Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 września 2022 04:25
Reklama

Hrubieszów: Kryta pływalnia tylko za szybą

Kryta pływalnia w Hrubieszowie od lat jest najbardziej wyczekiwaną inwestycją. Kolejne ekipy rządzące miastem i powiatem przymierzały się do budowy Aquaparku czy międzygminnej krytej pływalni w Hrubieszowie. Żaden z tych pomysłów nie doczekał się jednak realizacji. Mieszkańcy korzystali z najbliższych pływalni w Chełmie, Tomaszowie Lub. i Zamościu. Ale by skorzystać z wodnych atrakcji, trzeba około dwóch godzin spędzić w podróży.
Hrubieszów: Kryta pływalnia tylko za szybą
Tylko nieliczni byli wewnątrz, nikt się jeszcze nie kąpał w żadnym z basenów i nie korzystał z sauny.

Dopiero w 2016 r. plany budowy krytej pływalni w Hrubieszowie zaczęły nabierać realnych kształtów. Według kalendarium na internetowej stronie władz miejskich Hrubieszowa, inwestycję rozpoczęto pod koniec grudnia 2017 r. Wtedy zostały przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące krytej pływalni przy SP nr 2 w Hrubieszowie. Ostatnie zapisy w tym miejskim kalendarium kończą się na listopadzie i grudniu zeszłego roku. Dotyczą prac przy elewacji, posadzkach, tynkach oraz suficie, a także robót w saunach, parowej i fińskiej, malowania ścian i montażu klimatyzatorów, a także robót glazurniczych podbasenia.

Według budowniczych: wszystko OK!   

Kryta pływalnia miała rozpocząć działalność w marcu tego roku. Tymczasem wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie ona otwarta.

Pod koniec lipca tego roku inż. Adrian Babula, kierownik robót ze spółki Karpat-Bud z Rzeszowa (główny wykonawca budowy krytej pływalni) poinformował na portalu "LubieHrubie": "Po rocznym oczekiwaniu na podłączenie budynku krytej pływalni do sieci energetycznej i gazowej możemy przystąpić do rozpoczęcia rozruchów i prób zamontowanych urządzeń. Roboty budowlane są zakończone. 28 czerwca Urząd Miasta dostarczył do budynku paliwo gazowe, umożliwiło to uruchomienie kotłowni, a także rozpoczęcie sprawdzeń instalacji wentylacji i sukcesywne uruchamianie innych niezbędnych urządzeń i instalacji. Proces uruchamiania urządzeń przebiegł bez żadnych usterek" – zapewnił inż. Adrian Babula.

W połowie sierpnia tenże kierownik budowy poinformował o pierwszej wodzie w nieckach i próbach szczelności basenowych instalacji: "Kontrolujemy, czy wszystkie uszczelnienia są prawidłowe. Do pełnego napełniania potrzebować będziemy ok. 800 tys. litrów wody. Następnym etapem będzie wykonanie badań wody, rozpoczęcie podgrzewania i przygotowywanie do przekazania gotowego obiektu Urzędowi Miasta. Próby uruchomienia obu saun zakończyły się pomyślnie – pracują niezawodnie. Przeprowadziliśmy szkolenie obsługi tych urządzeń" – informuje kierownik robót, mgr inż. Adrian Babula.

Nieprzewidziane trudności 

Natomiast ani burmistrz Hrubieszowa, ani nikt z kierownictwa miejskiego samorządu nie skomentował oficjalnie zapewnień specjalisty głównego wykonawcy robót. Nieoficjalnie mówi się o trudnościach z odbiorem realizowanej inwestycji i o większych finansowych oczekiwaniach budowniczych krytej pływalni.

Z pytaniami o powody opóźnień i termin otwarcia krytej pływalni zwróciliśmy do burmistrza Hrubieszowa Marty Majewskiej. Po dwóch tygodniach otrzymaliśmy odpowiedzi od sekretarza miasta Moniki Podolak (cytujemy je bez zmian i ingerencji). "Na przedłużenie procesu inwestycyjnego miało wpływ wystąpienie przede wszystkim kolizji muru oporowego z linią kablową, która była niezależna od Stron Umowy i nie była możliwa do przewidzenia na etapie ogłoszenia przetargu. Rozpoczęcie działalności Krytej Pływalni zależne jest od terminu zgłoszenia przez wykonawcę inwestycji do odbioru – odpisała sekretarz miasta Hrubieszowa Monika Podolak.

