W 2025 roku majówka układa się tak:
- 1 maja, czyli Święto Pracy – obchodzimy w czwartek,
- 2 maja, czyli Święto Flagi (Dzień Flagi RP) – w piątek,
- 3 maja, czyli Święto Konstytucji 3 Maja – w sobotę.
1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy. A co z 2 maja?
Święto państwowe nie zawsze jest dniem wolnym
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony świętem państwowym 2 maja 2004 roku. Sejm przyjął wtedy ustawę o godle, barwach i hymnie Polski.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zamość: CKF Stylowy zaprasza. Bruno Schulz w Kinie Konesera
Wybór tej daty był nie przypadkowy. Upamiętnia ona wydarzenie z 2 maja 1945 roku. To wtedy biało-czerwona flaga zawisła na Reichstagu i Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.
Jednak to, że Święto Flagi jest świętem państwowym, nie oznacza, że automatycznie jest też dniem wolnym od pracy. Chociaż dyskusje o tym trwają od chwili jego powołania. Tym bardziej że w kalendarzu jest umiejscowione pomiędzy wolnymi 1 i 3 maja.
W ubiegłym roku – przypomniało Radio Zet – do prezydenta trafiła nawet petycja w tej sprawie. Nie spotkała się jednak z jego aprobatą. Podobnie było w przypadku innych projektów. Argumentowano to przede wszystkim kosztami ekonomicznymi i zbyt dużą liczbę dni wolnych w kalendarzu.
Dzień urlopu wysłuży nam majówkę
To, że 2 maja nie jest dniem wolnym, nie oznacza, że Polacy tego dnia chętnie idą do pracy. Bo wiele osób – żeby wydłużyć sobie majówkę – bierze sobie urlop. Co więcej, w niektórych firmach, m.in. w szkołach czy urzędach, jest to tzw. dzień wolny odgórnie, który jest odpracowywany w innym terminie. Tak zapewne będzie również i w tym roku.

![83. rocznica Bitwy pod Zaborecznem w gminie Krynice [ZDJĘCIA] 83. rocznica Bitwy pod Zaborecznem w gminie Krynice [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/02/04/sm-4x3-83-rocznica-bitwy-pod-zaborecznem-w-gminie-krynice-zdjecia-1770196242-76.jpg)
![Pora na Hrubieszów. Kwalifikacja wojskowa [ZDJĘCIA] Pora na Hrubieszów. Kwalifikacja wojskowa [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/02/03/sm-4x3-pora-na-hrubieszow-kwalifikacja-wojskowa-zdjecia-1770124253-1.jpg)
![Pow. hrubieszowski: Troje uratowanych przed zamarznięciem. Na suficie przyczepy był lód [ZDJĘCIA] Pow. hrubieszowski: Troje uratowanych przed zamarznięciem. Na suficie przyczepy był lód [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/02/03/sm-4x3-powiat-hrubieszowski-troje-uratowanych-przed-zamarznieciem-na-suficie-przyczepy-byl-lod-zdjecia-1770121495-4.jpg)








![S17 w okolicach Tomaszowa płatna od 1 lutego. Więcej płatnych dróg w systemie e-TOLL [LISTA] Od 1 lutego 2026 r. będzie więcej dróg płatnych w Polsce. Zmieni się też wysokość stawek opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-s17-w-okolicach-tomaszowa-platna-od-1-lutego-wiecej-platnych-drog-w-systemie-e-toll-lista-1769677676.jpg)








Napisz komentarz
Komentarze