Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 09:02
Reklama

Zamość: Namysłowiacy pod skrzydłami ministra

Już nie tylko miasto, ale również ministerstwo kultury będzie prowadzić Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. To pierwsza miejska instytucja objęta mecenatem resortu.
Zamość: Namysłowiacy pod skrzydłami ministra
Autor: Fot. UM Zamość

Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj (23 grudnia) minister Piotr Gliński i Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. Jak podkreśla samorządowiec, jest to efekt kilkuletnich starń o takie rozwiązanie podejmowanych przez władze miasta.

–  Podczas wielokrotnych rozmów spotkałem się z dużą życzliwością ze strony pana premiera Piotra Glińskiego, z którym zgadzaliśmy się w wielu miejscach, jeśli chodzi o możliwość współpracy na rzecz Orkiestry. Wszystkich przekonywałem, że warto włączyć się w ten projekt. Nasza jednostka jest prawdziwą perełką na muzycznej mapie Polski, istnieje już 140 lat i w pełni zasługuje na wsparcie z budżetu państwa – powiedział Andrzej Wnuk.

– Orkiestra Symfoniczna jest instytucją odnoszącą sukcesy, pięknie się rozwija. Uważam, że budżet centralny powinien wspierać tego typu działania i z wielką radością przystępujemy do tego projektu – dodał wicepremier Gliński.

Porozumienie oznacza, że działalność Namysłowiaków będzie finansował i samorząd, i budżet państwa. Umowa, póki co, obowiązuje do końca 2024 roku. Pieniądze z ministerstwa mają być na rozwój działalności artystycznej Namysłowiaków.

– Objęcie mecenatem państwa kierowanej przeze mnie instytucji znacząco podnosi nasz prestiż. Cieszę się, że władze ministerstwa doceniły potencjał zamojskiej Orkiestry. Instytucja o tak bogatym dorobku muzycznym jest ogólnonarodowym skarbem kultury – powiedział Tadeusz Wicherek, dyrektor Namysłowiaków.

Kierowana przez niego orkiestra, tworzona obecnie przez 50 muzyków, jest najstarszą symfoniczną w Polsce. W listopadzie 2021 świętowała swoje 140-lecie.

Miasto zapowiada, że w najbliższej przyszłości zostanie przeprowadzony konkurs architektoniczny na koncepcję gmachu filharmonii, w którym muzycy mieliby swoją siedzibę.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pasypasyTreść komentarza: "Pasy malowane w technologii cienkowarstwowej szybciej się zużywają, a co za tym idzie częściej trzeba je odnawiać." To po co stosować taką technologię? Nie można pomalować grubiej? Na Piłsudskiego już widziałem jakieś powycierane oznaczenia a dopiero co skończyli malować...Data dodania komentarza: 07.07.2022, 08:43Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama