Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:44
Reklama

Biłgoraj: 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej

14 lutego mija 80 lat od utworzenia Armii Krajowej. W Biłgoraju uroczystości upamiętniające rocznicę odbyły się w miniony piątek. Wydarzenie było również okazją do uhonorowania wieloletniej współpracy Światowego Związku Żołnierzy AK z biłgorajskimi szkołami.
Biłgoraj: 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej
Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju przedstawiła montaż słowno-muzyczny. 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju, gdzie eucharystię w intencji Ojczyzny sprawował ks. Jerzy Kołtun. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju przedstawiła montaż słowno-muzyczny. 

O etosie Armii Krajowej mówił poseł Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, okręg Zamość. - To ważne święto przypomina, że ten polityczny akt powołania Armii Krajowej, był też ważnym aktem militarnym. Niektórzy uważają, że Armia Krajowa włożyła zasadniczy wkład w walkę z Niemcami w okresie II wojny światowej. Przesłanie Bóg - Honor - Ojczyzna, będące w sercach żołnierzy Armii Krajowej, otworzyło nam możliwości odzyskania niepodległości - mówił. Dodał, że organizacja we współpracy z młodym pokoleniem przypomina etos walczących żołnierzy.

Wydarzenie było okazją do uhonorowania wieloletniej współpracy Związku z dwoma szkołami - Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ. - Rocznica ta ma dla nas podwójne znaczenie. Od 30 lat ściśle współpracujemy z Liceum im. ONZ. Rozpoczęło się od osłonięcia pomnika AK. 20 lat mija również od momentu kiedy podpisaliśmy umowę prezentacji sztandaru przez młodzież Liceum. Drugie odznaczenie jest przyznane Zespołowi Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Stanowi ono uhonorowanie współpracy z dyrekcją, która polega na współorganizowaniu uroczystości upamiętniających utworzenie Armii Krajowej - mówił Tomasz Książek, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, rejon Biłgoraj.

Warto przypomnieć, że sukcesem AK w skali kraju było zorganizowanie tysięcy akcji wykolejenia pociągów, wysadzenia mostów, niszczenia samochodów wojskowych czy likwidacja agentów gestapo. Natomiast sukcesem AK w skali światowej było dostarczenie przez wywiad AK aliantom zachodnim planów rakiet VI i V2, które w przyszłości były częścią programu kosmiczno-atomowego USA.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów przy pomniku Żołnierzy AK Obwodu Biłgorajskiego.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)
Reklama
Reklama