Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 23:46
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Tak ma wyglądać przyszłość regionu

Tarcza Wschód za 10 miliardów! Co powstanie przy granicy? Zobacz zdjęcia

Nowe inwestycje, lepsze drogi i więcej wojska na wschodzie kraju – tak ma wyglądać przyszłość regionu w ramach rządowego programu Tarcza Wschód. Mieszkańcy liczą, że oprócz bezpieczeństwa zyskają też impuls rozwojowy.
Budowa Tarczy Wschód to jeden z priorytetowych projektów obronnych Unii Europejskiej.
Budowa Tarczy Wschód to jeden z priorytetowych projektów obronnych Unii Europejskiej.

Autor: https://tarczawschod.wp.mil.pl/

Jak informuje Ministerstwo Obrony, Narodowy Program Odstraszania i Obrony Tarcza Wschód (TW) zakłada budowę fizycznych fortyfikacji, naturalnych przeszkód terenowych, systemów antydronowych i wzmocnienie systemów wykrywania.

– W jego ramach, oprócz betonowych jeży czy rowów przeciwczołgowych, wykorzystujemy elementy środowiska naturalnego (tereny podmokłe, lasy), a także systemy high-tech. Budowa umocnień obejmie inwestycje wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski: w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim i podkarpackim. Łączny limit wydatków na Tarczę Wschód w latach 2024-2028 to 10 mld zł – przekazuje wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Budowa Tarczy 

 Ministerstwo wskazuje, że budowa Tarczy Wschód jest realizowana zgodnie z założeniami, a pierwsze elementy powstały przed terminem.

– Zakończono budowę pierwszego odcinka na długości kilku kilometrów oraz wzmocniono zaporą fortyfikacyjną - przejście graniczne z Federacją Rosyjską oraz Republiką Białorusi na odcinkach o długości dostosowanej do specyfiki poszczególnych obiektów. Obecnie trwają przygotowania do budowy drugiego odcinka – wyjaśnia wydział prasowy ministerstwa.  

W zakresie pozyskiwania nieruchomości przez Siły Zbrojne RPW w ramach Programu Tarcza Wschód (TW), jako zasadę przyjęto wykorzystanie: w pierwszej kolejności terenów i obiektów wchodzących w zasób Skarbu Państwa: Agencji Mienia Wojskowego, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W drugiej kolejności terenów i obiektów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego. W trzeciej kolejności terenów i obiektów stanowiących własność innych podmiotów, nabywanych na potrzeby programu w formie zakupu na rzecz Skarbu Państwa lub czasowego udostępnienia na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

– W przypadku konieczności pozyskania nieruchomości będących własnością prywatną, ze względu na wymagania operacyjne i środowiskowe nabywane one będą na potrzeby inwestycji przede wszystkim w ramach dobrowolnych umów – podkreśla wydział prasowy ministerstwa.

Będą informować

 W ramach budowy świadomości społecznej o celach i sposobie realizacji programu Tarczy Wschód przeprowadzono spotkania z administracją rządową i samorządową w każdym województwie: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim i podkarpackim. W spotkaniach ze strony wojska brali udział oficerowie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych oraz z merytorycznych departamentów MON.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mija 1000 dni wojny w Ukrainie. Strategiczna decyzja USA

Wspólnie z MSWiA przygotowano i przekazano do gmin przygranicznych materiały informacyjne nt. programu, w tym rozdystrybuowano ulotki w tych gminach, przeznaczone dla mieszkańców tych regionów. Ulotki zawierają m.in. dane kontaktowe specjalnej skrzynki email uruchomionej w MON, na adres której można kierować pytania odnośnie programu oraz adres dedykowanej strony internetowej Tarczy Wschód. Strona prowadzona jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Kolejne ulotki przekazano również do MSWiA celem ich dalszej dystrybucji we właściwych urzędach wojewódzkich.

– Uruchomienie nowych kanałów kontaktu ws. Tarczy Wschód dla obywateli jest dla nas o tyle istotne, że pozwala na bieżąco odpowiadać na rosnące zainteresowanie społeczeństwa programem, a gdy będzie to uzasadnione i możliwe ponownie zorganizujemy lub weźmiemy udział w spotkaniach z mieszkańcami regionów, gdzie infrastruktura Tarczy Wschód będzie powstawać – zapowiadają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Obrona granic

Komisja Europejska oficjalnie uznała Tarczę Wschód za jeden z priorytetowych projektów obronnych Unii Europejskiej. W opublikowanej białej księdze wskazano go jako kluczowy element wzmocnienia granic lądowych Wspólnoty. Inicjatywa, która zyskała już poparcie Parlamentu Europejskiego, ma nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo przy wschodniej granicy, ale również umocnić strategiczne znaczenie regionów przygranicznych, w tym województwa lubelskiego i podlaskiego. To ważny sygnał, że wschodnia Polska przestaje być jedynie „rubieżą”, a staje się realnym filarem europejskiego systemu obronnego.

