Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 sierpnia 2026 10:41
Reklama
Reklama

Zamość: Zaniedbane kamienice na Starym Mieście zostaną sprzedane

O złym stanie technicznym budynku przy ul. Żeromskiego 2 w Zamościu pisaliśmy jeszcze w 2013 r. Wypłowiała elewacja tej kamienicy jest pełna spękań i zacieków. W niektórych miejscach tynk odpadł już całymi płatami. Mieszkańcy kamienicy wielokrotnie prosili o remonty. Bez skutku.
Zamość: Zaniedbane kamienice na Starym Mieście zostaną sprzedane

Źle wyglądają także kamienice przy ulicy Żeromskiego 7 i 8, przy ul. Kościuszki 8 oraz zamojska "Generałówka". Martwią się tym nie tylko mieszkańcy zamojskiego Starego Miasta. 

Coś się jednak niebawem w tej sprawie zmieni. Czy na lepsze?
 – Kamienice przy ul. Żeromskiego noszą ślady dawnej świetności. Nadal można tam oglądać efektowne, zdobione elementy elewacji czy ładne balustrady balkonów. Byłam ciekawa jak wyglądają ich podwórka. I to był błąd – opowiada pani Edyta, turystka z Warszawy, która (z aparatem fotograficznym) zwiedzała na początku czerwca zamojskie Stare Miasto. – Weszłam na jedno z nich i uderzył mnie bardzo przykry, wręcz potworny fetor. Aż mnie cofnęło!

Jak opowiada pani Edyta, był to silny zapach uryny, wilgotnych, zagrzybionych ścian oraz "fetor piwniczny". Ten zestaw trudno było podobno wytrzymać. 
– Zrobiło mi się niedobrze – wspomina kobieta. I dodaje: – Zamojskie Stare Miasto wygląda efektownie, pięknie. Jednak te kilka zaniedbanych kamienic psuje efekt. Nie wierzę, że nie da się z tym czegoś zrobić.

O kamienicy przy ul. Żeromskiego 2 pisaliśmy w 2013 r. kilka razy. Ten budynek ma jeszcze przedwojenny rodowód. Stoi w reprezentacyjnym miejscu Starego Miasta. Obok można m.in. oglądać okazały kościół franciszkański oraz Dom Centralny. Zniszczoną kamienicę doskonale widać także z pobliskiego Placu Wolności (tam zwiedzanie starówki rozpoczyna wielu turystów). 

Nie jest to widok reprezentacyjny. Budynek wygląda obskurnie. Na jego elewacji widać mnóstwo głębokich spękań, rys i liszajów zacieków. Widać też odpadający w wielu miejscach tynk (tak prezentują się też pomieszczenia wewnątrz). Mieszkańcy kamienicy obawiali się, że budynek w końcu zawali się im na głowę. Prosili UM o lokale zastępcze. Bez skutku. 
Jakiś czas temu Marek Bilski, kierownik działu technicznego zamojskiego Zakładu Gospodarki Lokalowej (ta miejska spółka administruje kamienicą), zapewniał nas, że spękania murów budynku przy ul. Żeromskiego 2 nie powiększają się, a sama kamienica jest stabilna. Administratorzy przyznali także, że w tym budynku potrzebny jest generalny remont. Decyzje o jego przeprowadzeniu może jednak podjąć tylko zamojski magistrat, który jest właścicielem kamienicy.  

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja Treść komentarza: co ty Kosmita zażywasz? Data dodania komentarza: 1.08.2026, 10:42 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin Autor komentarza: nauczyciel Treść komentarza: Czy można mieć wątpliwości i pytać?niedawno sami zniszczyli dom pod Lublinem Oskarżali RosjanOkazało sie póżniej że to rakieta z mysliwca!Teraz to co to było naprawdę?Na pewno rosyjska rakieta?Tusk i Kosiniak z Kamyszem obaj to kłamcy?! Data dodania komentarza: 1.08.2026, 08:57 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin Autor komentarza: Patriotyczny Szczebrzeszyn Treść komentarza: Pełna relacja z ,, V Pieszego Rajdu Im. Majora Tadeusza Kuncewicza Podkowy na naszym profilu https://www.facebook.com/share/r/1BiNeC8Jri/ Data dodania komentarza: 31.07.2026, 20:28 Źródło komentarza: Szczebrzeszyn uczcił 82. rocznicę wkroczenia AK. Rajd „Podkowy” i rekonstrukcja Autor komentarza: Nic ująć. Treść komentarza: PiSlam szybko zapomina jak postępowała patologia oszustow 8- letniej mafii . Data dodania komentarza: 31.07.2026, 17:36 Źródło komentarza: Alarm w Lubelskiem. Obiekt spadł pod Biłgorajem Autor komentarza: Z ciemnogrodu . Treść komentarza: Ścieku w tv. Republika i w Polsce 24 ! Data dodania komentarza: 31.07.2026, 17:29 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin Autor komentarza: Taka jest prawda . Treść komentarza: Typowe myślenie tępoty fungicyd pod nazwa Braun . Czlowieka z pod ciemnej Putina mordercy gwiazdy. Bezszczelne błazeńskie myślenie ! Data dodania komentarza: 31.07.2026, 17:26 Źródło komentarza: Dziesięciometrowy krater i akcja na polu rzepaku! Po wybuchu pocisku w gminie Turobin
Reklama
Reklama
Reklama