Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 05:36
Reklama
Reklama

Sitno: To największa wystawa w południowo-wschodniej części Polski. Były tłumy

XXXIV Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie była wyjątkowo udana. Dopisała pogoda, po dwóch latach przerwy ludzie byli też zaciekawieni i wręcz spragnieni takiego wydarzenia. Organizatorzy oceniają, że tegoroczną wystawę odwiedziło ok. 35 tys. osób.
Sitno: To największa wystawa w południowo-wschodniej części Polski. Były tłumy
Pokaz oprowadzania cieliczek przez dzieci jak zwykle był świetnym widowiskiem.

Wystawa została otwarta w piątek 1 lipca i trwała cały weekend. W sumie zaprezentowało się ponad 300 firm. Wiele pokazało nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze, środki ochrony roślin, pasze dla zwierząt. Jak zauważa Grażyna Różycka, komisarz wystawy i kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie, nowe technologie i rozwiązania proponowane przez poszczególnych wystawców maszyn budziły wyjątkowo duże zainteresowanie wśród zwiedzających.

– Nowoczesne maszyny są coraz bardziej precyzyjne, co ułatwia pracę rolników i sprawia, że jest ona bezpieczniejsza i mniej uciążliwa dla zdrowia – mówi Grażyna Różycka i dodaje, że popularnością cieszył się także sprzęt samodzielnie konstruowany i udoskonalany przez rolników.

Jak zawsze oblegane były stoiska ogrodnicze z sadzonkami warzyw, owoców, kwiatami, krzewami, drzewami owocowymi i ozdobnymi.

Dla każdego coś interesującego

Nie zabrakło rzemieślników, którzy prezentowali swoje rękodzieło. Atrakcją dla młodszych i starszych odwiedzających były zwierzęta. W tym roku w Sitnie 140 hodowców zaprezentowało 292 sztuki bydła mlecznego i mięsnego, koni, owiec, kóz oraz królików, 18 stawek drobiu użytkowego, 120 sztuk drobiu ozdobnego, 534 gołębi, 150 kanarków i ptaków egzotycznych. A to nie wszystko, bo była też zagroda z alpakami oraz królikami, które są uwielbiane przez dzieci. A wystawa kanarków i ptaków egzotycznych doczekała się nowego pomieszczenia, co pozwoliło na lepsze wyeksponowanie ptaków.

Ze względu na ASF zabrakło tylko trzody chlewnej, ale hodowcy spotkali się na stoisku POLSUS, gdzie przygotowali degustację wieprzowiny. Smakołyki z wołowiny można było z kolei skosztować dzięki Związkowi Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Atrakcje czekały także w Muzeum Wsi, gdzie można było wykonać pamiątkowe zdjęcie w dawnym stylu. – Jak zwykle dopisali pszczelarze, wykład dotyczący problemów pszczelarzy cieszył się takim zainteresowaniem, że Sala Konferencyjna i Sala Tradycji w pałacu była wypełniona – relacjonuje Grażyna Różycka.

W sobotni wieczór na zaproszenie organizatorów zagrał zespół SYSTEM.

Podczas XXXIV Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych zorganizowany został konkurs pod hasłem „Z Ekologią na Ty”. Trwał 2 dni i wzięło w nim udział aż 216 dzieci! Nagrody rzeczowe dla zwycięzców ufundowali Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz firma Rolmax. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się też konkursy organizowane przez OSM Krasnystaw, widowiskowy konkurs oprowadzania cieliczek przez dzieci na ringu głównym oraz prezentacje koni (w niedzielę pokazano wszystkie okazy, nie tylko czempiony).

Aneta Szpinda i Dorota Wiatr z Biura Reklam i Ogłoszeń "Kroniki Tygodnia" rozdawały uczestnikom wystawy przygotowany przez naszą redakcję Dodatek Rolniczy, który mamy nadzieję przyda się wielu rolnikom i nie tylko.

Z czempionatami

W trakcie wydarzenia uhonorowano najlepszych hodowców i rozdano czempionaty w kilku kategoriach (pełna listę nagrodzonych w załączniku). 

W kat. bydło mleczne czempionat odebrali m.in.: Tomasz Suchara z Chomęcisk Dużych i Daniel Kościuk ze Śniatycz (tu także superczempion). Czempionem został polski koń zimnokrwisty należący do Wojciecha Kociry z Tyszowiec. Czempionaty w kat. owce przypadły m.in. Aleksandrze Dąbek z Chomęcisk Małych, potrójnie Jerzemu Tymeckiemu z Góry Grabowiec. W kategorii króliki czempionat miał królik Bartłomieja Draczki z Wólki Łabuńskiej. W wystawie drobiu ozdobnego i gołębi rasowych nagrody odebrali hodowcy: Zbigniew Krawczyk, Michał Burda z Tomaszowa Lub., Edward Wasil, dwukrotnie Krzysztof Niedzielski, Marcin Mnich z Zamościa, Sławomir Madej i Piotr Woroniecki z Miączyna. W kat. kanarki: Aleksandra Grabowska, Sławomir Grabowski, Krzysztof Murzyn z Zamościa, Amelia Flak, Sylwester Dziwura z Łabuń i Sylwester Nadzikiewicz z Lubyczy Królewskiej.

Nagrodzone gospodarstwa

Po raz 19. został rozstrzygnięty Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, który honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Konkurs miał trzy etapy, regionalny, wojewódzki i centralny.

Pierwsze miejsce zajęło gospodarstwo Łukasza Pryciuka z miejscowości Dutrów w gm. Telatyn (pow. tomaszowski). Zwycięzca ma 30-hektarowe gospodarstwo, w którym uprawia fasolę, pietruszkę i pszenicę. Pan Łukasz jest młodym rolnikiem, którego wspiera mama Alicja. Ona sama z mężem wielokrotnie brała udział w tym konkursie, a kilka lat temu to oni mieli 1. miejsce.

Drugie miejsce zajęło gospodarstwo Grażyny i Bogusława Kuczajów z miejscowości Sady w gm. Skierbieszów (pow. zamojski). Na swoim kilkuhektarowym gospodarstwie uprawiają głównie pszenicę i rzepak.

Trzecie miejsce otrzymało gospodarstwo Mateusza Kargola z Bukowiny w gm. Biszcza (pow. biłgorajski). Trzecie miejsce zajęło również w etapie wojewódzkim. Pan Mateusz to także młody rolnik. On wsparcie ma ze strony mamy Elżbiety i dziadka Stanisława. Uprawia na kilku hektarach przede wszystkim kukurydzę, groch łuskowy, rzepak i maliny.

Konkursowe wyróżnienia otrzymali: Renata i Ryszard Klechowie z Bukowiny (gm. Biszcza), Danuta i Mirosław Markowiczowie z Woli Obszańskiej oraz Aneta i Stanisław Żurawowie z Gródka w gm. Hrubieszów. Wszyscy dostali nagrody.

Organizatorem wydarzenia był Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli – Zespół Doradztwa Rolniczego w Zamościu z/s w Sitnie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

żywy jeszcze Bo nie trafił na NFFFFFZ 16.07.2022 20:00
Z Sitna chcecie zrobić zamiennik stadniny w Janowie, Powodzenia nie jestem nwm koniarzem, ani gołębiarzem. Ogólnie mam podejście do istot żywych jak w filmie Bogowie.

hrubieszowiak 15.07.2022 17:16
Co ma Sitno do Hrubieszowa? |Pokażcie jeszcze zespół pieśni i tańca z Sitańca

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Cena: Do negocjacjiKoniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/Data dodania ogłoszenia: 02.12.2025Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat
Działki rolne-Tymin Cena: 89000 PLNWYJĄTKOWY KOMPLEKS DZIAŁEK ROLNYCH Z POTENCJAŁEM ZABUDOWY - TYMIN (ok. 1.88 ha)Lokalizacja: Tymin, Gmina Tarnawatka, Powiat Tomaszowski, Województwo Lubelskie.Przedmiotem sprzedaży jest atrakcyjny zestaw trzech niezabudowanych działek rolnych o łącznej powierzchni 18 776 m² (1.88 ha), z których jedna posiada kluczowy atut: częściowe przeznaczenie pod zabudowę zagrodową (MR).Idealna propozycja dla rolników szukających wysokiej jakości gruntów oraz dla inwestorów widzących potencjał w budowie siedliska w spokojnej i malowniczej okolicy.SZCZEGÓŁY OFERTY I ATUTY DZIAŁEKŁączna powierzchnia: 18 776 m²1. Działka nr 375Powierzchnia: 2858 m²Kształt i wymiary: Prostokątna, o bardzo dobrych proporcjach: szerokość ok. 28 m, długość ok. 114 m.Klasa gruntu: Grunty rolne klasy III oraz R/L (klasa III to bardzo dobra, wydajna ziemia).2. Działka nr 376Powierzchnia: 7887 m²Kształt i wymiary: Wąska i długa: szerokość ok. 25 m, długość ok. 269 m.Charakterystyka: Duża powierzchnia sprzyjająca efektywnym uprawom lub podziałowi.3. Działka nr 386/1 – KLUCZOWY ATUT INWESTYCYJNYPowierzchnia: 8031 m²Kształt i wymiary: Bardzo długa i wąska: szerokość ok. 10 m, długość ok. 630 m.Przeznaczenie: Częściowo oznaczona jako MR (zabudowa zagrodowa). Ta klasyfikacja pozwala rolnikowi na realizację projektu budowlanego (dom mieszkalny, budynki gospodarcze) w ramach siedliska. Jest to unikalna szansa na połączenie prowadzenia gospodarstwa z możliwością zamieszkania na własnej ziemi.DLACZEGO WARTO KUPIĆ?Potencjał Budowlany: Możliwość zabudowy zagrodowej na działce 386/1 jest rzadkim i bardzo poszukiwanym atutem, dającym realną perspektywę na stworzenie własnego siedliska.Dobra Klasa Gruntu: Działka nr 375 z gruntem klasy III to gwarancja urodzajności i wartości rolniczej.Spokojna Lokalizacja: Tymin to cicha, sielska wieś w powiecie tomaszowskim, idealna dla osób ceniących kontakt z naturą i z dala od miejskiego zgiełku.Nie przegap tej wyjątkowej okazji! Zainwestuj w ziemię, która oferuje zarówno stabilne plony, jak i perspektywy rozwojowe.Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz umówienia prezentacji.Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty.Oferujemy również:•⁠ ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠ ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠ ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ ⁠Uzyskanie świadectwa energetycznego.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!PAULINA [email protected]ółnoc Biuro Nieruchomościul. Żeromskiego 3, 22-400 ZamośćNiniejsze ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, lecz ma charakter informacyjny.Przedstawione wizualizacje i grafiki mają charakter wyłącznie poglądowy i stanowią wyłącznie materiał pomocniczy, ułatwiający zorientowanie się w ogólnym wyglądzie oferowanej nieruchomości.Niniejsze ogłoszenie wraz z jego elementami jest własnością Północ Nieruchomości Sp z o.o. lub podmiotu współpracującego. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie oraz korzystanie z niniejszych materiałów w jakikolwiek inny sposób wykraczający poza dozwolony użytek określony przepisami ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994, nr 24 poz. 83 z późn. zm.) bez pisemnej zgody Północ Nieruchomości Sp z o.o. lub podmiotów współpracujących jest zabronione i może stanowić podstawę odpowiedzialności cywilnej oraz karnej.Niniejsze materiały stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa PÓŁNOC NIERUCHOMOŚCI Sp. z o.o. w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2003 r., Nr 153, poz. 1503 z późn. zm.).Data dodania ogłoszenia: 25.11.2025Działki rolne-Tymin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MIEJSCOWY.Treść komentarza: Eldorado dla PiS-wskiej elity tak jak Zukowski i Zieliński przy wypasionym korycie . W tych stronach z pychota na twarzy przyjmowani przez KGW i pełne stoły wyzerki .Data dodania komentarza: 4.12.2025, 16:07Źródło komentarza: Gdzie żyje się najlepiej w Polsce? W Tomaszowie Lubelskim! Mieszkańcy mówią dlaczegoAutor komentarza: LucekTreść komentarza: Dajcie im(lekarzom) więcej pieniędzy! Czy 200000zł miesięcznie to aby nie za mało?Data dodania komentarza: 4.12.2025, 15:31Źródło komentarza: Burza na sesji, radni powiedzieli NIE prywatyzacji przychodni w Hrubieszowie. Sprawą zainteresuje się CBA?Autor komentarza: ArnioTreść komentarza: Arek go zabił ale przecież to kaleka, mózgowe porażenie dziecięce, mocne upośledzenie umysłowe, przemoc i alkoholizm w domu w końcu nie wytrzymał i zabił pijakaData dodania komentarza: 4.12.2025, 15:28Źródło komentarza: Sprawca zabójstwa był niepoczytalny. Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie zakończyła śledztwoAutor komentarza: Gal Anonim.Treść komentarza: Będzie! Będzie zabawa! Będzie się działo! I znowu nocy będzie mało Będzie głośno, będzie radośnie Znów przetańczymy razem całą nocData dodania komentarza: 4.12.2025, 14:12Źródło komentarza: Niebywałe! Kilkudziesięciu przewodników turystycznych z regionu odkrywało Trzeszczany na nowoAutor komentarza: mieszkankaTreść komentarza: Ośrodek Zdrowia w Mirczu /budynek własnością gminy/ również do prywatyzacji. Przedstawiciele spółki prowadzili rozmowy z obecnymi pracownikami GOZ Mircze ! Też zawsze przynosił zyski!Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:08Źródło komentarza: Pikieta przeciwko prywatyzacji przychodni w Hrubieszowie. Kierownictwo szpitala dementujeAutor komentarza: Ha tfu!Treść komentarza: Dziady już zapomniały, że wzrost pensji minimalnej, powoduje wzrost cen? Przecież to "sukces" pis. Dziady wiedzą, że pieniądze biorą się z pracy a nie z kosmosu? 13, 14 emerytura, skąd ma państwo na to brać?Data dodania komentarza: 4.12.2025, 13:44Źródło komentarza: Drożej za prawo jazdy. Ministerstwo ujawniło nowy cennik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama