Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:21
Reklama

Zamość: Andrzej Wnuk powinien odejść?

Radny przekonuje, że prezydent łamie prawo. Samorządowiec odpiera te zarzuty. Co na to komisarz wyborczy? Jeszcze nie wiadomo.
Zamość: Andrzej Wnuk powinien odejść?
Andrzej Wnuk

– Mam temat, który jest dla mnie trudny. Długo się zastanawiałem, czy go poruszać, czy to będzie dobre dla miasta, czy to nie będzie rodziło problemów. Ale rota przysięgi mnie zobowiązuje do tego, by temat poruszyć – tak, podczas ostatniej sesji Rady Miasta Zamość zaczął swoją wypowiedź radny Sławomir Ćwik.

O co chodzi? Raczej o kogo. O prezydenta Andrzeja Wnuka, który, według ustaleń radnego, łamie prawo, bo stojąc na czele samorządu, jednocześnie pracuje w administracji rządowej. Jak to możliwe? Otóż Wnuk zasiada w Radzie do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa, a to ciało podległe Prezesowi Rady Ministrów.

– Premier powołuje część członków tej rady, premier ustala jej regulamin, jest to więc instytucja rządowa – argumentował Ćwik, dodając, że za powołaniem Wnuka stoi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Czytaj także: Prezydent Zamościa szuka pediatrów

Radny przekonywał również, że w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem zgodnym z obowiązującym w Polsce prawem jest ogłoszenie przez komisarza wyborczego wygaśnięcie mandatu prezydenta, a w konsekwencji rozpisanie nowych wyborów. 

(...)

Co na to Andrzej Wnuk? 

"Wypada zadać pytanie: czy Pan Sławomir Ćwik obejmując mandat radnego, został zatrudniony w mieście Zamość? Czy ma umowę o pracę, korzysta z urlopu, podlega poleceniom prezydenta? Oczywiście, że nie. Identyczna jest moja sytuacja" – napisał w odpowiedzi na nasze pytania prezydent Zamościa.

(...)

Podkreślił również, że składając oświadczenie majątkowe, zaznaczył, że dochody z tytułu zasiadania w Radzie są uzyskiwane z art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), a więc z działalności wykonywanej osobiście, a nie z zatrudnienia.

"Odpowiednie opinie ustne uzyskałem również w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie i w KPRM i nikt z prawników nie dopatrzył się przesłanek opisanych przez radnego Ćwika" – podsumował prezydent.

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
oxnard 13.11.2021 13:34
Edward, czyżby nomen omen Gierek? Ostatnia rata gierkowskich kredytów, po redukcjach, została spłacona dopiero w 2012 roku. To co "dajom", za utrzymywanie się przy władzy pisuary będą jeszcze spłacać nasze praprawnuki!!!

Edward 13.11.2021 09:40
Mamy najlepszego prezydenta miasta w historii, doi kasę ile się da, wszystko remontuje: drogi, oświetlenie, ronda, zalew itp. i pamiętajcie jaki PiS straci władzę my będziemy ostatni w kolejce po dotacje, a to co teraz zrobimy będzie już nasze i nikt na tego nie zabierze.

oj Edek Edek 13.11.2021 12:20
HAHAHAHA myślenie rodem z TVP info, " jak pis straci władzę to wszystko zabiorą" Spokojnie Edek, poczekaj trochę to ci kochany pis w podatkach zabierze.

Edward 13.11.2021 12:43
Niech zabiera, najważniejsze że daje rodzicom i teściom trzynastki i czternastki a i sześcioro wnuków też zgarnia co nieco.

oj Edek Edek, szkoda słów... 13.11.2021 12:53
Edek, a wiesz skąd te pieniądze? Dają? Niczego nie dają bo niczego nie mają, zabierają w podatkach co raz to nowych, żeby kupować poparcie takich ludzi jak ty, niewykształconych. Glapcio powiedział, że "mamy nieprzebrane ilości gotówki"? Tylko nie powiedział, że to papierki bez pokrycia, które teraz odbijają się najwyższą w UE inflacją.

Czycossiezmienilo 07.11.2021 07:46
Niedawno panowie Czarnek jako minut ster i Zawislak jako posel odtrabili tlreaktywowanie Akademii Zamojskuej likwidujac przy tym PWSZ.Tlumaczac ze akademia bedzie nowa uczelnia ksztalcaca patriotycznia mlodziez.Ci procz nazwy sie zmienilo w ofercie szkoleniowej tej uczelni bo to ze powolano kolege rektora specjaluste od cnot niewieścich to chyba za malo ? Czy mozna juz skladac dezyderat do obrony pray doktorskiej skoro akademia to i kadra naukowa lepiej wyksztalcona i status akademicki wyższy,czy oprocz nazwy cos widac ze sie zmienilo? Czy jest to ta sama pani tylko w nowszej sukience?

Glosrizsadku 07.11.2021 07:28
Powala mnie takie stwierdzenie obecnie rzadzacych cyt a jak oni robili a jak oni zatrudniali.Hola a obecnie rzadzacyvwlasnie na haslach transparentnosci i deklarowanej uczciwosci dostali mandaty a teraz kpia sobie z tych co ich wybrali ciagle porownujac sie dobtych co wczesniej byli.Mamy isc do przodu nie ogladajac sie na to co bylo.Mamy byc uczciwi a nie niedomowieni jak to jest dotychczas .Czlowiek pana Wnuka wlasnie rozwala szpital papueski .Nue ma w Zamosciu oddzialu pediatrycznego ani zakaznego a wlidarz bawi sie w wielkiego eksperta kosztem tych co go wybrali.albo sie pracuje jako Glokspett albo jako prezydent.Tym bardziej ze nie panuje nad wydarzeniami gospodarczymi w miescie skoro byly matactwa w PGK .

Ryszard 02.11.2021 14:04
A jak ćwik Zwolaka zatrudnił, a potem gadali, ze nepotyzm jest obrzydliwy, to spoko? Panie radny, niech sie pan nie kompromituje.

Gierki 02.11.2021 13:35
pamiętam jak Ć. sam przyznał, że Zamoyski dal mu stołek viceprezesa ZGL żeby się przyjrzał jak to działa i mógł później przejąć funkcję prezesa ( po konkursie). A jak sobie nawet tam nie poradził to stwierdził, że stanowisko v jest niepotrzebne. Ale pieniędzy nie zwrócił

123 06.11.2021 09:53
Pan Ćwik i Wnuk to ten sam typ człowieka "wystrugany z banana". Tacy co to odkąd skończyli szkołę to "każda fala ich niesie". Oni nawet współpracują z tymi samymi ludźmi aż dziwne że tak ze sobą walczą. Jeden wart drugiego (OSK, cukrownie bodaczów itp.)

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)
Reklama
Reklama