Idea konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności. Jego celem było promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. W Biłgoraju odbył się etap powiatowy konkursu, w którym udział wzięło dwadzieścia jeden organizacji z terenu powiatu biłgorajskiego. Kolejne będą zmagania wojewódzkie, a następnie finał ogólnopolski.
Potrawy oceniała komisja w składzie: Agata Póżniak, ekspert kulinarny; Elżbieta Hadacz, pracownik KRUS; Ewa Feduń, pracownik ARMiR. Oceny potraw dokonywano zarówno o walory degustacyjne potrawy jak również o sposób wykonania i prezentacji. Liczyły się również regionalne elementy oraz estetyka podania.
Wyniki konkursu na najsmaczniejszą potrawę: I miejsce – KGW "Pod Olchą" z Olszanki – mielone inaczej; II miejsce – KGW "Alibabki" z Pulczynowa – pierogi z soczewicą; III miejsce – Stowarzyszenie "Babeczki" z Tereszpola – Zaorendy – skwaszona mina z jajem.
W programie nie zabrakło występów lokalnych zespołów. Zaprezentował się Zespół „Krążałka” z gminy Biłgoraj, „Gospa” z Karolówki oraz Zespół „Za horyzontem” z Zawadki.
Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wydarzeniu towarzyszył Piknik Militarno – Patriotyczny. W jego programie znalazły się pokaz sprzętu wojskowego, Mobilny Punkt Rekrutacyjny czy atrakcje przygotowane przez poszczególne jednostki wojskowe. Wydarzenie rozpoczął rajd rowerowy "Tour de Lubelskie" organizowany w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Trasa liczyła 16 kilometrów a przejechało ją ponad stu rowerzystów. – Za pomocą rekreacji rowerowej, aktywnej turystyki chcemy promować powiat biłgorajski. Chcemy pokazywać to wszystko co mamy najlepsze i dzielić się naturalną przyrodą, pięknymi widokami, lasami otaczającymi Biłgoraj. To jest to, co nas wyróżnia – mówi Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.
![Biłgoraj: Bitwa regionów na militarno-patriotyczną nutę [ZDJECIA] Biłgoraj: Bitwa regionów na militarno-patriotyczną nutę [ZDJECIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/xl-bilgoraj-bitwa-regionow-na-militarno-patriotyczna-nute-zdjecia-1689566961.jpg)
![Zamość: 31-latek aresztowany za narkotyki [ZDJĘCIA] Zamość: 31-latek aresztowany za narkotyki [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/11/sm-4x3-zamosc-31-latek-aresztowany-za-narkotyki-grozi-mu-kara-do-10-lat-wiezienia-zdjecia-1773228401-1.jpg)
![Zamość: Mundurowi zagrali dla Tomka [ZDJĘCIA] Zamość: Mundurowi zagrali dla Tomka [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/10/sm-4x3-grali-dla-tomka-mundurowi-z-regionu-spotkali-sie-na-charytatywnym-turnieju-w-zamosciu-zdjecia-1773144519-1.jpg)
![Lubycza Królewska: Volvo z 5 osobami wjechało pod pociąg. Śmigłowce LPR zabrały rannych [ZDJĘCIA] Lubycza Królewska: Volvo z 5 osobami wjechało pod pociąg. Śmigłowce LPR zabrały rannych [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/10/sm-4x3-lubycza-krolewska-samochod-z-piecioma-osobami-wjechal-pod-pociag-smiglowce-lpr-zabraly-rannych-zd-1773134732-0.jpg)








![Lubycza Królewska: Samochód z 5 osobami wjechał pod pociąg. Śmigłowce LPR zabrały rannych [ZDJĘCIA] Samochód osobowy uderzył w lokomotywę pociągu towarowego. 5 osób zostało przetransportowane do szpitali, w tym 2 śmigłowcami LPR.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-lubycza-krolewska-samochod-z-piecioma-osobami-wjechal-pod-pociag-smiglowce-lpr-zabraly-rannych-zd-1773134720.jpg)







Napisz komentarz
Komentarze