Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 14:59
Przeczytaj!
Reklama
Reklama baner reklamowy

IKZE – dlaczego warto z niego skorzystać?

Od lat eksperci alarmują, że emerytury będą wypłacane w coraz niższej wysokości. Niewykluczone, że aktualni 30-40-latkowie będą musieli utrzymywać się za mniej niż 40 proc. swojej pensji. Warto więc zadbać o dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Pomagają w tym IKZE. Dlaczego warto z nich skorzystać?
  • 15.04.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
IKZE – dlaczego warto z niego skorzystać?

Czym jest IKZE?

IKZE to skrót od Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego i jest ono elementem III filaru emerytalnego, do którego każda osoba fizyczna może dołączyć dobrowolnie. IKZE służy do odkładania pieniędzy na emeryturę, a o częstotliwości i wysokości wpłat decyduje właściciel takiego konta. Dodatkowo istnieją limity wpłat na IKZE, które w 2021 roku wynosiły: 6310,80 zł dla osób fizycznych, np. pracowników oraz 9466,20 zł dla osób samozatrudnionych.

Każdorazowo limit rocznych wpłat na IKZE odpowiada:

  • 1,2-krotności średniego wynagrodzenia dla wszystkich,
  • 1,8-krotności średniego wynagrodzenia dla samozatrudnionych.

W 2022 roku w związku ze wzrostem średniej pensji limity na IKZE uległy zmianom. W przypadku wszystkich oszczędzających wynosi on 7106,40 zł, a w przypadku osób samozatrudnionych będzie to limit w wysokości 10 659,60 zł.

IKZE może założyć każda osoba fizyczna po ukończeniu 16. roku życia i oszczędzać w swoim trybie na emeryturę.

Dlaczego warto założyć IKZE?

Mogłoby się wydawać, że IKZE to zwykłe konto oszczędnościowe, podczas gdy pod wieloma względami te produkty się różnią. IKZE daje bowiem wiele korzyści podatkowych. Właściciel takiego konta korzysta ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych, a wpłacane składki mogą być dodatkowo odliczone od podatku dochodowego. Jeśli pieniądze zgromadzone na IKZE zostaną wypłacone przez posiadacza dopiero po ukończeniu 65 lat, a dodatkowo wpłat dokonywał przez co najmniej 5 lat kalendarzowych jednorazowo lub w miesięcznych ratach, uniknie uiszczenia podatku dochodowego. Obowiązuje jedynie zryczałtowany podatek na zakończenie inwestycji w wysokości 10 proc.

Dodatkowym atutem IKZE jest to, że środki zgromadzone na koncie podlegają dziedziczeniu, a spadkobierca przy wypłacie ponosi koszt w postaci zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10 proc., choć może go uniknąć, jeśli zdecyduje się na przeniesienie środków na rachunek IKZE spadkobiercy.

Korzyści podatkowe są największą zaletą IKZE. Każda złotówka, jaką właściciel wpłaca do systemu, może zostać odliczona od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą być reinwestowane, na przykład przeznaczone na dokonanie większej wpłaty na IKZE.

Ponad 460 tys. kont IKZE

Komisja Nadzoru Finansowego informowała, że na koniec grudnia 2020 roku zgromadzono w IKZE 4,6 mld zł, czyli o 1,3 mld zł więcej w porównaniu z grudniem 2019 roku. 

Na koniec 2021 roku KNF podało, że działa już nieco ponad 462 tys. indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, a wartość zgromadzonych na nich środków urosła do niemal 6 mld zł. W samym 2021 roku na takie konta wpłacono łącznie 1,45 mld zł, a średnia wpłata wyniosła 4,6 tys. zł. Niezmiennie najwięcej IKZE funkcjonuje w funduszach inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI), a najmniej w bankach.

Świadczy to o zwiększaniu się popularności IKZE. Choć nadal niewielu Polaków oszczędza w ten sposób na swoją przyszłą, dodatkową emeryturę, to jednak cały czas zyskują one na popularności.

IKE konkurencją dla IKZE

W III filarze systemu emerytalnego w Polsce znajduje się nie tylko opcja oszczędzania w ramach IKZE, ale również w IKE – Indywidualnych Kontach Emerytalnych. IKE działa podobnie jak IKZE, ale daje inne korzyści podatkowe. 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obserwatorka Treść komentarza: Naprawdę nie umiesz samodzielnie myśleć? To jest problem systemowy. W 2009 dyrektor ze szpitala w Krośnie wprowadził w szpitalu dla personelu (również lekarzy) czytnik wejść i wyjść personelu. Lekarze ! tak się wściekli, że będą kontrolowani kiedy zaczynają i kiedy kończą pracę, że wszyscy napisali wypowiedzenia i postawili warunek, że albo czytnik zniknie, albo oni odchodzą. Dyrektor tej placówki się poddał i odszedł ze szpitala a nowy dyrektor usunął czytnik. Twój pis oczywiście popierał protest lekarzy. Teraz ty zarzucasz Tuskowi, że to wina jego rządów? To głupi jesteś Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:54 Źródło komentarza: Pacjenci mieli być przyjmowani poza kolejką. Sprawa będzie wyjaśniana „do spodu” Autor komentarza: Franz Kafka Treść komentarza: Bo wyraził żal za grzechy, skruchę, podniósł dwa palce i dał słowo harcerza, że więcej już po pijaku nie będzie jeździć. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:42 Źródło komentarza: Trzeszczany: Jaguarem taranował radiowóz. Grozi mu wieloletnie więzienie Autor komentarza: Katastrofa Treść komentarza: Dlaczego Kronika Tygodnia boi się opisać największą aferę POKOmuny mafijną ministerialno- szpitalną to pytanie prowokacyjne odwagi jeśli jesteście NEO czy PALEO dziennikarzami Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:09 Źródło komentarza: Noc Świętojańska w Hrubieszowie. Wianki, ognisko i śpiew nad Huczwą [ZDJĘCIA] Autor komentarza: POLAK MŁODY Treść komentarza: Prezydencie ani kroku wstecz z ukrainą Data dodania komentarza: 23.06.2026, 09:23 Źródło komentarza: Prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego. "Nie można czcić ludobójców" Autor komentarza: Brawo Treść komentarza: Prezydent Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:31 Źródło komentarza: Prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu Order Orła Białego. "Nie można czcić ludobójców" Autor komentarza: Szary Treść komentarza: Dlaczego auto nie zostało zabrane poprzednim razem. Czemu barany tego nie zrobiły ? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Trzeszczany: Jaguarem taranował radiowóz. Grozi mu wieloletnie więzienie
Reklama
Reklama
Reklama