Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 lipca 2026 11:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Przerażające liczby. Ratownicy tysiące razy wzywali pomocy sami do siebie

Aż 3 tysiące razy w ubiegłym roku ratownicy medyczni wzywali pomocy do samych siebie. Dlatego potrzebne są zmiany, które zapewnią im bezpieczeństwo. Tym bardziej że mają ponad 3 mln interwencji.
Aż 3 tysiące razy w ubiegłym roku ratownicy medyczni wzywali pomocy do samych siebie.
Aż 3 tysiące razy w ubiegłym roku ratownicy medyczni wzywali pomocy do samych siebie.

Autor: Canva

Na sytuację ratowników uwagę zwróciła śmierć jednego z nich. Niedawno w Siedlcach medyk zginął po ugodzeniu ostrym narzędziem przez pijanego mężczyznę.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Pogrzeb ratownika śp. Cezarego Lotkowskiego. Zginął w pracy od ciosu nożem

Po tej tragedii Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że zmieni przepisy w taki sposób, aby ratownikom zapewnić większe bezpieczeństwo. Dodatkowo zespoły medyczne mają otrzymać tzw. kamizelki antynożowe. Na razie po jednej do każdej stacji pogotowia. Oczekiwania ratowników są znacznie większe. Mówią np. o tym, aby pozwolić im na posiadania w pracy gazu pieprzowego.

Pacjenci stają się agresywni głównie po alkoholu i środkach odurzających

To, jak sprawa jest poważna, pokazują liczby. Wiceminister zdrowia Marek Kos mówił o tym w Sejmie. 

– Ataki na personel medyczny, a w szczególności na ratowników, jak również osoby, które wschodzą w skład zespołu ratownictwa medycznego, to bardzo groźne zjawisko. Narasta to w ostatnim czasie nie tylko w Polsce, ale w zasadzie jest obserwowane na całym świecie – referował. 

Rocznie karetki wyjeżdżają do pomocy aż 3,2 mln razy. Ponad 3 tysiące razy ratownicy wzywali pomocy dla samych siebie. Kos przyznał, że pacjenci stają się agresywni głównie po alkoholu i środkach odurzających oraz mający schorzenia psychiczne.

PRZECZYTAJ TEŻ: 83-latka miała być przed śmiercią napojona wodą. Śledczy wiedzą już więcej o pacjentce zamojskiego szpitala

Nie muszą dzwonić pod numer alarmowy 112

Ratownicy w momencie zagrożenia nie muszą dzwonić pod numer alarmowy 112. Mają w swoim wyposażeniu tablety, w których mogą użyć przycisku pomoc.

– Nie są to częste przypadki, ale statystycznie w roku 2022 liczba odnotowanych użyć przycisku pomoc przez zespoły ratownictwa medycznego to było 5739 razy, z czego liczba odnotowanych w systemie wspomagania dowodzenia państwowego ratownictwa medycznego powiadomień do policji to 632, czyli jest to nieco ponad 10 proc. – wyliczał Kos.

I dodał, że w 2024 wszystkich tego rodzaju wezwań było 3080.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Z Treść komentarza: Jeśli drogi w zespole staromiejskim można budować tylko z materiałów naturalnych, a nie z asfaltu, to gdyby się uprzeć, można by budować te drogi z asfaltu naturalnego (występują takowe w przyrodzie). Tylko pytanie, ile by to kosztowało? Data dodania komentarza: 1.07.2026, 10:21 Źródło komentarza: Teczka z dokumentacją ul. Łukasińskiego w Zamościu odnalazła się. Dochodzenie umorzone Autor komentarza: PsW Treść komentarza: jaki szok, jak ostrożnie, jak ta woda jest gorąca :D Data dodania komentarza: 1.07.2026, 09:31 Źródło komentarza: Tragedia nad zalewem w Zamościu. Nie żyje 22-latek. Miasto apeluje do mieszkańców Autor komentarza: Mieszkaniec. Treść komentarza: Pochodze z tych stron i wstyd mi za tych ludzi ciemnoty PiSuaru ze dali sie sprzedac tej patologi oszustow jaka rzadzila i pastwiła sie na kazdym kroku na wypasionym korycie ! Kradli gdzie tylko sie dało a teraz jeden z drugim uciekał za granice nie majac honoru , ambicji i wstydu za grosz . Data dodania komentarza: 30.06.2026, 22:33 Źródło komentarza: Pożar pociągu z Hrubieszowa do Krakowa. Ewakuowano 250 pasażerów Autor komentarza: Z Zamościa . Treść komentarza: Patologio niePISmienna z pranym mózgiem na codzien . Co ty mozesz wiedziec o pociągach ciemnoto i przydupasie mlaskacza z Żoliborza i cpuna z pod Grand Hotelu w Sopocie . Tyle moge powiedziec o Tobie ! Data dodania komentarza: 30.06.2026, 22:19 Źródło komentarza: Piekło na szynach w okolicach Zamościa! W pociągu było 37°C Autor komentarza: jakubek Treść komentarza: Jak zaczynali oddawać krew na pewno nie myśleli od odznaczeniach a ile istnień ludzkich uratowali Data dodania komentarza: 30.06.2026, 20:36 Źródło komentarza: Trzej biłgorajscy policjanci Zasłużeni dla Zdrowia Narodu Autor komentarza: Sds Treść komentarza: Tuman, nierób i przekrętas. Za słaba ta niemiecka guma była, oj, za słaba... Data dodania komentarza: 30.06.2026, 17:40 Źródło komentarza: Bąkiewicz składa zawiadomienie na urzędników Zamościa. Chodzi o sesję Rady Miasta
Reklama
Reklama
Reklama