PRZECZYTAJ: Posłowie i samorządowcy z Zamojszczyzny komentują spór Zełenski – Trump. Padają mocne słowa

MON podkreśla znaczenie współpracy w zakresie informowania społeczeństwa na różnych poziomach administracji rządowej i samorządowej tymczasem do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nie wpłynęły jeszcze żadne wnioski dotyczące wywłaszczania gruntów w związku z realizacją projektu Tarcza Wschód.

– Urząd nie był również do tej pory informowany o planach dotyczących ewentualnych wywłaszczeń – mówi Miłosz Bednarczyk z oddziału ds. mediów i komunikacji społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Starosta powiatu bialskiego Mariusz Filipiuk informuje, że dotąd nie otrzymał od ministerstwa wiadomości dotyczących budowy Tarczy Wschód w powiecie bialskim, ani odnoszących się do wywłaszczeń gruntów w regionie, w z związku z budową Tarczy. 

Informacji na temat wywłaszczeń gruntów w ramach budowy Tarczy Wschód nie mają też wójtowie gmin Kodeń i Janów Podlaski, leżących przy granicy państwa. 

Z kolei rzecznik Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Dariusz Sienicki podkreśla, że budowa bariery elektronicznej na Bugu i Tarcza Wschód to dwa odrębne projekty.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Haha 27.03.2025 06:02
Ta tarcza to na wiśle czy odrze by niemiec bronił niemców za naszą kasę.

Normalny 30.03.2025 16:54
Agent burak nadaje. Komentarz podpisany brawo też jego. Na rubelki dzielnie pracuje.

Haha 31.03.2025 18:26
POzdrów kolegę partyjnego aktywiszcze mordercę Cybę.

KH 02.04.2025 11:14
czytając Twoje komentarze. mam nieodparte wrażenie, graniczące wręcz z pewnością, że źródłem Twojej rozległej wiedzy na każdy temat jest jedynie słuszna tv. tv.r.

Gomora 26.03.2025 14:52
Dlaczego PIS wycofał PATRIOTY NATO Z ZAMOŚCIA ,które miały bronić te okolice ???? to miało zapewnić BEZPIECZEŃSTWO mieszkańcom, czy mieli nas w dupie, czy PISowców obchodzi bezpieczeństwo Polaków ????

sada 27.03.2025 01:30
Teraz są w Jasionce - dwie baterie. Amerykanie wycofali swoje, a Niemcy przysłali tyle samo. Niemcy traktują to jako kilkumiesięczną misję, a nie stały pobyt.

Brawo 26.03.2025 06:37
Kupa kitu już zaPOwiedzieli że będzie drożej i odkładają ten program na POtem bo teraz nie ma czasu i pinindzy.

qwerty 26.03.2025 13:46
Podaj źródło albo przeproś za kłamstwa.

zxmzxzjxm 26.03.2025 19:09
przestań kłamać pisowski tumanie -przypominam ze twój pis głosował przeciwko tarczy wschód tak o was dbają ruskie miernoty

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: puknijcie sięTreść komentarza: Widzę po komentarzach ,że wszyscy tu są znawcami, historykami, specjalistami, ekspertami w każdej dziedzinie, nawet jeśli ich nie było na świecie jeszcze to już wszystko wiedzą najlepiej.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 10:40Źródło komentarza: Grabowiec tablicą pamiątkową uczcił ofiary akcji ReinhardtAutor komentarza: Miejscowy .Treść komentarza: Ciemnoto klasy O .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:56Źródło komentarza: Pani wójt na medal. Monika Podolak doceniona przez Wojewodę LubelskiegoAutor komentarza: Emeryt.Treść komentarza: Ciemnoto propagandy widac po Tobie kto Cie zrobil nieuku z pod ciemnej gwiazdy . BRAWO- nieudaczniku.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:54Źródło komentarza: Coraz mniejsze braki kadrowe w policji. Rośnie zainteresowanie służbąAutor komentarza: Lublin.Treść komentarza: Dziurę nieuku zrobili Twoi mafiozi ktorzy rzadzili blaznie przez 8- lat i nie moga pogodzić sie teraz tym gdyż brakuje im wypasionego koryta . Ale widac po Tobie ze jestes ofiara sekty i piszesz trzy po trzy . Sieroto!Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:44Źródło komentarza: Kto zrobi najpiękniejsze palmy w powiecie tomaszowskim? Bełżec ogłasza konkursAutor komentarza: Emerytka.Treść komentarza: Śmieszny jest Ten czlowiek na tym zdjęciu .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:18Źródło komentarza: Były prezydent Zamościa Andrzej Wnuk komentuje kontrolę NIK i sprawę zaginionej teczkiAutor komentarza: Klaudiusz 35.Treść komentarza: Frajerem idioto jestes Ty z pod budki z piwem ochlaptusie PiSuaru.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:13Źródło komentarza: Znaleziono fragmenty niezidentyfikowanego obiektu. Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa
Reklama
Reklama
Reklama