– Pierwsze kobiety wstąpiły w szeregi Policji w 1925 roku. Pełniły służbę w brygadzie sanitarno-obyczajowej, a na ich czele stanęła aspirant Stanisława Filipina Paleolog – przypomina podkomisarz Dorota Krukowska-Bubiło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
Oficer zaznacza, że wstąpienie w szeregi kobiecej policji nie było łatwe – trzeba było spełnić ściśle określone wymogi.
Nie dla każdej kobiety była Policja
Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa. Obowiązkiem było posiadanie nienagannej opinii oraz odpowiedniego wzrostu – minimum 164 cm.
Wymagania wiekowe również były istotne, ponieważ do służby przyjmowano jedynie kandydatki w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat.
Przyszła policjantka musiała być absolwentką, co najmniej szkoły średniej i wstępując w szeregi policji zobowiązywała się do zrezygnowania z zamążpójścia w ciągu najbliższych 10 lat.
W pierwszej połowie XX wieku widok kobiety w mundurze budził zdziwienie. Ale od tamtych czasów wiele się zmieniło.
To już nie jest męski zawód
– Dzisiaj widok kobiet w policyjnym mundurze nikogo nie zaskakuje. Każdego dnia patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców. Pracują przy rozpracowywaniu i ustalaniu sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą. Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej – twierdzi podkomisarz Dorota Krukowska-Bubiło.
I przypomina, że dzisiejsza Policja to również kobiety zatrudnione na stanowiskach cywilnych, które każdego dnia z zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania. Służą radą i pomocą, bez nich oraz ich pracy funkcjonowanie jednostek policji byłoby bardzo utrudnione. Najliczniejsza grupa kobiet pracuje w służbie wspomagającej. Zajmują się głównie logistyką i wspomaganiem pracy wszystkich policjantów.
W Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu służbę pełnią 73 policjantki. Zajmują stanowiska wykonawcze i kierownicze. Są naczelnikami wydziałów, kierownikami posterunków i zespołów. W zamojskiej Policji pracuje również 48 kobiet na stanowiskach cywilnych, głównie w Wydziale Wspomagającym.
Policyjny kalendarz 2025
– Z okazji 100-lecia kobiet w Policji stworzyliśmy wyjątkowy kalendarz. Karty kalendarza przedstawiają zamojskie policjantki oraz kobiety pracujące w naszej komendzie, na różnych stanowiskach i w różnych komórkach organizacyjnych – prezentuje kalendarz podkom. Krukowska-Bubiło.
Prezentowane fotografie pokazują różnorodność wykonywanych przez kobiety zadań w naszej komendzie. Ukazują ich siłę i odwagę, a jednocześnie kobiecą subtelność i piękno. Kalendarz to symbol uznania dla tych, które na co dzień z odwagą stawiają czoła wyzwaniom.
Wylicytuj na WOŚP
KMP Zamość nie sprzedaje kalendarza. Ale jest okazja, żeby go nabyć. Jak przekazała nam rzeczniczka Policji 5 egzemplarzy zostanie przekazanych do zamojskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na licytację.
![Z okazji 100-lecia kobiet w policji w KMP w Zamościu powstał wyjątkowy kalendarz [ZDJĘCIA] W Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu z okazji 100-lecia kobiet w Policji powstał wyjątkowy kalendarz.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/xl-z-okazji-100-lecia-kobiet-w-policji-w-komendzie-miejskiej-policji-w-zamosciu-powstal-wyjatkowy-kalen-1737721128-full.jpg)
![Kobiety zamojskiej Policji w kalendarzu na 2025 rok [ZDJĘCIA] Kobiety zamojskiej Policji w kalendarzu na 2025 rok [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/01/24/sm-4x3-z-okazji-100-lecia-kobiet-w-policji-w-komendzie-miejskiej-policji-w-zamosciu-powstal-wyjatkowy-kalen-1737721309-2.jpg)
![Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA] Zamość: Posiedzenie Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-zamosc-posiedzenie-zarzadu-zwiazku-kombatantow-rp-i-bylych-wiezniow-politycznych-zdjecia-1764851715-11.jpg)
![W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA] W Zamościu na święta jak w Disneylandzie [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-w-zamosciu-na-swieta-jak-w-disneylandzie-zdjecia-1764847581-4.jpg)
![Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA] Warsztaty makramy w Jezierni [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/04/sm-4x3-warsztaty-makramy-w-jezierni-zdjecia-1764837659-26.jpg)


















Napisz komentarz
Komentarze