Turniej Kandydatów (Pretendentów) pozwoli wyłonić osobę, która w przyszłym roku w meczu o szachowe mistrzostwo świata powalczy z Norwegiem Magnusem Carlsenem.
W elitarnym gronie
Mimo że zawody w Madrycie to dopiero przedsmak szachowego święta, Polacy już mają swoje powody do dumy. Mogą kibicować Janowi-Krzysztofowi Dudzie, naszemu arcymistrzowi szachowemu, który jest pierwszym reprezentantem Polski biorącym udział w zawodach szachowych tej rangi.
Jak poinformowało Radio Kraków: „Najlepszy polski szachista awans do elitarnego grona ośmiu czołowych graczy świata, którzy między sobą rozstrzygną, kto zagra z norweskim czempionem w kolejnej batalii o mistrzowski tron, wywalczył w pięknym stylu w sierpniu ub. roku w turnieju o Puchar Świata w Soczi. W rywalizacji rozgrywanej systemem pucharowym nie poniósł porażki – pokonał siedmiu arcymistrzów. W półfinale po dogrywce zwyciężył samego Carlsena 2,5:1,5. W finale nie potrzebował dodatkowych partii, by pokonać 1,5:0,5 Rosjanina Siergieja Kariakina, uczestnika meczu o mistrzostwo świata w 2016 roku. Obydwaj finaliści uzyskali prawo gry w Turnieju Kandydatów. Kariakin jednak nie wystąpi w Madrycie, bo został przez FIDE zdyskwalifikowany na sześć miesięcy za publiczne wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę”.
Przepustka do światowej kariery
Udział w Turnieju Kandydatów może być dla Polaka przepustką do jeszcze większej kariery. Jak przyznał w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”: „czasami zderzenie z nową sytuacją pozytywnie stymuluje”. Dodał, że lubi rywalizować, ma bezkompromisowy styl gry i że stać go na zwycięstwo, lecz kandydatów jest ośmiu, a poziom wyrównany.
W turnieju, oprócz Jana-Krzysztofa Dudy, wezmą udział: Ding Liren (Chiny), Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura (obaj USA), Tejmur Radżabow (Azerbejdżan), Alireza Firouzja (Francja), Richard Rapport (Węgry) i Jan Niepomniaszczi (Rosjanin pod flagą Międzynarodowej Federacji Szachowej – FIDE). Każdy z każdym zmierzy się dwukrotnie – białymi oraz czarnymi. Będą to szachy klasyczne: 120 minut na 40 pierwszych ruchów, 60 minut na 20 kolejnych, a następnie 15 minut na resztę partii z 30-sekundowym bonusem za każdy ruch, począwszy od 61. posunięcia”.
W pierwszej rundzie zawodnik z Polski zremisował z Richardem Rapportem.

![Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA] Uczniowie Mechanika i członkowie ZamToP-u ratują cenne murawy na Białej Górze [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/17/sm-4x3-szaleni-przyrodnicy-ratuja-cenne-murawy-na-bialej-gorze-dzialaja-uczniowie-mechanika-i-zamtop-1773733111-0.jpg)
![Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA] Medyczne Centrum Zdrowia i Urody w Zamościu świętuje 6. urodziny [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-medyczne-centrum-zdrowia-i-urody-w-zamosciu-swietuje-6-urodziny-zdjecia-1773669847-1.jpg)
![Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA] Bełżec: Powiatowy Przegląd Pieśni Pasyjnej 2026 [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/media/2026/03/16/sm-4x3-belzec-powiatowy-przeglad-piesni-pasyjnej-2026-zdjecia-1773661228-4.jpg)









![Groźny wypadek w biłgorajskim. Fiat 126p rozpadł się na dwie części! W środku był 7-latek [ZDJĘCIA] Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali po zderzeniu Volkswagena i Fiata, do którego doszło podczas wyprzedzania.](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/sm-4x3-grozny-wypadek-w-bilgorajskim-fiat-126p-rozpadl-sie-na-dwie-czesci-w-srodku-byl-7-latek-zdjecia-1773396551.jpg)






Napisz komentarz
Komentarze