoby prywatne lub firmy bez zgody funduszu jest nielegalne i wypada je zgłosić.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mafia +Treść komentarza: Tylko Dziennik Wschodni tajemniczo milczy o piłsudczyku. Przypadek....Data dodania komentarza: 4.02.2026, 08:06Źródło komentarza: Głośna sprawa prywatyzacji PKS-u w Tomaszowie Lubelskim. Biznesmen z wyrokiemAutor komentarza: ZTreść komentarza: Słuszna uwaga. Jak już ktoś musi urządzać takie rozmówki w samochodzie, to proszę bardzo, tyle że niech ten samochód stoi sobie na parkingu.Data dodania komentarza: 4.02.2026, 00:47Źródło komentarza: Minister Żurek i… przejście dla pieszych. Będzie mandatAutor komentarza: mecenasTreść komentarza: Niedawno pan min Żurek takich co łamią przepisy nazywał bandytami drogowymi O jak groził !Data dodania komentarza: 3.02.2026, 14:57Źródło komentarza: Minister Żurek i… przejście dla pieszych. Będzie mandatAutor komentarza: Gostek.Treść komentarza: Co z tego widac to jestes sam wykolejony czlowieku.Data dodania komentarza: 3.02.2026, 14:43Źródło komentarza: Panowie jechali na podwójnym gazie. Weekendowy rekordzista z gm. Mircze ma 24 lataAutor komentarza: makTreść komentarza: Zależnie od sprawy czasem zamiatają pod dywan a czasem nie. Jak komendant główny policji Boroń w 2024 rozwalił służbowe bmw x5 dachując na autostradzie A1 to sprawa została umorzona w sądzie i nikt niby nie był winny, mieli ściągnąć sprzęt do zczytania prędkości z komputera w momencie wypadku, ale cudownie przed dokonaniem tego sprawę umorzyli. A podatnicy zapłacili za nowe BMW X5.Data dodania komentarza: 3.02.2026, 13:49Źródło komentarza: Minister Żurek i… przejście dla pieszych. Będzie mandatAutor komentarza: kmicicTreść komentarza: na tym filmiku widać i słychać, ze najpierw Pan Minister kwestionował swoje sprawstwo, pomimo, że na filmie widać wyraźnie, że kobieta była już na pasach w momencie jak on dojeżdżał do nich, widocznie PR-owcy zrobili swoje i Pan minister łaskawie zmienił zdanie... a tak w ogóle to powinni zakazać tego typu wywiadów, niezależnie kto kieruje samochodem powinien skoncentrować się na obserwacji jezdni i terenu koło niej a nie w tym czasie udzielać wywiaduData dodania komentarza: 3.02.2026, 13:10Źródło komentarza: Minister Żurek i… przejście dla pieszych. Będzie mandat
Reklama
Reklama
Reklama