Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 lipca 2026 09:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Nie żyje Kaliningrad, niech żyje Królewiec. Wracamy do polskiej nazwy miasta

Już nie Kaliningrad, ale Królewiec. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych zaleciła używanie tej nazwy miasta. Rosjanie nie kryją oburzenia i odpowiadają, że Gdańsk będą nazywać Danzig.

„Rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem” – uzasadnia komisja. Zmiana obowiązuje od 9 maja 2023 roku.

Konsekwentnie obwód kaliningradzki stał się obwodem królewieckim. 

Komisja zmienia nazwę

„(…) Dla miasta o rosyjskiej nazwie Kaliningrad zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i niezalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad” – napisała w swojej uchwale Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej działająca przy Głównym Geodecie Kraju.

Komisja dodała, że wzięła pod uwagę to, że Kaliningrad znany jest w Polsce pod tradycyjną nazwą Królewiec. I podkreśliła, że nazwanie miasta położonego blisko granic Polski imieniem Michaiła Kalinina, zbrodniarza, bliskiego współpracownika Stalina, współodpowiedzialnego m.in. za decyzję „o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska)”, ma w Polsce „negatywny charakter”.

Wpływ na tę decyzję ma również napad Rosjan na Ukrainę, narzucanie tzw. ruskiego miru i prowadzenie przez Rosję wojny informacyjnej.

„Każde państwo ma prawo używania w swoim języku tradycyjnych nazw stanowiących jego dziedzictwo kulturowe, nie może być natomiast zmuszane do stosowania w swoim języku nazw przez nie nieakceptowalnych” – czytamy w komunikacie.

Polscy rusofobi chcą wszystkich uczyć historii

„Wrogi akt” i „decyzja granicząca z szaleństwem” – tak Kreml określił rekomendację, żeby „Kaliningrad” zastąpić "Królewcem".

– Nasze miasto ma nazwę, oficjalny toponim (nazwa miejscowa – red.) to Kaliningrad. Wszystko inne to tylko insynuacje – powiedział agencji TASS Dmitrij Łysakow. I dodał: – Tak samo moglibyśmy nazwać Gdańsk „Danzigiem”, a Rzeczpospolitą Polską „Królestwem Polskim”. Ale trzymamy się oficjalnych toponimów, czego domagamy się od innych.

Do sprawy odniósł się też były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który – jak cytuje Interia – napisał na Twitterze:

„Polscy rusofobi chcą wszystkich uczyć historii. Nie podoba im się nazwa rosyjskiego miasta Kaliningrad. Sugerują zamiast tego Królewiec. W takim razie nie ma dla nich Krakowa – tylko Krakau. Nie Gdańsk – tylko Danzig. Nie Szczecin – tylko Stettin. Nie Poznań – tylko Posin. Nie Wrocław – tylko Breslau. Oczywiście żadnej Polski – tylko Księstwo Warszawskie czy Królestwo Polskie, wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej, jako następcy Imperium Rosyjskiego”. 

Krótka historia miasta

Kaliningrad, wcześniej po polsku Królewiec. Do końca II wojny światowej Königsberg był niemieckim miastem, stolicą Prus Książęcych. W 1946 roku Rosjanie zmienili nazwę przejętego miasta i regionu. Patronem uczynili bliskiego współpracownika Stalina – Michaiła Kalinina.

Obecnie to położone przy ujściu Pregoły do Zalewu Wiślanego miasto jest stolicą obwodu królewieckiego, do niedawna kaliningradzkiego.

To – jak podaje Wikipedia – ważny morski port handlowy i wojenny, połączony torem wodnym z otwartym Morzem Bałtyckim, a także ośrodek przemysłowy. 

W mieście działają szkoły wyższe (m.in. uniwersytet i uniwersytet techniczny). W 2021 r. W 1946 r. Królewiec liczył 493,2 tys. mieszkańców.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kronika Tygodnia

Chcesz częściej widzieć nasze newsy?

Dodaj Kronikę Tygodnia do preferowanych źródeł w Google i bądź bliżej najważniejszych spraw z regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy CKZiU
Reklama
Reklama
Reklama Baner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NRW Treść komentarza: @Niestety Jak się mieszka w Düsseldorfie i wie co się produkuje w tym mieście, to nie potrzeba atlasu, żeby dowiedzieć się, gdzie położone jest to miasto i co w nim produkują. Data dodania komentarza: 3.07.2026, 07:48 Źródło komentarza: Piekło na szynach w okolicach Zamościa! W pociągu było 37°C Autor komentarza: Ciepły Wiesio Treść komentarza: Platfusy to takie dzbany bez jaj ! im POt nie ma po czym spływać , niech jeżdżą w piekarnikach jak są tacy głupi ! Tylko Normalnych , Porządnych Polaków żal !!! Data dodania komentarza: 2.07.2026, 19:46 Źródło komentarza: Piekło na szynach w okolicach Zamościa! W pociągu było 37°C Autor komentarza: POROG Treść komentarza: Problem żydów nie POLAKÓW Data dodania komentarza: 2.07.2026, 19:31 Źródło komentarza: Na ulicę runęła ściana synagogi w Łaszczowie! Gmina ma pilny problem i kosztowny dylemat [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Emeryt . Treść komentarza: Tego sieroty w Zamościu powinni byli wygwizdać i przegonić na zbity leb zeby sie juz wiecej tutaj nie pokazywał razem z chamota i błaznami konfederacji 🖕🏾👎. Data dodania komentarza: 2.07.2026, 19:30 Źródło komentarza: Bąkiewicz składa zawiadomienie na urzędników Zamościa. Chodzi o sesję Rady Miasta Autor komentarza: Ocena . Treść komentarza: Co Ty ciemnoto możesz wiedziec nasłuchałes sie propagandy w tv. Republika i w Polsce24 oraz o czlowieka 0 i glupio myślisz na codzien . Pochodze z tych stron i zal mi Ciebie ze jestes sierota i podpuszczasz w gacie jak sie nachlejesz . Nieudaczniku PiSlamu ! Data dodania komentarza: 2.07.2026, 19:11 Źródło komentarza: Pożar pociągu z Hrubieszowa do Krakowa. Ewakuowano 250 pasażerów Autor komentarza: AA Treść komentarza: A tobie jasnoto co zrobiło wstajesz i łzesz 24 i g.....o michnika? Data dodania komentarza: 2.07.2026, 18:45 Źródło komentarza: Pożar pociągu z Hrubieszowa do Krakowa. Ewakuowano 250 pasażerów
Reklama
Reklama
Reklama