Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 14:10
Reklama

Pokazali jak smakuje nasze Roztocze

Jeden z najbardziej utytułowanych szefów kuchni w Wielkiej Brytanii odwiedził Roztocze.
Pokazali jak smakuje nasze Roztocze
Kuba Winkowski zawitał też do Zagrody Guciów, gdzie podjął go Stanisław Jachymek.

Kasza i miód to dwa produkty z Roztocza, z których można wyczarować przepyszne potrawy. To nimi między innymi smakuje Roztocze. Jakie pyszności z ich dodatkiem przyrządzić, pokazywali bohaterowie nowego programu kulinarnego "Jak smakuje Polska?" emitowanego w TVP HD. Pierwszy odcinek nagrywano w Mokrymlipiu, Guciowie i podtomaszowskich Pasiekach. 

Kuba Winkowski to jeden z najbardziej utytułowanych szefów kuchni w Wielkiej Brytanii. Mieszka tam od kilku lat. Na Wyspach zdobył doświadczenie oraz uznanie. W 2019 r. został wyróżniony prestiżowym tytułem National Chef of The Year. W ostatnie wakacje kucharz nagrywał swój program kulinarny pt. "Jak smakuje Polska?". Szukał miejsc wyjątkowych, kwintesencji danego regionu i równie wspaniałych smaków. Odwiedził m.in. Roztocze, Podlasie, Kaszuby, Mazury.

Pierwszy odcinek został nagrany m.in. na Roztoczu Tomaszowskim. Kuba Winkowski zawitał w gościnne progi świetlicy w Pasiekach, gdzie serdecznie przyjęły go Pszczółki Roztoczańskie. Tak się nazywa stowarzyszenie, które powstało przy założonym w 2011 r. KGW w Pasiekach. Jego członkinie pieką i gotują głównie dania regionalne, ale doprawiają je "nowoczesnością".

Od kilku lat co roku biorą udział w Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła w Baszni Dolnej (woj. podkarpackie). Przywiozły stamtąd już wiele nagród – zdobywały miejsca na podium i wyróżnienia.

 – Przyrządzałyśmy zupę owocową z kluskami spod pachy, gulasz z dzika, kapustę tzw. kozibrodę, żeberka na kiszonej kapuście, kociuchy, piernik z miodem, ciasto placki miodowe z gotowanym serem – gospodynie wymieniają potrawy, które podbiły serca jury z Baszni. To właśnie tam reżyserka i scenarzystka programu „Jak smakuje Polska?” Jowita Baraniecka-Ogden oraz kucharz Kuba Winkowski szukali bohaterów do kolejnych odcinków. Dania na bazie miodu i kaszy to specjalność gospodyń z Pasiek i dlatego to one wystąpiły przed kamerami.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki TygodniaOceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)
Reklama
Reklama