Limity są ustalane na podstawie średniego wynagrodzenia krajowego i zmieniają się co trzy miesiące.
Czytaj też: ZUS zapewnia, że będzie wolne od wakacji składkowych
Albo obniżą emeryturę, albo ją zawieszą
Renciści oraz wcześniejsi emeryci muszą zwrócić szczególną uwagę na limity, które obecnie wynoszą:
70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 5713,20 zł. Przekroczenie tej kwoty skutkuje zmniejszeniem świadczenia.
130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 10 610,20 zł. Przekroczenie spowoduje zawieszenie wypłat.
Te kwoty obowiązują od 1 grudnia 2024 roku do 28 lutego 2025 roku.
Niektóre grupy rencistów, takie jak inwalidzi wojenni, wojskowi czy osoby pobierające renty rodzinne po tych osobach, są zwolnione z limitów.
To ty musisz poinformować ZUS
Osoby dorabiające muszą samodzielnie monitorować swoje dochody i informować ZUS o ich wysokości. Dotyczy to zarówno osób pracujących na podstawie umowy o pracę, zlecenia, jak i umów o dzieło.
Niedopełnienie obowiązku poinformowania ZUS-u może skończyć się koniecznością zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
Aby uniknąć problemów z rozliczeniami:
regularnie sprawdzaj limity przychodów,
informuj ZUS o każdej zmianie w dochodach,
przelicz dokładnie swoje zarobki,
nie ukrywaj przychodów.
Przeczytaj: Będą zmiany w waloryzacji emerytur. Na plus dla emerytów

![Bełżec/Lubycza Królewska: Ludzie skarżą się na błoto na budowie S17. To niebezpieczeństwo [ZDJĘCIA] Bełżec/Lubycza Królewska: Ludzie skarżą się na błoto na budowie S17. To niebezpieczeństwo [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/16/sm-4x3-belzec-lubycza-krolewska-ludzie-skarza-sie-na-bloto-na-budowie-s17-to-niebezpieczenstwo-zdjecia-1765883166-20.jpg)
![Hrubieszów: Bmw zajechało drogę karetce na sygnale [ZDJĘCIA] Hrubieszów: Bmw zajechało drogę karetce na sygnale [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/16/sm-4x3-hrubieszow-bmw-zajechalo-droge-karetce-na-sygnale-zdjecia-1765876670-0.jpg)
![W Kasku Bezpieczniej. Uczniowie zamojskich szkół dostali nagrody [ZDJĘCIA] W Kasku Bezpieczniej. Uczniowie zamojskich szkół dostali nagrody [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/15/sm-4x3-w-kasku-bezpieczniej-uczniowie-zamojskich-szkol-dostali-nagrody-zdjecia-1765803324-1.jpg)




![Na budowie S17 na trasie Bełżec – Lubycza Królewska błoto i kolejki. Ludziom puszczają nerwy [ZDJĘCIA I FILM] Lubycza Królewska. Problem błota na drogach na trasie budowy S17 pojawia się szczególnie w czasie deszczowych dni.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-na-budowie-s17-na-trasie-belzec-lubycza-krolewska-bloto-i-kolejki-ludziom-puszczaja-nerwy-zdjeci-1765882812.jpg)







![Lubelskie: Śmiertelne potrącenie 84-latki. Kierujący busem nie ustąpił pierwszeństwa [WIDEO] Tragicznie zakończyło się potrącenie pieszej na drodze krajowej numer 17.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-smiertelne-potracenie-84-latki-w-suchodolach-wideo-1765537122.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze