Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 08:24
Reklama

Przepis na udany urlop, czyli jak sprawdzić biuro podróży

Czy działa legalnie i w razie problemów odda pieniądze? To tylko część pytań, jakie trzeba sobie zadać, wybierając biuro podróży. Gdzie znaleźć odpowiedzi?
Przepis na udany urlop, czyli jak sprawdzić biuro podróży
Autor: iStock

Nie tylko oferta wypoczynku i jej cena ma znaczenie, gdy ktoś planuje wakacje. Ważniejsze jest sprawdzenie biura podróży pod wieloma względami formalnymi. Każdy urlopowicz, gdy już się zdecyduje na jakąś propozycję, powinien prześwietlić organizatora. To pomaga uniknąć problemów związanych z wypłacalnością firmy czy otrzymaniem odszkodowania w razie kłopotów.

Umowa

Przede wszystkim trzeba zapoznać się z umową, którą klient ma podpisać. Jeżeli któryś z zawartych zwrotów branżowych budzi niepokój, należy poprosić pracownika touroperatora o wyjaśnienie. Umowę zawsze można wziąć do domu, przeanalizować ją lub przedstawić do oceny Miejskiemu Rzecznikowi Praw Konsumentów (ewentualnie skorzystać z darmowej pomoc prawnej). Wszystkie ustalenia muszą być zapisane i nie można sobie pozwolić, aby jakieś szczegóły podróży pozostały w sferze ustnych ustaleń.

W umowie muszą się znajdować:

 • Dane organizatora wyjazdu; jego nazwa; nr wpisu do rejestru organizatorów turystyki; imię, nazwisko i stanowisko osoby, która w imieniu biura podpisuje umowę.
 • Dokładna trasa wycieczki lub szczegóły wyjazdu.
 • Termin imprezy i czas jej trwania.
 • Program wraz ze szczegółami dot. np.: wycieczek, liczby posiłków, środków transportu.
 • Cena i wszystkie opłaty dodatkowe.
 • Rodzaj i zakres ubezpieczenia turysty.
 • Sposób oraz termin zgłaszania reklamacji, a także czas ich rozpatrywania.


Urząd

Czy organizator wypoczynku jest wiarygodny, można łatwo sprawdzić w urzędzie marszałkowskim w województwie, na terenie którego działa firma. Dowiemy się tam również, czy wobec biura toczy się jakieś postępowanie administracyjne lub czy ciążą na nim jakiekolwiek skargi. Ważną sprawą jest zapytanie o gwarancje finansowe i ubezpieczenie. Im wyższe kwoty, tym podróż stanie się bezpieczniejsza. Ma to też znacznie, gdyby w nagłym przypadku trzeba było przywieźć turystów do kraju. Wówczas właśnie takie operacje opłacane są z gwarancji finansowych. Z tych środków wypłacane są też ewentualne odszkodowania.

System

Koniecznie trzeba skorzystać z ministerialnej Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. „Ewidencja to podstawowe źródło informacji dla przyszłych klientów organizatorów turystyki i pośredników turystycznych – tzw. biur podróży.” – czytamy na rządowej stronie internetowej i dalej: „Przede wszystkim, w Ewidencji można sprawdzić, czy wybrany organizator turystyki lub pośrednik turystyczny działa legalnie na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej. Taka informacja to podstawa przed zakupem wycieczki”.

To jednak nie wszystko, bo dzięki danym na stronie www.turystyka.gov.pl można także ustalić:

 • Czy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny posiada zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów, jego wysokość oraz okres obowiązywania.
 • Czy biuro nie zawiesiło działalności.
 • Czy wobec organizatora turystyki nie toczy się postępowanie o wykreślenie z rejestru.
 • Czy nie jest objęte zakazem prowadzenia działalności.


Przy każdym podmiocie widnieje także data wpisania go do rejestru i na tej podstawie można ustalić, czy biuro ma doświadczenie na rynku, czy raczej działa od niedawna. Łatwo te informacje znaleźć – wystarczy na stronie internetowej w wyszukiwarce wpisać nazwę podmiotu lub jego NIP. Biuro można odszukać także zaznaczając województwo i wpisując nazwę miasta, w którym działa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)Autor komentarza: Kałka ZapałkaTreść komentarza: Trzeba byo pisać historię jak ludzie żyli, a nie rodzinnie wpiedalaliście sie na historyków po śmierci tych co wiedzieli teraz wymyślacie.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:56Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Bo mam fundamentalne pytanie do IPN Moja rodzina po części z wołynia a po częci okradani chłopi z Hrubieszowa prrzez AK co ich nie broniło, To mam pytanie Na kogo mam postawić , Na guwniarzy z WiN co kopice podpalali jako młodociani namawiani przez kogoś? Bo coś wam sie ebie już jak komuna w urzędach rodzinnie i wymyślacie historię. Znam każdego Ukraińca w urzedzie co unikną deportacji przez PPR czy inne komunistyczne sieci, A teraz ebani wymyslają historię.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:52Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Pomyślunku trochę historykomTreść komentarza: bliża się rocznicz Mordu na Wołyniu ustalona władzami a nie rzeczywista, Zobaczymy ile w TVP o tym powiedzą. Bo jak ebani o Katyniu zacznie Wa--szawka to miesiącami leci. Niech cieszą się że przeżyli im dzieci. Ze Katyń nie był Wołyniem nacjhonalistów z UPA co to UPA mordowało wszystkich a teraz idioci wzruszaqją gufnoswarte mieszane rodziny w kacjach Win -UPAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:38Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. KilianaAutor komentarza: Sram na wasą niepamięćTreść komentarza: Krzykaczy było wielu ale chyba każdy z nich jak ten w programie odcinał się jak żydzi jak w 1 latach wojny trzeba było walczyć o Polskę. Dziwne ze teraz o Wołyniakach sobie przypominają jak Wybory sie zbliżają. Lata srania i upokożania tych ludzi, UPA co w akcji Wisła lepiej miało niż Wozniacy. Wracają do łask, Piedolić fałszywe obietnice jak raz sie pojawił typ w szczerym polu po wyborach by uczcić pamięć wymordowanych. Po wyborach zapomniał. Teraz sobie przypominają.Data dodania komentarza: 03.07.2022, 18:33Źródło komentarza: Skierbieszów: Cleo gwiazdą Jarmarku św. Kiliana
Reklama