Stowarzyszenie Robim Co Możem Ulhówek i Instytut Polonika organizuje 29 października wydarzenie "Zapal Znicz na Pograniczu 2022". Osobom starszym zapewniony będzie przejazd od granicy do miejscowości Uhnów i powrót do Polski. Mariusz Skorniewski, członek RCM, zaprasza do wspólnego zorganizowanego udania się na cmentarze, nie tylko w Uhnowie, ale także w Bełzie, Stajach i Korczowie. Mówi, że przy okazji społeczności szkolnej z Uhnowa przekazana będzie kosa spalinowa, którą kupiono za pieniądze od stowarzyszenia i Pawła Kukiza.
- Szkoła zobowiązała się pielęgnować teren przy kościele i przy cmentarzu wojskowym, na którym spoczywa 180 żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i polsko-ukraińskiej. Gdy nas nie ma, oni będą mogli wykosić trawę. Poza tym ten teren jest przez naszych wolontariuszy pięknie posprzątany - mówi Skorniewski.
Dla RCM ten wyjazd jest ważny jeszcze z jednego powodu.
- Od wielu lat, wspólnie z mieszkańcami społeczności lokalnych, po dwóch stronach granicy porządkujemy cmentarze, przywracając ich wygląd oraz dbając o nie. Robimy to z potrzeby serca, a także jesteśmy beneficjentem programów i dotacji skierowanych do nas przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Polonika, Narodowy Instytut Wolności i innych. Chcemy zatem wszystkim udostępnić wyniki naszej wspólnej pracy i zachęcić do idei wolontariatu. Ten dzień jest również podsumowaniem naszej pracy w tym roku - tłumaczy Renata Sobka, prezes RCM Ulhówek.


![Świąteczne spotkanie opłatkowe w WSHE Zamość [GALERIA ZDJĘĆ] Świąteczne spotkanie opłatkowe w WSHE Zamość [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/16/sm-4x3-swiateczne-spotkanie-oplatkowe-w-wshe-zamosc-galeria-zdjec-1765886100-16.jpg)
![Bełżec/Lubycza Królewska: Ludzie skarżą się na błoto na budowie S17. To niebezpieczeństwo [ZDJĘCIA] Bełżec/Lubycza Królewska: Ludzie skarżą się na błoto na budowie S17. To niebezpieczeństwo [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/16/sm-4x3-belzec-lubycza-krolewska-ludzie-skarza-sie-na-bloto-na-budowie-s17-to-niebezpieczenstwo-zdjecia-1765883166-20.jpg)












![Lubelskie: Śmiertelne potrącenie 84-latki. Kierujący busem nie ustąpił pierwszeństwa [WIDEO] Tragicznie zakończyło się potrącenie pieszej na drodze krajowej numer 17.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-smiertelne-potracenie-84-latki-w-suchodolach-wideo-1765537122.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze