Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 stycznia 2026 04:58
Przeczytaj!
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Pamięci brutalnie zamordowanych [ZDJĘCIA]

W kwietniu obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W hołdzie ofiarom zbrodni oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD w Biłgoraju odbyły się uroczystości powiatowe tego święta.
Biłgoraj: Pamięci brutalnie zamordowanych [ZDJĘCIA]
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w części artystycznej.

14 kwietnia w Biłgoraju odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Obchody rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu przy ul. Lubelskiej, po czym odprawiona została msza św. w intencji ofiar sowieckiej zbrodni. – Gromadzimy się przy pomniku, aby przypomnieć wszystkie ofiary tej ogromnej rzezi w czasie wojny, ofiary Katynia. Pamiętamy o wszystkich, którzy na przestrzeni wieków oddali swoje życie za ojczyznę. Niech ich imię będzie przywołane, bo dzięki nim my jesteśmy wolni – mówił ks. Jerzy Kołtun

W części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych oraz wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.  Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów przez delegacje lokalnych władz i instytucji oraz symboliczne zapalenie zniczy przez uczniów biłgorajskich szkół.

Wiosną 1940 roku życie straciło prawie 22 tysiące rodaków, w tym blisko 15 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Zbrodnia ta uznawana za ludobójstwo i zbrodnię przeciwko ludzkości. Na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, w tajnej uchwale Biura Politycznego z 5 marca 1940 roku, skazano na śmierć tych, którzy byli „wrogami władzy sowieckiej”. Przez pięć dekad władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności, a pamięć o tych tragicznych wydarzeniach była przez długi czas zatajana. Dopiero w 1990 roku, po latach kłamstw i milczenia, przyznano, że Katyń była jedną z najcięższych zbrodni stalinizmu.

Zgromadzeni oddali hołd wszystkim tym, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie, Twerze, Miednoje i innych miejscach kaźni. – To dzięki nim możemy żyć w wolnym kraju, w którym wartości, za które walczyli, powinny być dla nas fundamentem. Niech ich ofiara będzie dla nas przypomnieniem o tym, jak ważne jest, abyśmy stawali w obronie prawdy, sprawiedliwości i godności człowieka. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tej wiedzy kolejnym pokoleniom, aby nigdy nie zapomniano o tych, którzy oddali życie za naszą wolność – mówił Bartłomiej Świtała, etatowy członek Zarządu Powiatu.

Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół Specjalnych oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MalecTreść komentarza: To miasto ma wypozyczać coś co jest na jego terenie. Niech klechy oddadzą.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 14:51Źródło komentarza: Studiów nie będzie, ale budynki KUL będą służyły mieszkańcom Tomaszowa LubelskiegoAutor komentarza: ZOMOTreść komentarza: Teraz POmagają prokuratorom we Włamaniu do KRS ( Krajowej Radzie Sadowniczej ) ! Hańba dla tego munduru !Data dodania komentarza: 21.01.2026, 14:40Źródło komentarza: Gm. Radecznica: Zdesperowana 89-latka zadzwoniła pod 112. Policjanci pomogli jej rozpalić w piecuAutor komentarza: Z Ciemnogrodu.Treść komentarza: Tobie gaśnie pod deklem rozum przez propagande głoszona w chamskiej tv. Republika i w Polsce 24 i stałeś sie ich błaznem.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 14:22Źródło komentarza: Byliśmy blisko blackoutu, cyberprzestępcy chcieli wyłączyć w Polsce prąd. Cyfrowe czołgi już tu sąAutor komentarza: RadnyTreść komentarza: Był dla kogoś niewygodny. Więc większość przesądziła. POLITYKAData dodania komentarza: 21.01.2026, 14:15Źródło komentarza: „Rolnik z krwi i kości” na celowniku. Stracił mandat radnego gminy Tomaszów LubelskiAutor komentarza: Moje zdanie.Treść komentarza: Tak postępuje czlowiek kompromitacji na niespotykana skale hańby wetując ustawę wystawił na zer polskich dzieci predatorom . Czlowiek bez wstydu i honoru z kibolskim zachowaniem ze snusem i fałszywym uśmiechem na twarzy. Przynosząc przyszłościowa i bezwstydna przyszlosc dla kraju .Data dodania komentarza: 21.01.2026, 14:05Źródło komentarza: Dzieci oglądają w sieci pornografię. Polska odpowie za to przed sądemAutor komentarza: DZIADZIOTreść komentarza: P. burmistrzu lepiej aby część żywności się zmarnowała dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują prawidłowego odżywiania a wymówki można zawsze coś tam wymyślićData dodania komentarza: 21.01.2026, 12:30Źródło komentarza: Biłgoraj: Nie będzie darmowych posiłków dla uczniów. Burmistrz: Nie widzimy takiej potrzeby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama