Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 11:09
Reklama

Powiat hrubieszowski: Tysiące aut w kolejce do odprawy. Ukraińcy korzystają z ulgi

Od kilku dni na trasie z Hrubieszowa do Zosina ciągnie się kilkunastokilometrowa kolejka samochodów, które Ukraińcy sprowadzają do swojego kraju dzięki ulgom celno-podatkowym. W poniedziałek w kolejce do odprawy po polskiej stronie granicy czekało tam ponad 2,2 tys. aut. Czas oczekiwania sięga do 50 godzin.
Powiat hrubieszowski: Tysiące aut w kolejce do odprawy. Ukraińcy korzystają z ulgi
W kolejce do przejścia granicznego w Zosinie czeka ponad 2 tys. aut, które Ukraińcy chcą sprowadzić do siebie, zanim zniesione zostaną ulgi celno-podatkowe.

Na początku kwietnia br. władze Ukrainy podjęły decyzję o tymczasowym zwolnieniu z opłat celnych właścicieli aut, którzy sprowadzają do kraju używane samochody. Od tego czasu Ukraińcy nie płacą cła importowego, akcyzy ani podatku VAT. Początkowo te ulgi miały obowiązywać tylko do końca kwietnia, ale przedłużono je do końca czerwca. Zniesienie cła na importowane samochody na Ukrainie spowodowało wzrost zainteresowania samochodami z krajów sąsiednich, przede wszystkim z Polski. Ukraińcy masowo kupują używane auta i wracają nimi do swojego kraju.

– W połowie kwietnia na granicy Polski z Ukrainą tworzyły się ogromne kolejki samochodów tranzytowych, które sprowadzono dzięki ulgom celno-podatkowym. Do odpraw samochodów tranzytowych na Zamojszczyźnie wyznaczono Zosin. Początkowo na odprawy na tamtejszym przejściu granicznym czekało około 2,5 tys. samochodów. W maju sytuacja nieco się uspokoiła i ruch tranzytowy zmalał. Teraz znowu się nasilił. W ubiegły poniedziałek na odprawę na przejściu granicznym w Zosinie czekało po polskiej stronie około 2,2 tys. samochodów – poinformowała nas nadkom. Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Obecnie oczekiwanie w kilkunastokilometrowej kolejce do przejścia granicznego w Zosinie trwa od 20 do 50 godzin. Sytuacja może ulec pogorszeniu. Od tego tygodnia na przejściu granicznym w Dorohusku będą odprawiane tylko ciężarówki (głownie te przewożące produkty żywnościowe wyprodukowane na Ukrainie) i autobusy kursowe. Odprawa aut tranzytowych jeszcze bardziej obciąży przejście graniczne w Zosinie. Taka sytuacja najpewniej potrwa do końca tego miesiąca. Od 1 lipca na Ukrainie prawdopodobnie zmienią się przepisy, a obowiązujące do tej pory ulgi celno-podatkowe zostaną zniesione. Stąd ten pośpiech.

– Obecnie kolejka samochodów tranzytowych sięga aż za Hrubieszów. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ewa 01.07.2022 08:26
S..yny banderowskie coraz śmielej sobie poczynają Ostatnie doniesienia na portalach internetowych Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w rozmowie z niemieckim dziennikarzem negował zbrodnie UPAdlińskie na Wołyniu, chwalił Banderę. Nie ma żadnych reakcji POLSKICH władz. Czyżby nie chcą urazić naszych przyjaciół. Bądźmy dalej sługusami banderowców. Zidiocenie rządzących sięga dna.

Tyle 30.06.2022 09:50
Jan Kochanowski wiek szesnasty Wiersz Mądry Polak po szkodzie napisał - Nową przypowieść Polak sobie kupi Ze i przed szkodą i po szkodzie głupi Co tu komentować Moze tylko tyle rzadza nami obłąkani ludzie Niebezpieczni dla Polski

marek 30.06.2022 06:45
Młode zdrowe byki z UPA handlują samochodami, A nasi rządzący idioci z PiSu z debilną opozycją wkręcają do wojny z Rosją. Jesteśmy głównymi sponsorami UPAdliny, sługusami idącymi na pasku Żeleńskiego. Czy ktoś powstrzyma tą samobójczą politykę? Chyba nie , bo jakiś amok ogarnął elity polityczne. A inflacja wg PiSiego GUSu 15 %(ta oficjalna) a nieoficjalna ze 30 %.

Cała ta kolejka 30.06.2022 05:31
Idy wy na h.j.Koniec pomocy dla pseudo biedaków paszli won.

Pol 29.06.2022 19:29
Poszli wont kraju bronić a nie czekać aż to inni za nich zrobią ,dziwna oj dziwna ta wojenka .....

To też ludzie 29.06.2022 06:59
Katolicy a jak pomaga starostwo tym ludziom co czekają na słońcu gdzie jest powyżej 30 stopni Celsjusza

hipokryto 29.06.2022 08:43
o, katolików towarzysz nagle znalazł. To już nie chcecie piłować ?

Sumienie władz 01.07.2022 08:11
A gdzie władza powiatu powinni tym ludziom chociaż po butelce wody dać. Ludzie opamiętajcie się. Nawet w bibli jest napisane....spragnionych napoić

Skowyrny 06.07.2022 19:54
No przecież dała.

Aga 29.06.2022 06:02
Bidota się bije o swój kraj a bogacze się w Polsce panoszą a my głupi naród pomagamy bo wojna.

Polak 28.06.2022 23:37
Tam nikt biedny nie stoi, rozpanoszyli się już jak tylko mogą, po ulicy jak te święte krowy przejechać nie idzie, na niektóre auta jakie są prowadzone zwykły człowiek musi zasuwać latami. A najgorsze w tym wszystkim to to, że mężczyźni którzy jadą w tej kolejce są w wieku poborowym i mają w d....ie obronę swojego kraju

RW 28.06.2022 14:01
Same biedaki i ochotniki do wojska.

Oko 28.06.2022 10:28
Każdy teraz widzi jaka tam wojna...

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NiepoprawnyTreść komentarza: Znowu zoo zawitało do Zamościa jak nie z lewa to z prawaData dodania komentarza: 12.08.2022, 10:20Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 10:03Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: JannowakaTreść komentarza: nikt nie zauważa że obwodnica jest dla mieszkańców nie korzystna.... z niektórych punktów to trzeba jechać albo m8 kim do Bełżca lub z 6 na ul. Łaszczowiecką a do centrum z każdego zakątka miasta jest maks 3 do 4 km... brak wlotów na ulicy Listopadowej i ściegiennego zamknęło funkcjonalność dla mieszkańców i tyle... obwodnica nie służy miastu... obwodnica służy Tranzytowi...Data dodania komentarza: 12.08.2022, 09:12Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystaćAutor komentarza: PatrioTreść komentarza: Zniszczenie elewacji? Wybryk chuligański ale trzeba dorabiać ideologię. Bigoteria pełną gębą. W Polsce naprawdę jedt spokój i lepiej nie wnerwiać ludzi bo jak przyjdą problemy to ludzie będą wiedzieć co zrobić. Dlaczego Dworczyka nie ścigają za publikowanie matki boskiej z bronią...z tzw. piorunem. Obłuda i zakłamanieData dodania komentarza: 12.08.2022, 09:09Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Rozumiem, nie oceniam. Ale dobrze byłoby w Twoim przypadku wrócić do szkoły i tym razem chodzić na zajęcia z języka polskiego.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:57Źródło komentarza: Polak w pętli zadłużenia. Na kłopoty ma jeden sposób: kolejna pożyczkaAutor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Paście się, paście. Hipokryci.Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:54Źródło komentarza: Zamość: Solidarna Polska “W obronie chrześcijan”
Reklama
Reklama