Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 05:55
Reklama

Kościół pokazuje liczby. Pierwsze takie dane o religii w szkołach

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił najnowsze dane dotyczące wiernych. Po raz pierwszy uwzględnił informacje o uczniach chodzących na lekcje religii.
Kościół pokazuje liczby. Pierwsze takie dane o religii w szkołach
Autor: iStock

To obszerny, mający 46 stron dokument, w którym liczbowo zostały ujęte dane o Kościele katolickim w Polsce. Mowa o roczniku statystycznym za 2020 rok Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. „W 2020 roku, działalność duszpasterską w Polsce prowadziło 10 361 parafii katolickich, z czego 661 stanowiły parafie zakonne (w tym 1 parafia grecko-katolicka i 2 Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego). Oznacza to, że liczba parafii utrzymuje się praktycznie na stałym poziomie. Największa liczba parafii znajdowała się na terenie diecezji tarnowskiej, krakowskiej i poznańskiej” – informuje Konferencja Episkopatu Polski i wylicza, że w ubiegłym roku w diecezjach było 24 208 księży, czyli o 2 proc.

Spadła także liczba sióstr zakonnych (o 2 proc) do liczby 16,8 tys. Podobnie było w przypadku zakonników (spadek o 1,4 proc.), których w całej Polsce było 11 tys. Danych zawartych w dokumencie jest znacznie więcej. Można się z niego np. dowiedzieć, że w 2020 roku udzielono 312,1 tys. chrztów minus 16,3 proc.), 252,3 tys. sakramentów bierzmowania (mniej o 34,0 proc) i zawarto 91,5 tys. małżeństw (o 26,8 proc. mniej w porównaniu z rokiem 2019). „Z kolei wzrosła liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej i wyniosła 298 tys. osób, czyli o 49 tys. więcej niż w roku poprzednim (co stanowi 20 proc.)” – dodaje KEP, zaznaczając, że wpływ na liczbę sakramentów miała pandemia.

Po raz pierwszy kościelni statystycy pochylili się nad lekcjami religii. Wcześniej różnego rodzaju organizacje sporządzały własne raporty na ten temat, wskazując, że na takie zajęcia chodzi coraz mniej uczniów. Wiele takich analiz pokazywało także, że im wyższy szczebel edukacji, tym uczniów uczęszczających na religię jest mniej. Jak do tego mają się kościelne dane?

„Z danych zawartych w roczniku statystycznym ISKK wynika również, że w roku szkolnym 2020/21 na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 85,7 proc. uczniów” – dodaje KEP i wylicza, że najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkole odnotowano w diecezjach:

 • tarnowskiej (97,8 proc.),
 • przemyskiej (97,5 proc.),
 • rzeszowskiej (97,1 proc.).


Najniższy zanotowano w diecezji wrocławskiej (65,7 proc.), poznańskiej (69 proc.) i warszawskiej (69,5 proc). Pełen raport znajduje się w tym miejscu. Statystycy pokazują także, jak wygląda nauka religii na poszczególnych szczeblach edukacji.

 • przedszkola – 85,5 proc. uczęszczających
 • szkoły podstawowe – 92,1 proc.
 • licea ogólnokształcące – 69,8 proc.
 • technika – 74,9 proc.
 • szkoły branżowe pierwszego stopnia – 75,6 proc.
 • szkoły branżowe drugiego stopnia (dane niepełne) – 58,2 proc.
 • szkoły specjalne – 89,9 proc.
 • inne placówki – 70,3 proc.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WaldemarTreść komentarza: Wywłaszczenia to barbarzyństwo prywatna własność człowieka to jego życie które chcecie mu odebrać na to nie ma zgody teraz i w przyszłości .Każdy rząd który wyciąga ręce po czyjąś własność powinien zostać usunięty aby ludzie mogli żyć w spokoju a nie w ciągłym stresie że władza odbierze im wszystko co mają i wyrzuci na brukData dodania komentarza: 07.07.2022, 04:05Źródło komentarza: Gm. Zamość: Przeciwko kolei CPK protestowali w WarszawieAutor komentarza: ZiggiTreść komentarza: Polecam poczytać co na fejsie Omegi wypisuje aktor tego kabaretu Mateusz Wróbel. Zawodnik grający w trzech klubach tego sezonu. Unia Hrubieszów, BKS Bodaczów i Błękitni Obsza. Takie cuda tylko w Zamościu.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:58Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: Zdegustowany kibicTreść komentarza: Totalny cyrk Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przeczytajcie fakty w tej sprawie a następnie wypowiedź Prezesa Pryciuka. Wygląda na to, że ktoś tu nie wie na czym polega zarządzanie sytuacją kryzysową. Taki cyrk możliwy tylko w LZPN i ZOZPN... Najpierw link do strony Andorii: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5189954311111919&id=843402075767186&m_entstream_source=timeline&__tn__=%2As%2As-R Oraz do wypowiedzi Pryciuka: https://gazetabilgoraj.pl/amp/jest-decyzja-pzpn-co-na-to-prezes-zamojskiej-pilki-rozmowa/ Ktoś nie dorósł do roli Prezesa. Co terax zrobi okręgowy związek że swoim blamażem? Dlaczego ofiarą niekompetencji pracowników związku ma być klub Andoria Mircze? Dlaczego są w lidze zamojskiej okręgowej święte krowy i dlaczego PZPN nie ukarał nikogo? Czy to jest organizacja, która sama nie stosuje się do ustanowionych przez siebie przepisów? Przecież to skandal. Można to jeszcze naprawić. Nie będę pisać co ma zrobić okręgowy związek ale sprawa jest prosta. Jeszcze jest czas aby nie wybiło szambo jak zacznie się sprawdzać inne decyzje związku.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 23:47Źródło komentarza: Klasa okręgowa: Już by świętowaliAutor komentarza: obywatel gcTreść komentarza: POCHÓWEK ŚWIECKI TO KSIĄDZ NIE ZAROBIŁ. OTO PRZYCZYNA KONFLIKTU.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 22:43Źródło komentarza: Parafianie chcieli wywieźć księdza na taczce [VIDEO]Autor komentarza: Mieszkaniec oś kartkówkaTreść komentarza: Szczebrzeska stała rozkopana pół roku żadne prace się nieodbywaly dlaczego Jest todlamnie dziwneData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:48Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? SprawdzamyAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Na budowie dzieci Zamojszczyzny kamienie latają po samochodach,syf brak oznakowan tymczasowych haos, czyżby w projekcie nie było możliwości oznakowania tymczasowego w postaci pomarańczowych linii poziomychData dodania komentarza: 06.07.2022, 21:44Źródło komentarza: Zamość: Kiedy skończą się remonty? Sprawdzamy
Reklama
Reklama