Zapytaliśmy również, czy opóźnienia mogą być spowodowane różnicami w sprawie kosztów i jakości wykonanych robót i czy ewentualny spór może doprowadzić do procesu sądowego? "Na dzień dzisiejszy inwestycja nie jest zakończona. Na nieterminową realizację robót nie mają wpływu różnice cen materiałów budowlanych związanych z ogólną sytuacją gospodarczą. Na dzień udzielania niniejszej odpowiedzi przed żadnym sądem powszechnym nie toczy się postępowanie w przedmiocie inwestycji" – odpowiedziała sekretarz miasta Monika Podolak.

Czy 1,5 mln zł rocznie wystarczy? 

Kiedy zatem można spodziewać się odbioru krytej pływalni i udostępnienie jej mieszkańcom? 

"Z uwagi na problemy z realizacją robót budowlanych niezależnych od Zamawiającego – Gminy Miejskiej Hrubieszów, na chwilę udzielenia niniejszej odpowiedzi Gmina nie jest w stanie określić dokładnej daty ukończenia całości robót" – czytamy w odpowiedzi sekretarza miasta Moniki Podolak.

Do tej pory budowa krytej pływalni w Hrubieszowie kosztowała prawie 23,7 mln zł (brutto). Miasto pozyskało 3 dofinansowania na łączną kwotę 14,5 mln zł. Z własnego budżetu dołożyło około 9,2 mln zł.

Na tym jednak nie kończą się wydatki związane z uruchomieniem krytej pływalni. Całkiem sporego finansowania będzie wymagało jej funkcjonowanie. 

"W czasie rozpoczęcia inwestycji zakładane roczne koszty utrzymania krytej pływalni szacowane były na kwotę 1,5 mln zł. Aktualnie trwają prace nad projektem przyszłorocznego budżetu Hrubieszowa. Zostaną w nim ujęte środki na funkcjonowanie krytej pływalni. Z uwagi na obecną sytuację gospodarczą, w tym ceny energii, brane będą pod uwagę koszty funkcjonowania podobnych obiektów w regionie" – tłumaczy Monika Podolak, sekretarz miasta Hrubieszowa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nickjoea 28.09.2022 02:44
https://www.diemucha.at/comment/51560 https://www.diemucha.at/comment/51561 https://www.diemucha.at/comment/51562 https://www.diemucha.at/comment/51563 https://www.diemucha.at/comment/51564

nickjoe 27.09.2022 23:31
https://www.paroquiabomjesus.org.br/perfil/michigan-vs-michigan-state-live-ncaa-soccer-27-sep-2022-on-usa/perfil https://www.paroquiabomjesus.org.br/perfil/michigan-vs-michigan-state-live-ncaa-soccer-27-sep-2022-on-usa/perfil?453bfr4t4 https://www.paroquiabomjesus.org.br/perfil/michigan-vs-michigan-state-live-ncaa-soccer-27-sep-2022-on-usa/perfil?th4evd43 https://www.geany.org/p/AEdvb/ https://pastebin.com/BpVF6sSk https://rentry.co/tkisx https://ide.geeksforgeeks.org/783b31dc-f46c-46d2-8c84-dec5adacc396 https://pastelink.net/0c8c5saw https://challonge.com/r20ksfwv https://p.teknik.io/bTTWl

Rysio 25.09.2022 20:52
Nie tyko deptak, ale park też wielka porażka , chwasty, brak ławek ,alejki i ławki brudne od ptasich odchodów . To wszystko pod nosem burmistrzyni.

Ali Baba 25.09.2022 20:39
Oddanie basenu do użytku wiąże się z dużymi wydatkami, a niby skąd p. burmistrz weźmie kasę na utrzymanie basenu? Nie da się ciągle jechać na kredytach, bo kiedyś nastąp wielkiei ,,buuuuum" !

Asik 26.09.2022 14:25
A ją to obchodzi? Ile miesięczne zarabia? 20-25 tysięcy złotych netto? Dla nie ti wszystko jedno jeszcze PiS jej przedłuży kadencję o kilka miesięcy a basen będzie muzeum.Basen nieczynny ale pracowników już zatrudniła? Ciekawe czy konkursy były bo nie widać w BIP.

Zenek 23.09.2022 09:53
PO i lewactwo wyje nic im się nie podoba co się w Polsce buje .Najlepszy burmistrz byłby z od ich .

Dramar 22.09.2022 23:29
Ta burmistrz i jej inwestycje na ktore pis dał, bo karierowiczka sie poukladala z nimi, startowała jako niezależna bezpartyjna, a dzis!!!🤣😁🤣

Miś 22.09.2022 21:54
Porażka z takim burmistrzem miejmy nadzieję że ludzie się obudzą i więcej tej Pani nie wybiorą a przepraszam ta po szykuje się na Posła. Porażka takich posłów mieć w rządzie

Pływak 22.09.2022 20:18
Zróbcie wizualizacje jak na tym by się pływało jak by prąd był tańszy. Oczywiście z panią burmistrz w stroju kąpielowym,.

yt 22.09.2022 20:05
Totalne dziadostwo i tyle w temacie..

Arek Marek 22.09.2022 17:27
Teraz Pani Prezydenta Miasta Hrubieszów ma okazję abyśmy poznali całą prawdę o inwestycjach zwiazanych z miastem,co, dlaczego,i z kim... Myślę że następnym prezydenta miasta Hrubieszów rozliczy poprzednika,a jest z czego!

t 22.09.2022 00:15
Większe miasta nie stać w obecnej sytuacji gospodarczej na utrzymanie basenu, a nas będzie? Wybudowanie to jedno, a utrzymanie to drugie. Może za dwa lata będzie otwarcie, jeśli oczywiście ceny gazu i energi spadną;)

ramol 21.09.2022 15:28
Szkoda, że Hrubek nie ma szczęścia do burmistrza...Nasze miasto wkrótce zupełnie się wyludni. Deptak- pożal sie Boże, Sutki- pożal się Boże,Huczwa....prawie strumień...Małpi Gaj- chwasty wokół ścieżek...Parking przy HOSiR- miejsce do "bączków" dla zmotoryzowanych...

Monika P. 21.09.2022 21:01
A te chwasty po szyje na Piłsudskiego na przeciw Stokrotki, to przepiękna wizytówka miasta i włodarzy. To miasto gnije.

rambo 21.09.2022 15:22
Nie tylko basen, nie tylko Huczwa, ale Sutki...obraz nędzy i rozpaczy...przytulisko dla ćpunów,libacji alkoholowych,oddawania moczu itp. Dziadowskie zarządzanie i tyle.

Elf 21.09.2022 15:02
Niczego innego po tej pani burmistrz nie można było się spodziewać. Na fejsbuku może i już pływają w tym basenie, ale w normalnym życiu to nie ma mowy nawet. Dalej niech klakierzy klaszczą, w radzie miasta dalej niech pozwalają zadłużać miasto to nic tu nie będzie. Na szczęście jeszcze rok i to miasto odetchnnie od tej pani i jej poplecznikow. Aż dziw, że Parol nieśmiało bo nieśmiało ale jednak skrytykował.

ona 21.09.2022 13:54
Siedziba spólki WODY POLSKIE-odpowiedzialna m.in. za rzeke Huczwę - ma biuro w centrum Hrubieszowa,dlatego nie sięga wzrokiem na przepływajacą rzekę a raczej pół-Huczwę, bo jest tak zarośnięta,że trudno powiedzieć,czy to jeszcze rzeka.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NicezTreść komentarza: https://www.diemucha.at/comment/51560 https://www.diemucha.at/comment/51561 https://www.diemucha.at/comment/51562 https://www.diemucha.at/comment/51563 https://www.diemucha.at/comment/51564Data dodania komentarza: 28.09.2022, 02:45Źródło komentarza: Zamość/Tomaszów Lub.: Straż ma dla ciebie jodek potasu. Kiedy go dostaniesz?Autor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.diemucha.at/comment/51560 https://www.diemucha.at/comment/51561 https://www.diemucha.at/comment/51562 https://www.diemucha.at/comment/51563 https://www.diemucha.at/comment/51564Data dodania komentarza: 28.09.2022, 02:44Źródło komentarza: Hrubieszów: Kryta pływalnia tylko za szybąAutor komentarza: nickjoeTreść komentarza: https://www.diemucha.at/comment/51560 https://www.diemucha.at/comment/51561 https://www.diemucha.at/comment/51562 https://www.diemucha.at/comment/51563 https://www.diemucha.at/comment/51564Data dodania komentarza: 28.09.2022, 02:43Źródło komentarza: Gmina Werbkowice: Komu zawinił sołtys?Autor komentarza: dfdfyudfgsd sdf sdffTreść komentarza: https://issuetracker.google.com/issues/249344201 https://issuetracker.google.com/issues/249344200 https://issuetracker.google.com/issues/249344199 https://issuetracker.google.com/issues/249346956 https://issuetracker.google.com/issues/249346959 https://issuetracker.google.com/issues/249346960 https://issuetracker.google.com/issues/249346961 https://issuetracker.google.com/issues/249344202 https://issuetracker.google.com/issues/249346562 https://issuetracker.google.com/issues/249346563 https://issuetracker.google.com/issues/249344203 https://issuetracker.google.com/issues/249346564 https://issuetracker.google.com/issues/249353842 https://issuetracker.google.com/issues/249352308 https://issuetracker.google.com/issues/249355203 https://issuetracker.google.com/issues/249352309 https://issuetracker.google.com/issues/249353849 https://issuetracker.google.com/issues/249353851 https://issuetracker.google.com/issues/249353852 https://issuetracker.google.com/issues/249353854 https://issuetracker.google.com/issues/249358531 https://issuetracker.google.com/issues/249359815 https://issuetracker.google.com/issues/249358530 https://issuetracker.google.com/issues/249355212 https://issuetracker.google.com/issues/249359876 https://issuetracker.google.com/issues/249359825 https://issuetracker.google.com/issues/249359826 https://issuetracker.google.com/issues/249359828 https://issuetracker.google.com/issues/249358540 https://issuetracker.google.com/issues/249359829 https://issuetracker.google.com/issues/249359877 https://issuetracker.google.com/issues/249359830Data dodania komentarza: 28.09.2022, 00:37Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w powiecie tomaszowskim. Zginęło dwóch mieszkańców BełżcaAutor komentarza: nickjoeTreść komentarza: https://www.paroquiabomjesus.org.br/perfil/michigan-vs-michigan-state-live-ncaa-soccer-27-sep-2022-on-usa/perfil https://www.paroquiabomjesus.org.br/perfil/michigan-vs-michigan-state-live-ncaa-soccer-27-sep-2022-on-usa/perfil?453bfr4t4 https://www.paroquiabomjesus.org.br/perfil/michigan-vs-michigan-state-live-ncaa-soccer-27-sep-2022-on-usa/perfil?th4evd43 https://www.geany.org/p/AEdvb/ https://pastebin.com/BpVF6sSk https://rentry.co/tkisx https://ide.geeksforgeeks.org/783b31dc-f46c-46d2-8c84-dec5adacc396 https://pastelink.net/0c8c5saw https://challonge.com/r20ksfwv https://p.teknik.io/bTTWlData dodania komentarza: 27.09.2022, 23:31Źródło komentarza: Hrubieszów: Kryta pływalnia tylko za szybąAutor komentarza: nickjoeTreść komentarza: https://www.paroquiabomjesus.org.br/perfil/michigan-vs-michigan-state-live-ncaa-soccer-27-sep-2022-on-usa/perfil https://www.paroquiabomjesus.org.br/perfil/michigan-vs-michigan-state-live-ncaa-soccer-27-sep-2022-on-usa/perfil?453bfr4t4 https://www.paroquiabomjesus.org.br/perfil/michigan-vs-michigan-state-live-ncaa-soccer-27-sep-2022-on-usa/perfil?th4evd43 https://www.geany.org/p/AEdvb/ https://pastebin.com/BpVF6sSk https://rentry.co/tkisx https://ide.geeksforgeeks.org/783b31dc-f46c-46d2-8c84-dec5adacc396 https://pastelink.net/0c8c5saw https://challonge.com/r20ksfwv https://p.teknik.io/bTTWlData dodania komentarza: 27.09.2022, 23:31Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w powiecie tomaszowskim. Zginęło dwóch mieszkańców Bełżca
Reklama
Reklama