W tym roku PAA uruchomiła trzynaście nowych stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS (ang. Permanent Monitoring System). Wszystkie usytuowano w pobliżu wschodniej granicy Polski. Nowo uruchomione stacje stanowią istotne wzmocnienie systemu monitoringu radiacyjnego kraju. Nowe stacje wzmocnią krajowy system wykrywania skażeń promieniotwórczych przenoszonych drogą atmosferyczną. Zostały one rozlokowane w województwach: lubelskim, podlaskim i podkarpackim.
– Dzięki trzynastu nowym stacjom potencjalne skażenie radiacyjne w Polsce wykryjemy szybciej i dokładniej. Zapewnią one monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu – podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Obecnie w kraju funkcjonuje 35 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych systemu PMS należących do PAA. Dodatkowo w ramach systemu wykrywania skażeń promieniotwórczych funkcjonuje 11 stacji typu ASS-500, należących do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, a także 9 stacji IMiGW oraz 13 stacji wspomagających, należących do Ministerstwa Obrony Narodowej.
– Rozbudowa sieci stacji i ich zagęszczenie umożliwi Państwowej Agencji Atomistyki wcześniejsze wykrywanie zdarzeń radiacyjnych oraz dokładniejsze prognozowanie ich rozwoju – podkreśla prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz. – Dzięki temu Agencja będzie mogła szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych oraz lepiej informować społeczeństwo o konieczności podjęcia ewentualnych działań interwencyjnych – zaznacza dr Młynarkiewicz.
- Zamość/Tomaszów Lub.: Straż ma dla ciebie jodek potasu. Kiedy go dostaniesz?
- Mamy ulotkę dołączaną do tabletek jodku potasu. Treść może zaskoczyć
Pięć nowych stacji uruchomiono w województwie lubelskim w Czerniczynie (gm. Hrubieszów) i w Machnowie Nowym (gm. Lubycza Królewska) na Zamojszczyźnie, a także w Chełmie, Włodawie i w Wólce Dobryńskiej. Nowe stacje są także w województwie podlaskim: w Babikach, Bartnikach, Siemianówce i Siemiatyczach. Wymieniono również wysłużoną stację w Białymstoku. Na obszarze województwa podlaskiego funkcjonuje również stacja w Suwałkach. W województwie podkarpackim nowe stacje uruchomiono w: Krasiczynie, Starym Siole, a w Sanoku wymieniono również wysłużoną stację. W województwie podkarpackim funkcjonuje również stacja w Rzeszowie.
Stacje pomiarowe należą do systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Umożliwiają bieżącą oceny sytuacji radiacyjnej kraju, a zwłaszcza wykrycie zagrożeń bezpieczeństwa ludności. System umożliwia szybką detekcję i identyfikację zagrożeń radiacyjnych.



![Świąteczne spotkanie opłatkowe w WSHE Zamość [GALERIA ZDJĘĆ] Świąteczne spotkanie opłatkowe w WSHE Zamość [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/16/sm-4x3-swiateczne-spotkanie-oplatkowe-w-wshe-zamosc-galeria-zdjec-1765886100-16.jpg)
![Bełżec/Lubycza Królewska: Ludzie skarżą się na błoto na budowie S17. To niebezpieczeństwo [ZDJĘCIA] Bełżec/Lubycza Królewska: Ludzie skarżą się na błoto na budowie S17. To niebezpieczeństwo [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2025/12/16/sm-4x3-belzec-lubycza-krolewska-ludzie-skarza-sie-na-bloto-na-budowie-s17-to-niebezpieczenstwo-zdjecia-1765883166-20.jpg)












![Lubelskie: Śmiertelne potrącenie 84-latki. Kierujący busem nie ustąpił pierwszeństwa [WIDEO] Tragicznie zakończyło się potrącenie pieszej na drodze krajowej numer 17.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-smiertelne-potracenie-84-latki-w-suchodolach-wideo-1765537122.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze