Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 09:19
Reklama

Natychmiastowe alimenty. Jakie będą ich stawki?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianą prawa rodzinnego w Polsce. Jednym z wątków, które wzięli pod lupę ludzie Zbigniewa Ziobry, są alimenty. Wkrótce funkcjonować w przepisach zacznie nowe pojęcie, które ma usprawnić ich przyznawanie.
Natychmiastowe alimenty. Jakie będą ich stawki?
Autor: iStock

Kto ma już za sobą rozwód i sprawy alimentacyjne ten wie, że proces sądowy może ciągnąć się miesiącami. To oznacza, że matka lub ojciec, któremu przyszło samodzielnie zajmować się dzieckiem, może przez ten czas nie otrzymywać wsparcia. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że problem ten został zauważony i wkrótce zostanie rozwiązany. Jak?

Nie będą czekać

Obecnie procedura zasądzania alimentów wiąże się z długotrwałym określaniem potrzeb dziecka, składaniem obszernych wniosków dowodowych, badaniem sytuacji materialnej obojga rodziców. Nierzadko rodzice dziecka nie mogą dojść w tej kwestii do porozumienia, co dodatkowo wydłuża cały proces. Żeby skrócić czas, w którym tylko jedno z rodziców ponosi odpowiedzialność finansową za potrzeby małoletniego, wkrótce w prawie rodzinnym ma zacząć obowiązywać nowe pojęcie: alimenty natychmiastowe. Czym będą różnić się od tych standardowych? 

- Ich uzyskanie ma być łatwiejsze dzięki uproszczonej procedurze, a wniosek będzie rozpatrywany w ciągu maksymalnie 14 dni.
- Zawiłe pisma procesowe zostaną zastąpione jednym wzorem urzędowego formularza.
- Nie będzie potrzebne załączanie rozmaitych dowodów w sprawie.
- Sfinalizowanie procedury zakończy się nakazem zapłaty i jego natychmiastową wykonalnością.

Z tego rozwiązania skorzystają jednak tylko te rodziny, w których nigdy wcześniej nie zostało ustalone świadczenie tego typu i nie toczy się w tej sprawie proces sądowy. Ponadto z góry określone będą stawki – zależne od liczby dzieci oraz wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Gdyby przełożyć to na obecne realia, alimenty natychmiastowe wypłacane byłyby w takich oto kwotach:

- jedno dziecko (21 proc. minimalnego wynagrodzenia) – 630 zł; 
- dwoje dzieci (19 proc. minimalnego wynagrodzenia) – 1140 zł;
- troje dzieci (17 proc. minimalnego wynagrodzenia) – 1530 zł;
- czworo dzieci (15 proc. minimalnego wynagrodzenia) – 1800 zł;
- pięcioro (13 proc. minimalnego wynagrodzenia) – 1950 zł;
- każde kolejne dziecko – 390 zł.


Zgodnie z projektem ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pasypasyTreść komentarza: "Pasy malowane w technologii cienkowarstwowej szybciej się zużywają, a co za tym idzie częściej trzeba je odnawiać." To po co stosować taką technologię? Nie można pomalować grubiej? Na Piłsudskiego już widziałem jakieś powycierane oznaczenia a dopiero co skończyli malować...Data dodania komentarza: 07.07.2022, 08:43Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama