Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 2 lipca 2022 01:53
Reklama

Sanepid apeluje: Szczepcie dzieci! Mogą wrócić choroby, które pokonaliśmy

Służby sanitarne apelują do rodziców, żeby szczepili dzieci. Minister zdrowia właśnie określił zasady szczepienia przybywających do Polski uchodźców.
Sanepid apeluje: Szczepcie dzieci! Mogą wrócić choroby, które pokonaliśmy
Autor: gov.pl

„Sprawdźcie czy Wasze dziecko nie ma zaległości w wykonaniu obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych wskazanych w kalendarzu szczepień” – to jeden z rządowych apeli, w którym jest także przypomnienie, że szczepienia obowiązkowe obejmują m.in. zabezpieczenie przed:

 • gruźlicą,

 • rotawirusem,

 • błonnicą,

 • odrą, świnką i różyczką.

Takich chorób jest znacznie więcej, a kalendarz szczepień jest ogłaszany przez głównego inspektora sanitarnego. Pierwsze dawki dzieci powinny przyjąć w ciągu 24 godzi po przyjściu na świat. Termin kolejnych szczepień jest jasno wskazany. Podawane są także odstępy czasowe pomiędzy następnymi datami.

O szczepienia dzieci służby sanitarne apelują już od lat, bo z roku na rok coraz więcej rodziców nie chce w ten sposób chronić dzieci. O ile w 2010 roku szczepień odmówiło 3437 rodziców, to w 2018 było ich już ponad 40 300 takich przypadków. Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB wskazują, że w 2020 roku nie zaszczepiono aż 50 500 polskich dzieci.

Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwach:

 • śląskim – 9 254

 • wielkopolskim – 4 785

 • pomorskim – 4 471.

Dlaczego temat szczepień wrócił teraz? Przez wojnę w Ukrainie i uciekających do Polski. Nie należy tego odbierać jako nakłanianie do sprzeciwu przeciwko przyjmowaniu uchodźców, ale system szczepień w Ukrainie wygląda inaczej niż w Polsce. Do tego znacznie więcej rodziców nie dopełnia tam tego obowiązku. Dlatego np. Ukraina odnotowuje zachorowania na odrę, której na zachodzie Europy praktycznie nie ma.

W tej sytuacji Ministerstwo Zdrowia wydało właśnie wytyczne dotyczące szczepienia uchodźców. „Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych Minister Zdrowia rekomenduje – czytamy – wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym (...)”.

Resort wymienia, że za priorytetowe działania należy przyjąć

 • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
 • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,
 • szczepienie przeciw COVID-19 (poza PSO).

Resort dodaje także, że osoby pozostające w Polsce ponad trzy miesiące mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych. „W sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień należy traktować dziecko jako nieszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień” – informuje ministerstwo.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Polak 16.03.2022 12:21
Dajcie nam odpocząć od tematyki szczepień!

zakatarzony 16.03.2022 10:03
ja sie wlasnie zaszczepiłem na odrę i teraz mnie strasznie męczy katar po szczepionce, mam nadzieje ze nie zarażam odrą?

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntypisTreść komentarza: Co za debilizm miliony wydawać na 20 metrowy beton wał na wale przeznaczycie te pieniądze na skate park będzie więcej atrakcjiData dodania komentarza: 01.07.2022, 22:56Źródło komentarza: Wolica Śniatycka: To będzie ogromny pomnik! Czy zostanie atrakcją turystyczną?Autor komentarza: SzwagierTreść komentarza: No niestety. Miączyn nie do ruszenia hahahaData dodania komentarza: 01.07.2022, 20:14Źródło komentarza: Kto odchodzi? Kto przychodzi? Zmiany w parafiach w regionie [LISTA]Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Jestem bardzo Ciekaw kto stał za powstrzymaniem zamknięcia szkoły. Rodzice dzieci uczących się w łączonych klasach czy bardziej pracownicy szkoły. Nawiązując do informacji jakie zabrałem na ten temat najbardziej niezadowolony jest jeden Pan który miał w szkole 2 ( woźny, palacz) praca pod domem... Żyć nie umierać... Ale szkoda tych dzieci które były opóźnione poprzez łączone klasy. PozdrawiamData dodania komentarza: 01.07.2022, 19:22Źródło komentarza: W gminie Tarnawatka zostaje tylko jedna szkołaAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Artysta Łukasz kiedyś śpiewał na różny.ch scenach i dorobek ma bardzo bogaty, miło, że dotarł też do HrubieszowaData dodania komentarza: 01.07.2022, 17:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Łukasz Zagrobelny zagra na powitanie wakacjiAutor komentarza: Waldek KusTreść komentarza: Teraz Złoci Jubilaci do godów Dębowych to już szybko zleci, Wszystkim zdrowia życzę.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:47Źródło komentarza: Gorajec/Dzielce: Złote pary na złotych godachAutor komentarza: Szkolny kabaretTreść komentarza: No właśnie. Dobry uczeń nauczy się bez korepetycji. Bo jest dobry.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 16:39Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieci
Reklama